Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Λήξη του 4014 ???

" ΔΝΤ... Δε Νομίζω Τάκη! "

 

Προσωπικά, έστω και χωρίς πείρα, βλέπω να συνεχίζεται επ' άπειρων, όσο θα δίνει λεφτά στο κράτος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παυλο τα εχεις οντως λιγο συγκεχυμενα στο μυαλο σου ειναι η αληθεια...

 

Η βεβαιωση ειναι ΜΙΑ και αφορα το Ν.4014 ειτε υπαχθει το ακινητο στο Νομο ειτε ειναι καθαρο απο πλευρας δομησης/καλυψης/υψους και λοιπων αυθαιρετων κατασκευων/χρησεων...

Στην πρωτη περιπτωση υπαγωγης στο Νομο, χορηγειται ηλεκτρονικη βεβαιωση περι περαιωσης του Νομου και νομιμοτητας ακινητου

Στη δευτερη περιπτωση μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση, χορηγειται ειτε απο το συστημα ειτε και ιδιοχειρως απο Μηχανικο, βεβαιωνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με παραπανω....

 

Δεν υπαρχει αλλο ειδος βεβαιωσης που να περιλαμβανει εσωτερικες διαρρυθμισεις και αλλαγες στα χιλιοστα του κοινοχρηστου χωρου....

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ησουν Αψογος . Ευχαριστώ.

 

>
Στην πρωτη περιπτωση υπαγωγης στο Νομο, χορηγειται ηλεκτρονικη βεβαιωση περι περαιωσης του Νομου και νομιμοτητας ακινητου
Στη δευτερη περιπτωση μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση,
χορηγειται ειτε απο το συστημα ειτε και ιδιοχειρως απο Μηχανικο, βεβαιωνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με παραπανω....


Στην πρωτη περιπτωση (υπαγωγης στο Νομο) που αναφέρεις χρησιμοποιούμε την "περίπτωση 2" απο την δήλωση ιδιοκτητη και βεβαιωση μηχανικού ενώ στην δεύτερη περιπτωση (μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση) χρησιμοποιούμε την "περίπτωση 1" απο την δήλωση ιδιοκτητη και βεβαιωση μηχανικού.

Σωστά;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση του μηχανικού είναι αυτή που προβλέπεται από το άρθρο 23 παρ. 4 και συντάσσεται από τον μηχανικό ανεξάρτητα από την υπαγωγή στον νόμο ή όχι.

Υπάρχει όμως και η βεβαίωση περαίωσης της ενδεχόμενης διαδικασίας υπαγωγής στον νόμο, που προβλέπεται στο άρθρο 24 παρ. 14 και εκδίδεται ηλεκτρονικά.

Σε περίπτωση λοιπόν ακινήτου με αυθαίρετα, χρειάζονται και οι δύο βεβαιώσεις σε ενδεχόμενη μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Προσπαθώ να βγάλω την πρώτη βεβαίωση μέσω του συστήματος ΤΕΕ. Αν δηλώσω συμφ. αμοιβή 150€ τη στιγμή που δεν έχει καθοριστεί η νόμιμη θα υπάρχει πρόβλημα? Αφού δεν υπάρχει νόμιμη νομίζω δε θα πρέπει να φτιάξω και συμφωνητικό. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της αμοιβής, ζητάς ότι νομίζεις και φυσικά στο σύστημα του ΤΕΕ θέτεις το ποσό αυτό,το οποίο το "κόβεις" και ΑΠΥ. Για το θέμα του συμφωνητικού τώρα, δε μπορώ να σε πάρω στο λαιμό μου.

 

Εγώ πάντως, έχω δώσει 3 βεβαιώσεις αδόμητου.Καμμία απο το σύστημα του ΤΕΕ (μιας και έχει κάποιο καιρό). Επίσης για 1 δεν έκοψα ΑΠΥ. Για καμμία δεν συνέταξα κάποιου είδους συμφωνητικό.

 

Βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

> Η βεβαίωση του μηχανικού είναι αυτή που προβλέπεται από το άρθρο 23 παρ. 4 
και συντάσσεται από τον μηχανικό ανεξάρτητα από την υπαγωγή στον νόμο ή όχι. Υπάρχει
όμως και η βεβαίωση περαίωσης της ενδεχόμενης διαδικασίας υπαγωγής στον νόμο, που 
προβλέπεται στο άρθρο 24 παρ. 14 και εκδίδεται ηλεκτρονικά. Σε περίπτωση λοιπόν ακινήτου 
με αυθαίρετα, [u]χρειάζονται και οι δύο βεβαιώσεις σε ενδεχόμενη μεταβίβαση.[/u] 

 

Τώρα τα ξαναμπλέκουμε τα πράγματα. Μήπως καποιος Συνάδελφος μπορεί να μας πεί αν συμφωνεί ή οχι με τα παραπάνω;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θέλω να εκδόσω βεβαίωση στην οποία όμως έχω απαλλαγή αμοιβής. Γνωρίζετε αν το σύστημα μπορεί να βγάλει βεβαίωση χωρίς να έχει δηλωθει συμφωνηθήσα αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.