Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ευχαριστώ.

Η ερώτηση αφορούσε αποκλειστικά τον τρόπο δήλωσης πάντως. Γιατί όταν δεν υπήρχε επιλογή χωρίς ΥΔ, απλά επέλεγες <50% ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι έχεις δίκιο κι όσοι το έκαναν, καλά έκαναν αφου τυπικά και η 0 υπέρβαση είναι <50% που δίνει 1.00 συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Δεδομένου οτι στο αρχικό post του geo21 δεν είδα αυτό που θα ρωτήσω συμπερένω ότι δεν συζητήθηκε ή δεν ξεκαθαρίστηκε. Στα προ του 1955 που έγιναν αργότερα προσθήκες ή άλλες παρανομίες χωρίς άδεια τότε στον υπολογισμό του προστίμου βάζω ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ άδεια?

 

Με την δική μου λογική αλλά χωρίς να το έχω δει ξεκάθαρα γραμμένο κάπου, απλά έχω την υπόνεια οτι σε κάποια ημερίδα του ΤΕΕ συζητήθηκε, πρέπει να θεωρήσουμε οτι ΕΧΕΙ άδεια για τον ίδιο λόγο που από τον νόμο εξαιρούνται αυτά τα κτίρια όπως και κτίρια που έιναι στη Γ' φάση του νόμου Τρίτση. Επίσης στην πλατφόρμα του ΤΕΕ ζητάει τον αριθμό αδείας, αν ισχύουν τα παραπάνω ξέρει κανείς αν θα δέχεται το σύστημα να γράψεις "προ του 1955"?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Δεδομένου οτι στο αρχικό post του geo21 δεν είδα αυτό που θα ρωτήσω συμπερένω ότι δεν συζητήθηκε ή δεν ξεκαθαρίστηκε. Στα προ του 1955 που έγιναν αργότερα προσθήκες ή άλλες παρανομίες χωρίς άδεια τότε στον υπολογισμό του προστίμου βάζω ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ άδεια?

 

Με την δική μου λογική αλλά χωρίς να το έχω δει ξεκάθαρα γραμμένο κάπου, απλά έχω την υπόνεια οτι σε κάποια ημερίδα του ΤΕΕ συζητήθηκε, πρέπει να θεωρήσουμε οτι ΕΧΕΙ άδεια για τον ίδιο λόγο που από τον νόμο εξαιρούνται αυτά τα κτίρια όπως και κτίρια που έιναι στη Γ' φάση του νόμου Τρίτση. Επίσης στην πλατφόρμα του ΤΕΕ ζητάει τον αριθμό αδείας, αν ισχύουν τα παραπάνω ξέρει κανείς αν θα δέχεται το σύστημα να γράψεις "προ του 1955"?

 

Δέχεται πάντως το ν.720/77 οπότε δεν βλέπω λόγο να μην δεχθεί το προ του 55 :roll:

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο αρχικό οικόπεδο υπάρχει Ο.Α. και αυθαιρεσίες οι οποίες επεκτείνονται στο όμορο οικόπεδο το οποίο και αγόρασε ο ιδιοκτήτης σε μεταγενέστερο χρόνο.

Γίνεται να τα ρυθμίσω ως ένα (κάλυψη, δόμηση να αναφέρονται στο σύνολο των οικοπέδων) ή πρέπει να τα εξετάσω χωριστά;

Το ένα οικόπεδο με Ο.Α. και το άλλο χωρίς παρόλο που το κτίσμα είναι ενιαίο και κατασκευασμένο και στα δυο οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

όπως θες

και τα 2 γίνονται και επιτρέπονται

 

mixanakos

 

δηλαδή έχεις Ο.Α με ημερ/νία πριν του 1955 ή δεν έχεις τίποτα;

 

έχεις απόφαση προϊσταμένου για προ του 1955 κτίσμα ή δεν έχεις;

(δεν κατάλαβα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή έχεις Ο.Α με ημερ/νία πριν του 1955 ή δεν έχεις τίποτα;

 

έχεις απόφαση προϊσταμένου για προ του 1955 κτίσμα ή δεν έχεις;

(δεν κατάλαβα)

 

Έχω συμβόλαιο αγοράς του ακινήτου το 2000 που αναφέρει οτι το κτίσμα είναι του 1928. Μόλις τώρα όμως πρόσεξα οτι αυτό το συμβόλαιο λέει επίσης οτι το ισόγειο χρησιμοποιείται για φύλαξη ζώων. Τώρα που γίνανε εργασίες ανακατασκευής και έγινε όλο κατοικία (χωρίς Ο.Α.) πρέπει να βάλω και το ισόγειο σαν παράβαση, σωστά? Δεδομένο οτι η πλατφόρμα του ΤΕΕ αλλαγή χρήσης δεν εννοεί την επιμέρους αυθαιρεσία αλλά αν το κτίριο απο κατοικία έγινε γραφεία π.χ. και αφού έχω Σ.Δ. και Σ.Κ. τότε σαν τι αυθαιρεσία να την θεωρήσω? Μάλλον με αναλυτικό το βλέπω. :???:

Edited by mixanakos
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια για τις λοιπές παραβάσεις και για πισίνα πώς δηλώνεται για να μην υπολογισθεί πρόστιμο ;

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

@ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ Στα φύλλα καταγραφής δηλώνεται κατω κατω στο: τυπος αυθαιρεσίας.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω κολήσει....αφαιρούνται τα πρόστιμα του 3843/10 από τον 4014 (συμπεριλαμβανομένου και του παραόλου αφού είναι τμήμα του προστίμου). Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.