Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Τα ερωτηματα που πρεπει να μας απαντησει το ΤΕΕ ουσιαστικα ειναι:

 

α) Εχει καθοριστει νομιμη αμοιβη (πχ 1000λ) για την εκδοση καθε βεβαιωσης;

β) Αν δηλωνουμε πχ 50€ στο συστημα του ΤΕΕ πραγμα που σημαινει οτι κανουμε εκπτωση επι της νομιμης αμοιβης πρεπει να κανουμε και ιδιωτικο συμφωνητικο;

Τα 50€ που δηλωνουμε ειναι μια εκπτωση της ταξης του 80%. Θα γινει δεκτη απο το ΤΕΕ μια τετοια εκπτωση;

γ) Υπαρχουν κρατησεις υπερ ΤΕΕ και υπερ ΤΣΜΕΔΕ πανω στην νομιμη αμοιβη; (αν καθοριστει αυτη)

δ) Η αποδειξη που θα κοβουμε θα εχει ΦΕΜ; Αν ναι θα ειναι 10%; Αν η αποδειξη που κοβουμε ειναι κατω απο 300€ δεν απαλλασεται απο ΦΕΜ;

  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ψαξεις να βρεις τις απαντησεις μονος σου....

Εχεις ολο κι ολο 1 post εδω μεσα και χωρις καν να μπεις στον κοπο να ψαξεις σε ενα απο τα παρα πολλα τοπικ για το θεμα, ρωτας πραγματα τα οποια εχουν απαντηθει εδω μεσα πολλακις...

 

Ημαρτον δηλαδη...

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

β) Αν δηλωνουμε πχ 50€ στο συστημα του ΤΕΕ πραγμα που σημαινει οτι κανουμε εκπτωση επι της νομιμης αμοιβης πρεπει να κανουμε και ιδιωτικο συμφωνητικο;

Τα 50€ που δηλωνουμε ειναι μια εκπτωση της ταξης του 80%. Θα γινει δεκτη απο το ΤΕΕ μια τετοια εκπτωση;

 

 

Θα σου πρότεινα να απωθήσεις εντελώς από το μυαλό σου αμοιβές τέτοιας τάξης μεγέθους και για δουλειές που εμπλέκουν μάλιστα το σύστημα αμοιβών. Φοβάμει ότι θα σε "δέσουν". Τουλάχιστον όσο είναι στο παιχνίδι το ΤΕΕ. Το ΤΕΕ θεωρεί ως ελάχιστη, της ελάχιστης (ω ελάχιστη) το 1000λ (232,53€+ΦΠΑ) για οποιαδήποτε εργασία μηχανικού. Κάτω από αυτήν δεν θεωρεί τυπικά ότι σηκώνουμε καν το τηλέφωνο να δώσουμε συμβουλές. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Και ναι, μια έκπτωση της τάξης του 80% είναι προφανώς "αφύσικη". Θέλει και ρώτημα;

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κανει ολο και ολο ενα post ειναι επειδη ειμαι νεος στο forum. Δεν ηξερα οτι ειναι για λιγους ρε παιδια. Επισης αυτο που εκανα ηταν να συγκεντρωσω ολες τις ερωτησεις που εχουμε ολοι σε ενα post πραγμα που σημαινει οτι και εχω διαβασει οτι εχει γραφτει εδω και εχω συζητησει με παρα πολλους συναδελφους εκτος forum. Επισης λογικες του να ψαξεις να βρεις απαντησεις μονος σου δεν τις καταλαβαινω και το λεω φιλικα αυτο. Το forum για αυτο δεν ειναι; Για να λυνει αποριες μεσα σε κλιμα συναδελφικοτητας; Αυτα που ρωταω (που συγκεντρωνω ως ερωτησεις δηλαδη) ειναι αποριες που δεν εχουν απαντηθει οχι απο εμας αλλα απο το ΤΕΕ. Αν υπαρχει καποια απαντηση απο το ΤΕΕ που γνωριζετε και μου εχει διαφυγει σας ζητω συγνωμη και παρακαλω καποιος να με διαφωτισει και μενα και ολους μας. Τελος οσον αφορα την υποθετικη αμοιβη της ταξης των 50€ δεν εχω κανει κατι τετοιο προσωπικα γιατι δεν θελω οπως ειπε παραπανω ο συναδελφος να με δεσουν και επειδη δεν εχει ακομα κατασταλαξει το θεμα της νομιμης αμοιβης και το υψος αυτης, περιμενω να δω και εγω τι θα γινει. Σας πληροφορω ομως οτι μεσα σε αυτο το κλιμα αβεβαιοτητας υπαρχουν πολλοι συναδελφοι που δηλωνουν στο συστημα αυτο το ποσο παιρνοντας ουσιαστικα ρισκο. Γι' αυτο και αναφερθηκα στο ποσο των 50€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

topan μπορείς να ρωτάς ελεύθερα ό,τι θέλεις αρκεί να το κάνεις στη σωστή κατηγορία.

Στο Φόρουμ εδώ έχεις τα ίδια δικαιώματα με οποιονδήποτε άλλο που έχει ακόμα και 5000 posts.

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

αυτή ακριβώς είναι η βεβαίωση που πρέπει να σου βγει ότι δηλαδή το μεταβιβαζόμενο ακίνητο ανήκει στις περιπτώσεις της παρ.2 (και συγκεκριμένα στην περίπτωση στ.) εφόσον εντάχθηκε στον 4014, δεν θα αναλύει τι και πως τακτοποιήθηκε....

 

Νasa καλησπέρα (και σε όλο το φόρουμ)

 

Αν χρειαστεί να εκδοθεί βεβαίωση σε 1-2 χρόνια για μεταβίβαση, από άλλον μηχανικό πως θα γνωρίζουμε τι τακτοποιήθηκε και τι έχει γίνει αυθαίρετα μετά την υπαγωγή στο 4014 (αν έχει γίνει κάτι)?χάνω κάτι?

 

έτσι και αλλιώς η βεβαίωση ισχύει για 2 μήνες αν δεν κάνω λάθος,

 

για αυτό θα υποβάλουμε και φωτογραφίες στη 2η φάση δήλωσης και για αυτό δηλώνεις στο σύστημα και ημερομηνία αυτοψίας μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Σας πληροφορω ομως οτι μεσα σε αυτο το κλιμα αβεβαιοτητας υπαρχουν πολλοι συναδελφοι που δηλωνουν στο συστημα αυτο το ποσο παιρνοντας ουσιαστικα ρισκο. Γι' αυτο και αναφερθηκα στο ποσο των 50€.

 

 

Το ξέρουμε τι γίνεται συνάδελφε... Αν θέλεις ακολουθείς το παράδειγμά τους, αν θέλεις ακούς γνώμες. Για αυτό δε ρώτησες, για να ακούσεις γνώμες; Σου υπογράφω αν θέλεις, ότι αυτούς που το κάνουν αυτό, πολύ σύντομα είτε το ΤΕΕ θα τους τσακίσει, ή από το ΣΔΟΕ θα το βρουν που θα τους κάνει φύλλο και φτερό. "Δυο παράδες" που λένε. Θα τους "τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί" κλπ. κλπ. Δεν πρόκειται να χάσει την ευκαιρία το κράτος (είτε στο πρόσωπο του ΤΕΕ είτε του Υπ. Οικ.). Ένα θέατρο είναι αυτή η ιστορία με την "απελευθέρωση". Τους είναι αδιανόητο το ενδεχόμενο ότι θα πρέπει να ξεχάσουν τα έσοδα από τον ΦΠΑ, το ΦΕΜ και τις κρατήσεις. Ακόμα και η "Τρόικα" που μέχρι πρότινος ζούσε στο μαγικό της κόσμο, πιστεύοντας ότι χωρίς έλεγχο θα δηλώναμε αυτά που πραγματικά εισπράτταμε, τα γύρισε και χθες μιλούσε για "απελευθερώσεις" εκτός από περιπτώσεις που τίθεται θέμα "δημοσίου συμφέροντος". Και το "δημόσιο συμφέρον" πλέον, ταυτίζεται σχεδόν πάντα και (για να μην πω αποκλειστικά) με το οικονομικό συμφέρον του Δημοσίου.

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

tpanag το ΤΕΕ δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Από πότε νομοθετεί το ΤΕΕ δεν κατάλαβα?

"Εσωτερικές" οδηγίες δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση Νόμο.

Ο Νόμος είναι ένας που αφορά τις αμοιβές μας και είναι ο 3919.

 

Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση και για να καλλιεργούν το φόβο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νταβατζιλίκι από το ΤΕΕ δε θα φάω.

Όσο θέλω θα ζητάω και άμα τα κρύβω να βρουν τρόπο να με ξετρυπώσουν και να με σκίσουν μετά.

Ατάκες από προέδρους μαριονέτες του στυλ: εγώ δεν υπογράφω συμφωνητικά κάτω από τα 1560 για τον 4014 κτλ είναι για απλή κατανάλωση.

Πρώτον: δεν χρειάζεται συμφωνητικό άμα πας με τη νόμιμη,

Δεύτερον: ποιος είσαι εσύ ρε που θα αποφασίσεις άμα υπογράψεις ή όχι; Ενδιάμεσος είσαι ρε.

 

Άμα είσαι μάγκας, κατέβασε το σύστημα για να μην κάνει κανείς δήλωση και να πιέσεις για άλλα θέματα που ταλανίζουν τον κλάδο, όπως εισφορές κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.