Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι, η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προ του 55 αποτελεί Οικοδομική Άδεια. Για το συγκεκριμένο θεωρώ ότι, βάζεις χωρίς άδεια....

 

 

 

Αν είναι η "μοναδική διέξοδος" τότε ως ΥΔΚΧ, αν όχι, με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

 

 

Ιάσονα βλέπω λογική την άποψη σου.Την στηρίζεις και σε κάποια στοιχεία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E/A Θ2. Σε οικόπεδο ή γήπεδο υπάρχει κτίριο ή τμήμα αυτού το οποίο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο, σύμφωνα με την παρ. 1, του άρθρου 23, του ΓΟΚ/85, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το Ν. 2831/00 και συγκεκριμένα υπάρχει Γ’ φάση του Ν. 1337/83 (απόφαση εξαίρεσης Νομάρχη). Έχουν εκτελεστεί κατ’ επέκταση ή καθ’ ύψος αυτού αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5, παρ. 2 και 22, παρ. 3, του ΓΟΚ/85 και μπορούν να υπαχθούν στις διατάξεις του Ν. 4014/11. Για τον υπολογισμό του προστίμου και προκειμένου για την επιλογή του τετραγωνιδίου με ή χωρίς οικοδομική άδεια έχω το δικαίωμα να υπαχθώ στην περίπτωση (α) δηλαδή ότι έχω άδεια;

 

Ναι, διότι για το υφιστάμενο τμήμα του κτιρίου (που είχε δηλωθεί με το Ν. 720/77 ή το Ν. 1337/83 και έγινε Γ’ φάση ) που δεν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις ή σ’ εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, δεν απαιτείται από τις κείμενες διατάξεις η έκδοση οικοδομικής αδείας για το τμήμα αυτό, σε αντίθεση με την παρ. 8.5, του άρθρου 8, του Ν.1512/85 (δηλ. να εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 2 μηνών από την έκδοση της σχετικής απόφασης Νομάρχη).

 

Εξαίρεση από κατεδάφιση έχουν και τα προ του 55 (δεν απαιτείτο να δηλωθούν με τον 1337/85) οπότε κατά τη γνώμη μου μπορεί να επιλέξει Ναι στην άδεια εφόσον όμως είναι σε άρτιο τεμάχιο και το οικοδόμημα δεν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις ή σ’ εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Σωστό για όσα έχουν ολοκληρώσει τη Γ' φάση του 1337/83. Θεωρείται ότι, έχουν άδεια.

Όπου όμως υπάρχει απλώς πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προυφιστάμενο του 55 δεν νοείται ότι, το ακίνητο έχει άδεια (απλώς υφίσταται νομίμως).

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα διαμερισμα το οποιο :

εχει κλειστο ΗΧ ΥΔΚΧ

εχει κλεισει εξωστη εξω απο την ΟΓ ΥΔΚΧ, Υπερβαση καλυψης και παραβιαση Δ

εχει "μπει" στο διπλανο διαμερισμα 10 μ2 Διαμερισματωση (ως κατ13) και ΥΔΚΧ για τα 10μ2?

Link to comment
Share on other sites

Largy: το τμήμα του κλεισμένου εξώστη είναι πίσω από τη ρυμοτομική γραμμή να υποθέσω. Η παραβίαση Δ που αναφέρεις υφίσταται από τα πλάγια όρια του οικοπέδου? Εφόσον το ένα διαμέρισμα καταλαμβάνει 10 τ.μ από το όμορο, η διαμερισμάτωση ως κατηγορία 13 (αφου υπάρχουν και οι άλλες παραβάσεις), γιατί θεωρείς ότι θα πάρει και υπέρβαση δόμησης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα μετρα του ηχ και της διαμερισματωσης μαζι στο ιδιο φκ ή δεν εχει σημασια?

 

ναι ειναι μεσα απο τη ΡΓ στο προσωπο του οικοπεδου, οχι Δ απο πλαγιο οριο

 

και εμενα αυτο με προβληματιζει με τη διαμερισματωση.,

αλλα μετα πως θα φαινονται ποσα μετρα μεγαλωσε το διαμερισμα?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο συνάδελφος Pavlos33 η διαμερισμάτωση δεν θέλει και ΥΔΚΧ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε κατι στο χρονο ενημερωσης του συστηματος για την πληρωμη των δοσεων, παραβολων κλπ?

Ειχα μεινει στη μια μερα, αλλα απο την ΑΤΕBank μου ειπαν σημερα οτι ενημερωνεται πλεον αυθημερον?

Υπαρχει καποια τετοια ενημερωση?

Εννοειται οτι ακομα δεν ενημερωθηκε τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.