Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση χάλυβα S400


 

Recommended Posts

αλλα στην πραξη (και το ειχα αναφερει απο το αρχικο μηνυμα) δεν υπαρχει περιπτωση να μπει ο οπλισμος που λετε χωρις να γινει μελετη εφαρμογης που και παλι η προσεγγιση στο Αs (απαιτουμενο) εχει καποια ορια λογικης

μην μου πειτε οτι σε μια δοκο θα βαλετε 3-4 η και 5 διαφορετικες διαμετρους οπλισμου ωστε να "πιασετε" το απαιτουμενο Αs με την μεγιστη προσεγγιση!

 

Κανένας δεν είπε αυτό που γράφεις.

Όσο για την πράξη (το εργοτάξιο, όπως το υπονοείς), ασε καλύτερα το τι γίνεται, γιατί μέχρι χθες δεν γύριζαν τους συνδετήρες (τα τσέρκια), επειδή ναι μεν το λέγαν τα χαρτιά, αλλά στην πράξη δε γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανένας δεν είπε αυτό που γράφεις.

Όσο για την πράξη (το εργοτάξιο, όπως το υπονοείς), ασε καλύτερα το τι γίνεται, γιατί μέχρι χθες δεν γύριζαν τους συνδετήρες (τα τσέρκια), επειδή ναι μεν το λέγαν τα χαρτιά, αλλά στην πράξη δε γινόταν.

 

το ειπε ο Alexis πιο πανω απαντωντας ακριβως σε αυτη την ερωτηση

"θες να μου πεις οτι στη κατασκευη μπαινουν τα σιδερα ακριβως με το εμβαδο As που υπολογισες??? (ρητορικη ερωτηση)"

"Ναι, μπαίνουν ακριβώς. Αλλιώς τι τις θέλουμε τις μελέτες;"

 

 

 

αλλα τεσπα

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

fear1976, ενδεχομένως να έχουμε διαφορετικές εμπειρίες σε θέματα κατασκευής.

Μπορεί πράγματι στα έργα που κατασκευάζεις να μην ακολουθείς τις μελέτες, ή στα έργα που μελετάς να μην μεριμνάς για το υλοποιήσιμο των σχεδίων σου ή να μην μεριμνά ο επιβλέπων για την εφαρμογή της μελέτη σου.

 

Μπορεί μάλιστα η δική μου εμπειρία να είναι μειοψηφούσα και να μην αντιπροσωπεύει τον μέσο όρο των κατασκευών.

 

Αυτό όμως είναι λάθος. Δεν σημαίνει ότι επειδή συμβαίνει είναι σωστό. Δεν το προβλέπει ο κανονισμός. Συνιστά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αμα θες να σου αραδιασω τα διαπιστευτηρια μου απο κοντα οχι εδω.

 

δεν εχω κανενα κομπλεξ ανωτεροτητας κατωτερωτητας πες το οπως θες τα εχω λυσει και τα ματαιοδοξα της δουλειας

 

και δοξα το ΘΕΟ στα εργα που εχω μπει δεν θα μου την πεις εσυ (οχι προσωπικα αλλα ο καθενας) αν ακολουθω μελετες και το τι μελετες κανω

 

και οχι πολυ μπλα μπλα μπλα του τυπου "εγω ξερω απο καλο λαδι" γιατι η ερωτηση μου ηταν απλη και η απαντηση σου επισης

 

σε ρωτησα και απαντησες , παραδεξου οτι ειπες κατι λαθος..

 

ολοι εχουμε κανει λαθη αλλα να τα υποστηριζουμε κιολας????

 

δεν πειραζει

 

edit

 

θελω να μου πεις που το βρηκες οτι ειναι παραβαση νομοθεσιας το να υπερδιαστασιολογησω ενα φορεα!!! ΕΛΕΟΣ

 

εγω το σπιτι μου θελω να του βαλω κινητο 2tn/m2 θα μου το απαγορευσει ποιος????? ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ????

 

ειναι υπερ της ασφαλειας φιλε μου!!! ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα μπλεξατε...

 

fear

Αν καταλαβα καλα εσυ μιλας για τον As,cal οτι ειναι διαφορετικος απο αυτον που τοποθετειται..

Σε αυτο εχεις δικιο..

Αλλα οι ικανοτικοι γινονται με τον πραγματικα τοποθετουμενο οπλισμο (ο οποιος για λογους πλαστιμοτητας θελουμε να ειναι οσο το δυνατον κοντα στον As,cal )

 

Ειναι αλλο αυτο που ανεφερα παραπανω και αλλο να λες οτι μια μελετη με 4Φ14 ανω και 4Φ14 κατω και γω βαζω 4Φ16 πανω και 7Φ12 κατω επειδη αυτα περισσεψαν, με βολευε ή δεν ξερω εγω τι αλλο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Fear γιατί τσαντίζεσαι ??

 

Μιλάς για κτίρια λυμένα με ικανοτικό ή χωρίς ικανοτικό και απλά με επάρκεια τοιχωμάτων ?!

 

Εάν έχεις ικανοτικό τότε παίζει ρόλο η ροπή αντοχής άρα και τα σίδερα που θα μπουν να ταιριάζουν με την μελέτη γιατί μπορεί π.χ. μία δοκός να έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή από αυτήν που προβλέπεις στην μελέτη σου και να έχεις υποδιαστασιολογίσει στην πράξη το υποστύλωμα.

 

Εάν δεν εφαρμόζεις ικανοτικό δεν χρειάζονται όλα αυτά.

 

Γιατί τσακώνεστε ?

Link to comment
Share on other sites

Για να λύσω το θέμα με τα τετραγωνικά νανόμετρα παρακαλώ καλέστε τις χαλυβουργίες και ρωτήστε τους το ρόλο που παίζει ο μαρτενσιτης στις μηχανικές ιδιότητες. Ρωτήστε τι θα γίνει έαν κάνω σπείρωμα, υποστώ διάβρωση, κλπ. Τώρα εαν πιστεύεται οτι σας ενδιαφέρει το τετραγωνικό χιλιοστό ρωτάτε και το κύριο Αποστολοπουλο που είναι μέλος σε αυτό το φόρουμ ανοικτά ή μέσω μηνύματος. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για αμφιθεατρικά θέματα εκει θα πηγαίναμε πολύ μακρυά αλλ αγια μια βασική αρχή!!!!!

 

Μετα τον StIII ο S500s, B500c δεν είναι μονοφασικά προϊόντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι οι S500s και B500c δεν είναι ομοιογενή υλικά σαν ράβδοι και δεν συμπεριφέρονται σαν τέτοια. Στους υπολογισμούς τεχνικών έργων όμως λαμβάνονται με αυτές τις ιδιότητες και όχι μόνο στα κτιριακά. Διαβλέπω κάποιο κενό στην μέχρι τώρα θεωρία και πρακτική όσον αφορά την εκτέλεση των τεχνικών έργων. Τί γνώμη έχετε;

@Ροδόπουλος

Μπορείς να κατεβάσεις φωτογραφίες με την αστοχία αγκυρίων στην Περιφερειακή Πάτρας;

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη θα βάλω δυστυχώς είμαι εκτός γραφείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.