Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Καταννοώ και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και δεν θα είχα κανένα απόλυτως πρόβλημα αν το σύστημα μπορούσε να μου εκδόσει την βεβαίωση με μηδενικό ποσό. Από την στιγμή όμως που δεν γίνεται αυτό πρέπει να είμαι επιφυλακτικός στο τι θα δηλώσω στην συγκεκριμένη επιλογή, πόσο μάλλον οταν δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα επί ποίου ποσού θα παρακρατεί το ΤΕΕ το 2%. Και εκτός όλων αυτών πρέπει την βεβαίωση να την βγάλω σήμερα γιατί το συμβόλαιο είναι αύριο, οπότε δεν έχω περιθώριο να περιμένω.

 

Σωστά αλλά είσαι σίγουρος ότι δε δέχεται μηδενικό; Μήπως δέχεται με παρατήρηση και το προχωράς; Αν σε φωνάξουν δικαιλόγησε γιατί το έβαλες μηδενικό (ως δωρεά σε συγγενικό πρόσωπο).

Δε ξέρω αν έχει κάποιος κάποια άλλη γνώμη.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά αποφάσισα οτι τις βεβαιώσεις θα τις δίνω χειρόγραφα και οχι μεσω του συστηματος, γιατι εκτός του θεματος με την απαλλαγη, και η κονσερβα κειμενο δεν με καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Ησουν Αψογος . Ευχαριστώ.

 

>
Στην πρωτη περιπτωση υπαγωγης στο Νομο, χορηγειται ηλεκτρονικη βεβαιωση περι περαιωσης του Νομου και νομιμοτητας ακινητου
Στη δευτερη περιπτωση μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση,
χορηγειται ειτε απο το συστημα ειτε και ιδιοχειρως απο Μηχανικο, βεβαιωνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με παραπανω....


Στην πρωτη περιπτωση (υπαγωγης στο Νομο) που αναφέρεις χρησιμοποιούμε την "περίπτωση 2" απο την δήλωση ιδιοκτητη και βεβαιωση μηχανικού ενώ στην δεύτερη περιπτωση (μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση) χρησιμοποιούμε την "περίπτωση 1" απο την δήλωση ιδιοκτητη και βεβαιωση μηχανικού.

Σωστά;

Σωστά pavloselef!

 

Παιδιά, δε ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό αυτό που λέτε. Εγώ στις 10/10 μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση σε συμβολαιογράφο για διαμέρισμα προς άμεση πώληση. Την έδωσα χειρόγραφη σύμφωνα με το Υπόδειγμα, χωρίς να το περάσω στο ΤΕΕ, γιατί πολύ απλά τότε δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Επέλεξα την "Περίπτωση 2" απο τη Δήλωση Ιδιοκτήτη - Μηχανικού, εφόσον για το ίδιο διαμέρισμα είχε προηγηθεί τακτοποίηση ημιυπαιθρίου με βάση το Ν.3843/2010. Εσείς λέτε ότι στην περίπτωσή μου θα πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά, αλλά εγώ αμφιβάλλω, εφόσον το διαμέρισμα δεν έχει άλλες παρανομίες, πόσο μάλλον που να εμπίπτουν σε διατάξεις του Ν.4014.

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε αυτό. Διάβασε το #123. Από το σύστημα βγαίνουν μόνο οι βεβαιώσεις υπαγωγής στο νόμο. Οι βεβαιώσεις του μηχανικού, σε κάθε περίπτωση, δίνονται χειρόγραφα. Στην περίπτωσή σου χρησιμοποίησες ως δικαιολογητικό την βεβαίωση του 3843, αντίστοιχα θα χρησιμοποιούσες την ηλεκτρονική βεβαίωση του 4014 για να εκδόσεις τη δική σου βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

tsak1, έχεις μπερδευτεί μάλλον :)

Από το σύστημα του 4014, μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση άσχετα με το αν έχει γίνει τακτοποίηση με τον 4014.

Αυτή η βεβαίωση όμως πάσχει από ότι κατάλαβα στο λεκτικό της για αυτό υπάρχει και ο προβληματισμός.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση βεβαίωσης μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για μεταβίβαση ακινήτου

Συνοπτικά:

 

1. Υπογράφεται συμφωνητικό - ακόμα μένει να ξεκαθαριστεί αν θα κατατίθεται.

(υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο υπόδειγμα ή αυτοσχεδιάζουμε??)

 

2. κόβεται ΑΠΥ

3. Ηλεκτρονική υποβολή στο ΤΕΕ (χωρίς α/α έργου) για την έκδοση της βεβαίωσης [όχι στο τμήμα αμοιβών]

4. και ακόμα μένει να ξεκαθαριστεί το 2% για το ΤΕΕ, το οποίο θα κατατεθεί αργότερα, και αν...

 

Σωστά?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτουν τα ανωτερω συμπερασματα...?

Δεν ξερω ουτε εναν που να εχει κανει ιδιωτικο συμφωνητικο με πελατη για τη βεβαιωση, μιας και δεν υφισταται νομιμη αμοιβη για να συμφωνηθει εκπτωση επι αυτης....

ΑΠΥ κοβεται οντως

Η ηλεκτρονικη υποβολη εναποκειται στη διακριτικη ευχερεια του καθενος, με τη συντριπτικη πλειοψηφια των Μηχανικων, λογω λεκτικου να προτιμουν να μην το καταχωρουν...

Οσο για τις κρατησεις υπερ ΤΕΕ... γελαμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

- Για το ιδιωτικο συμφωνητικο:

Διευκρινίσεις για τις αμοιβές των μηχανικών - Ρύθμιση αυθαιρέτων - ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

παρ. 1

Μήπως δεν κατάλαβα καλά και απλά αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις όπου γίνεται υπαγωγή του ακινήτου στο νόμο λόγω αυθαιρεσιών?

 

- Σε περίπτωση που γίνει λοιπόν βεβαίωση με βάση το υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ, δηλαδή όχι ηλεκτρονικά, απαιτείται κάποια άλλη επικύρωση, πέρα από τη σφραγίδα μας?

 

- Πριν ξέχασα να αναφέρω τη Δήλωση του ιδιοκτήτη:

Δήλωση Ιδιοκτήτη (Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 1 του Ν.4014/2011)

Αυτή απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα αναφερονται στις ρυθμισεις αυθαιρετων, οχι στις βεβαιωσεις νομιμοτητας....

Η βεβαιωση νομιμοτητας ειναι αυτη της φορμας τουΥΠΕΚΑ, ειτε την εκδοσεις ηλεκτρονικα, ειτε και μονος σου σε Word

Εγω περαν του λεκτικου, βαζω κι αλλες δικες μου σαλτσες, φωτογραφιες, ζητω συνυπογραφη απο αγοραστη και πωλητη αποδεχομενοι την υπαρχουσα κατασταση ως πραγματικη και επικυρωνω για το γνησιο της υπογραφης μου...

 

Δεν απαιτειται, εγω το κανω ομως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ουτε εναν που να εχει κανει ιδιωτικο συμφωνητικο με πελατη για τη βεβαιωση, μιας και δεν υφισταται νομιμη αμοιβη για να συμφωνηθει εκπτωση επι αυτης....

ΑΠΥ κοβεται οντως

 

Ξέρεις εμένα από σήμερα. Έκανα να βρίσκεται και ας μη χρειαστεί πουθενά. Δεν βλέπω το λόγο να μην κάνουμε συμφωνητικό σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.