Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη, αν και ειμαι ελαφρως off topic, μπορω να κανω ιδιωτικα συμφωνητικα για εκδοσεις αδειων ας πουμε με ελαχιστη αμοιβη 5000λ και να καθοριζω ποσοστα εκπτωσης και χαμηλοτερες τιμες απο την ελαχιστη, ουτως ωστε να μπορω να κοβω ΑΠΥ χαμηλοτερη απο τη νομιμη?

Link to comment
Share on other sites

@tpanag και @ Faethon11

 

Μήπως έχετε κάποιο "μπούσουλα" για τα συμφωνητικά?? Μπορείτε να ανεβάσετε κάποιο υπόδειγμα δικό σας?

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία εντολέα, αναδόχου, στοιχεία έργου (κατοικία, υπόγειο, κοινόχρηστοι κλπ) με τα εμβαδά τους και τους προϋπολογισμούς και τελικά τις μελέτες με τον προϋπολογισμό τους και τις αμοιβές τους.

Αυτά που γράφει ο νόμος δηλαδή.

Περισσότερα στοιχεία τα θεωρώ περιττά.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ.doc

 

Συνάδελφοι ανεβάζω ένα υπόδειγμα σύμβασης ανάθεσης που μου το έστειλε το τεε κρήτης..

 

Νομίζω είναι αρκετά καλό και αναλυτικό

Edited by nasa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος αναφοράς, στην σύμβαση, στη νόμιμη και συμβατική αμοιβή. Η αμοιβή είναι αυτή που συμφωνούμε με την σύμβαση. Η νόμιμη είναι αυτή που καθορίζει το κράτος.

Ούτε και στο που υπολογίζονται οι κρατήσεις κλπ κλπ. Δεν ενδιαφέρουν τον πελάτη τι εισφορές θα πληρώσουμε, άλλωστε το προδιαγράφει ο νόμος.

Τι σχέση έχουν οι τεχνικές προδιαγραφές της μορφής υποβολής των σχεδίων με την σύμβαση; Αυτό το καθορίζουν οι τεχνικές προδιαγραφές.

 

υ.γ. μάλλον τα περί σύμβασης πρέπει να μεταφερθούν στο ανάλογο θέμα :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος αναφοράς, στην σύμβαση, στη νόμιμη και συμβατική αμοιβή.

 

Ακριβώς. Αρκεί να αναγράφεται τι θα εισπράξουμε από τον συμβαλλόμενο, δηλαδή τον πελάτη. Τα υπόλοιπα είναι περιττά γιατί εμείς είμαστε εξάλλου υπόχρεοι στην καταβολή τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το OFF TOPIC αλλά διαβάζοντας το μηνυμα του INZAGHI (μπορω να κανω ιδιωτικα συμφωνητικα για εκδοσεις αδειων) για το οποιο απαντάτε θετικα ήθελα να ρωτήσω αν:

Για τον 3843 πρεπει να κανουμε συμφωνητικό; ή το συμφωνητικό γίνεται μονο οταν κάνουμε εκπτωση στον πελάτη.

Σ' αυτην την περίπτωση (που δεν χρειαζεται συμφωνητικό για τον 3843) καταθετουμε ηλεκτρονικά μεχρι τις 20 Φεβρουαριου τις "καταστασεις εγγραφων συμφωνιών" οσων πελατων μας ήταν με τον 3843 ή και αυτές αφορουν μόνο οσες δουλειές έγιναν με εκπτωση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον 3843 πρεπει να κανουμε συμφωνητικό; ή το συμφωνητικό γίνεται μονο οταν κάνουμε εκπτωση στον πελάτη.

 

Συμφωνητικό απαιτείται μόνο όταν κάνεις έκπτωση. Για αμοιβές >= της νόμιμης δεν είναι απαραίτητο. Κατά τη γνώμη μου καλό είναι βέβαια να εκσυγχρονιστούμε και να κάνουμε πάντοτε για δική μας διασφάλιση κυρίως. Τώρα για τον 3843, δε νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα έκπτωσης καθώς νομίζω ότι οι πολεοδομίες ακολουθούν ακόμα την παλιά διαδικασία (θα με ενδιέφερε ενημέρωση επί του θέματος, αν δηλαδή άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα).

Τέλος όσον αφορά την καινούργια αυτή δήλωση των συμφωνητικών στο taxis, θα πρέπει να διευκρινιστούν κάποια πράγματα γιατί δε βγαίνει νόημα με τα στοιχεία που έχουν δοθεί ως τώρα. Έχουμε καιρό έτσι κι αλλιώς (και σοβαρότερα θέματα) για να ασχοληθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.