Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Δεν μας διευκρίνισες ποιο είναι το στάνταρ κείμενο της βεβαίωσης και ποιες ήταν οι προθήκες οι δικές σου στην τεχνική έκθεση, καθώς τα σχόλια είναι προφανώς δικές σου προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

 

--Ποιά ειναι η αμοιβή για την "βεβαίωση Μηχανικού";

 

--Επιπλέον διαβαζοντας τα προηγούμενα μηνύματα, αναρωτιεμαι αν πρεπει να κανουμε αιτηση στο Τεε ( με το γνωστο εντυπο, για "εργα πού δεν περιλαμβάνονται στο νεο πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών") για να πάρουμε κωδικό πληρωμής . Γνωρίζει κανείς;

 

---Τελικά , υπάρχουν 2 ειδη βεβαιώσεων;

Μια με τον 4014 στην οποια λαμβάνουμε υποψην μονο δομηση καλυψη και υψος ακινητου ( και οχι κοινόχρηστα ή κοινόκτητα μερη ή τυχόν αλλαγές εσωτ. διαρυθμίσεων)

και μια βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου (το οποίο δεν είχε ενταχτεί στον 4014) και οπου πρεπει να τα ελεγξουμε ολα;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα έχει μπει επιλογή για το αν θα παέι κατ' αποκοπή ή αν υπολογιστεί αλλιώς το πρόστιμο σε περίπτωση που είναι μικρότερο από το κατ' αποκοπή;

 

Επίσης εχει μπει επιλογή για το ότι πάμε ή όχι για νομιμοποίηση ή επιλέγουμε τακτοποίηση για ένα αυθαίρετο που ίσως να μπορεί να νομιμοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

@nasa, "κολλάω" στο εξής...Για ποιό λόγο απο τι στιγμή που μέσω του ΤΕΕ, δεν παίρνει η βεβαίωση κάποιο αριθμό πρωτοκόλλου ή κάτι παρεμφερές, να ζητείτε η βεβαίωση μέσω αυτού; Μέχρι πρότινος τις έδινα στο word γραμμένες, σύμφωνα με το υπόδειγμα του υπεκα, αλλά κι εγώ θα αρχίσω να τις περνάω απ'το ΤΕΕ.

Οπότε καθαρά εγκυκλοπαιδικά ερωτώ.

Στην αμοιβή έβαλα κι εγώ ότι έκοψα στην ΑΠΥ.

 

Μήπως απλά η συμβολαιογράφος, παίρνει τον αριθμό υπαγωγής; εικασίες κάνω...Η απλά θέλουν όλες οι μεταβιβάσεις να ελέγχονται μέσω τον βεβαιώσεων ηλεκτρονικά απο τη βάση δεδομένων του ΤΕΕ;

 

Μια ερώτηση σου έχω κι εγώ,αν και νομίζω ερωτήθηκε πρωτύτερα. Μπορώ να βάλω ότι ημερομηνία αυτοψίας θέλω, αλλά η βεβαίωση βγαίνει προφανώς με την ημ/νια υποβολής; Ελπίζω να μη μας ξεφουρνίσουν καμμιά μόντα οι συμβολαιογράφοι με τις ημ/νιες, μιας και ως γνωστόν συντάσσουμε τοπογραφικά/βεβαιώσεις "χτες" και αυτοί προχωρούν στα συμβόλαια όποτε τους καπνίσει...

 

@pavlosef , αυτό έλειπε παύλε, να μυρίσουμε τα δάκτυλα μας για τι θέλει το ΤΕΕ...Ας βγάλουν κάποια οδηγία/εγκύκλιο για να ξέρουμε τι θα κάνουμε. Η πλάκα είναι να θέσουν κάποια ελάχιστη για τη βεβαίωση και όλοι εμείς που κόψαμε ήδη ΑΠΥ να τραβάμε τα μαλλιά μας ή των πελατών μας.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

@kane ότι και να πούμε εικασίες κάνουμε...πάντως μια συμβολαιογραφος που της έδωσα χθες τη βεβαίωση απο το τεε μου είπε ότι τις βεβαιώσεις τις κρατάνε αυτοί δεν τις καταθέτουν κάπου, απλά θέλει στο συμβόλαιο να γράψει τον αριθμό πρωτοκόλλου της βεβαίωσης...

 

λογικό είναι πάντως αφού εντάχθηκε στο σύστημα να είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε έτσι...άλλωστε σύμφωνα με το δελτίο τύπου:

 

"διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με τον αριθμό πρωτοκόλλου, εννοείς τον αριθμό υπαγωγής... Επειδή δεν έχω να συντάξω/εκδόσω κάποια άμεσα, γνωρίζεις επ'αυτού που ρώτησα περί ημερομηνιών;

Link to comment
Share on other sites

Ξανανέβασα ένα word εκτός απο το ενημερωτικό 5σελιδο που βγαίνει μετα την οριστική υπαγωγή δίνει και βεβαίωση η οποία όμως

 

Επιτέλους κάποιος το έκανε! Ευχαριστώ συνάδελφε. Δυστυχώς αυτό το "πράγμα" δε μπορεί να σφραγιστεί ούτε να δοθεί. Είναι επιεικώς απαράδεκτο, ακριβώς όπως φοβόμουν. Εγώ αποφάσισα ότι θα πορευθώ "χειροκίνητα" με βάση το υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ,

 

Μια ερώτηση σου έχω κι εγώ,αν και νομίζω ερωτήθηκε πρωτύτερα. Μπορώ να βάλω ότι ημερομηνία αυτοψίας θέλω, αλλά η βεβαίωση βγαίνει προφανώς με την ημ/νια υποβολής; Ελπίζω να μη μας ξεφουρνίσουν καμμιά μόντα οι συμβολαιογράφοι με τις ημ/νιες, μιας και ως γνωστόν συντάσσουμε τοπογραφικά/βεβαιώσεις "χτες" και αυτοί προχωρούν στα συμβόλαια όποτε τους καπνίσει...

 

Μου ξεφούρνισε εμένα "μόντα" η συμβολαιογράφος της μοναδικής έως τώρα περίπτωσής μου... Θέλει την ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης (αυτή πάνω από τη σφραγίδα και την υπογραφή μου δηλαδή-δε μου έκανε αναφορά για ημερομηνία αυτοψίας), να ταυτίζεται με την ημερομηνία του συμβολαίου (έτσι τους είπαν σε κάτι σεμινάρια μου είπε)! Θα κάνει το συμβόλαιο την Τρίτη 8/11 και μου είπε δηλαδή ότι θέλει την ίδια ημερομηνία και στη βεβαίωσή μου. Κωμικοτραγικές καταστάσεις...

 

@kane ότι και να πούμε εικασίες κάνουμε...πάντως μια συμβολαιογραφος που της έδωσα χθες τη βεβαίωση απο το τεε μου είπε ότι τις βεβαιώσεις τις κρατάνε αυτοί δεν τις καταθέτουν κάπου, απλά θέλει στο συμβόλαιο να γράψει τον αριθμό πρωτοκόλλου της βεβαίωσης...

 

Αυτή για την οποία μιλάω παραπάνω, δε μου ανέφερε τίποτα για αριθμό πρωτοκόλλου, αντιθέτως δε, μου ανέφερε ότι μέχρι τώρα ό,τι της έδωσαν συνάδελφοί μας ήταν το υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ (όχι ηλεκτρονικά δηλαδή). Πάω και στοίχημα ότι τη Δευτέρα θα δώσω τη "χειρόγραφη" βεβαίωση στον πελάτη και την Τρίτη θα βαράνε τηλέφωνα πανικόβλητοι να τους δώσω αριθμό πρωτοκόλλου, οπότε θα αναγκαστώ να την περάσω και στο σύστημα του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

"Ακουσα" οτι Συλλογος Συμ/φων απαντησε σε ερωτημα Συμ/φου οτι δεν ειναι υποχρεωτικη η εκδοση Βεβαιωσης μεσω του συστηματος του ΤΕΕ, παρα μονο οταν προκειται για ακινητο που εχει ρυθμιστει με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μας αφηνει ξεκρεμαστους ο νομος και οι "δικοι μας", καλα κανουν και μας χορευουν οι συμβολαιογραφοι...

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να αποσαφηνισουν τοσο βασικα θεματα, αντι να βγαζουν 100 ερωτο-απαντησεις που οι 50 αναιρουν τις αλλες 50?...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.