Jump to content
GEOPETH

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ

Recommended Posts

Θελώ να δώσω μια βεβαιωση μηχανικου σε αγροτεμαχιο οτι δεν υπάρχουν αυθαιρετα κτισματα εντος.

Ξερει κανεις πως ειναι η διαδικασια μεσω του προγραμματος του ΤΕΕ;

Με τις αμοιβες για τη βεβαιωση αυτη τι γινεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες αυτο απο ΤΕΕ

 

 

1. Η «Βεβαίωση Μηχανικού» της παρ. 4 του άρθρου 23 που είναι απαραίτητη στα συμβόλαια μεταβίβασης, εκδίδεται κι αυτή ηλεκτρονικά; Ποιά στοιχεία χρειάζεται να συμπληρωθούν;

Το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων έχει ήδη επεκταθεί, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο και των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων.

Στην περίπτωση αυτή, ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει όλα τα στοιχεία του ακινήτου, όπου υπάρχουν (Χρήση, οικοδομική άδεια κλπ) - πλην των φύλλων καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελευθερα ολα....

Ουτε ΤΕΕ ουτε τιποτα, μεχρι στιγμης τουλαχιστον...

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εκανε κανενας αυτο? δουλευει? καλο μου ακουστηκε! δεν ξερω... :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι πραμα να κανουμε?

Να δηλωσουμε αυθαιρετο ενα καθολα νομιμο ακινητο (με μηδενικες παραβασεις) και να δηλωσουμε 6,75 εργατοημερες αμοιβη μηχανικου, ητοι 1500+ΦΠΑ μονο και μονο για να κρατησει το ΤΕΕ μεγαλυτερες κρατησεις...?

 

Δε νομιζω Τακη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

και τι αλλο να κανουμε δηλαδη? κανουμε συμβαση αναθεσης με τον πελατη εγκρινεται απο το ΤΕΕ ,βγαζουμε την νομιμη αμοιβη μεσω του συστηματος του ΤΕΕ ,αναγραφουμε την συμφωνηθησα αμοιβη στην αναλογη θεση του συστηματος δηλωσης αυθαιρετου του ΤΕΕ και προχωραμε στη βεβαιωση..αυτο εχω καταλαβει εγω...

 

το θεμα ειναι οτι εγω τουλαχιστον εχω δωσει 2-3 βεβαιωσεις 500 € εκαστη μονο με ΑΠΥ..τωρα αν θα κανουν δουλεια εκει που θα πανε δεν ξερω!!!

Edited by Patrick
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό εννοεί το ΤΕΕ δηλαδή όταν λέει "έχει ήδη επεκταθεί, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο και των βεβαιώσεων μηχανικών"; Προϋποθέτει αυτό και την διαδικασία με τον υπολογισμό αμοιβής μέσω ΤΕΕ; Γιατί αν είναι έτσι προφανώς δεν τίθεται θέμα να υπολογίσω "νόμιμη" 1600Ε και να ρισκάρω συμφωνητικά στο 1/3. Μήπως δουλεύουμε το σύστημα αυθαιρέτων μόνο και επιτρέπει τη διαδικασία (έστω προς το παρόν μέχρι να μπει και στο σύστημα αμοιβών-όταν και αν μπει) να κλείσει η δήλωση και να βγει ηλεκτρονικά η βεβαίωση χωρίς Α/Α έργου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες αυτο απο ΤΕΕ

 

 

1. Η «Βεβαίωση Μηχανικού» της παρ. 4 του άρθρου 23 που είναι απαραίτητη στα συμβόλαια μεταβίβασης, εκδίδεται κι αυτή ηλεκτρονικά; Ποιά στοιχεία χρειάζεται να συμπληρωθούν;

Το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων έχει ήδη επεκταθεί, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο και των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων.

Στην περίπτωση αυτή, ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει όλα τα στοιχεία του ακινήτου, όπου υπάρχουν (Χρήση, οικοδομική άδεια κλπ) - πλην των φύλλων καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

Που υπάρχει αυτό το πράγμα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει....

 

Παντως εγω δεν προκειται να μπω σε αυτη τη διαδικασια εκδοσης βεβαιωσης με νομιμη 1600€ και συμφωνηθεισα το 25% αυτης....

 

Ντρεπομαι να ζητησω αυτο το ποσον απο τον πελατη....

 

Και δηλαδη αν οριστικοποιηθει αυτος ο τροπος εκδοσης βεβαιωσης με καταθεση στην ΕΤΕ συναμα, θα πρεπει να στερηθουμε το 2% των 1600€, ητοι 32€ κρατησεων που στην ουσια θα αφαιρεθουν απο τα 300€ που θα ζηταμε απο τον πελατη....?

 

Ε οχι ρε γμτ, στο τελος θα δουλευουμε μονο για να πληρωνουμε τις κρατησεις...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως στην περίπτωση των βεβαιώσεων δεν χρειάζεται να δηλώθουν τα στοιχεία των αμοιβών όπως απαιτέιται στις δηλώσεις, και το σύστημα δεν το ζητάει; Αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας μας πει και εμάς. Γιατί να δηλώσω 6,75 μέρες για μια βεβαίωση δεν υπαρχει περίπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.