Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Εχω μια περιπτωση που ο κατοχος ενος ακινητου προ του 55 θελει να το νομιμοποιησει χωρις συγκεκριμενο λογο...π.χ. για μεταβιβαση.

Σε ερωτηση στην πολεοδομια μου ειπαν πως πλεον δινουν οι μηχανικοι τις βεβαιωσεις και δεν χρειαζεται βεβαιωση απο αυτους. Οταν ρωτησα που αναφερεται αυτο σε ποιον νομο

για να καταλαβω και εγω πως πρεπει να ενεργησω, δεν ηξεραν να μου απαντησουν.

Τελος μου ειπαν πως ο Δημος εχει σταματησει να δινει τετοιες βεβαιωσεις.

Επειδη και εγω δεν εχω βγαλει ακομα ακρη με αυτο,αν καποιος γνωριζει περισσοτερα....

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχουν συμβόλαια ή άλλοι τίτλοι κυριότητας και οι υπόλοιπες προϋποθέσεις μπορείς να ζητήσεις από την πολ/μία σου

"βεβαίωση προϊσταμένου της, για κτίσμα προ του 55"

(δές αντίστοιχα μηνύματα σελίδων 16-17 στο ίδιο θέμα, σε ότι αφορά τα δικαιολογητικά)

 

αν όμως δεν υπάρχουν τίτλοι κυριότητας γίνεται αυτό που λέει ο συνάδελφος εδώ (περίπτωση που συνάντησα και εγώ και την παράτησα..)

http://www.michanikos.gr/topic/24542-%ce%a0%cf%81%ce%bf%cf%8b%cf%86%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%ac%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85-1955/page__view__findpost__p__468474

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περιπτωση κτισματος αποδεδειγμενα προ του 55 το οποιο δεν εχει Ο.Α. μπορουμε να το ενταξουμε στον 4014 ή δεν χρειαζεται καθολου λογω του οτι ειναι προ του 55 ? Θεωρείται νομίμως υφισταμενο ή πρεπει να κινηθει αλλη διαδικασια οπως η πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος.?

 

Υποσημειωση προκειται για δημοτικο κτιριο (σχολειο) . Το οποιο αν ενταχθει στον 4014 θελει και μελετη στατικης επαρκειας.

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπεται πλέον με το ΝΟΚ η "βεβαίωση προϊσταμένου για κτίσμα προ του 55"

ούτε ισχύει η εγ 55/00 για τη διαδικασία αυτή

(αυτό λέει η Πολ/μία μου και μας επέστρεψε όλους τους φακέλους-υποθέτω μετά από ερώτημα στην Αποκεντρωμένη Υπηρ)

Link to comment
Share on other sites

Και τι σου πρότειναν να κάνεις ?

Εδώ είναι το πρόβλημα!!

Τι να κάνω -έχω μεταβίβαση ακινήτου και την σταμάτησα

(Το κτίσμα παλιό μεν παμπάλαιο -αλλά στο συμβόλαιο δεν φαίνεται τίποτα)

Κάποιος συν/λφος θα το κάνει-ας το κάνει ..

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπεται πλέον με το ΝΟΚ η "βεβαίωση προϊσταμένου για κτίσμα προ του 55"

ούτε ισχύει η εγ 55/00 για τη διαδικασία αυτή

(αυτό λέει η Πολ/μία μου και μας επέστρεψε όλους τους φακέλους-υποθέτω μετά από ερώτημα στην Αποκεντρωμένη Υπηρ)

 

Από πότε σταμάτησαν να δίνουν βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπεται πλέον με το ΝΟΚ η "βεβαίωση προϊσταμένου για κτίσμα προ του 55"

ούτε ισχύει η εγ 55/00 για τη διαδικασία αυτή

(αυτό λέει η Πολ/μία μου και μας επέστρεψε όλους τους φακέλους-υποθέτω μετά από ερώτημα στην Αποκεντρωμένη Υπηρ)

 

έχεις να μας στείλεις την εγκ. 55/2000?

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει η ΥΔΟΜ σου. Τι δουλειά έχει ο ΝΟΚ ή ο ΓΟΚ με την ισχύ μιας βεβαίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστοποιησεις νομιμου περιγραμματος δεν σταματησαν ,αυτο που νομιζω οτι λεει ο συναδελφος παραπανω ειναι οτι σταματησαν να δεχονται βεβαιωσεις ή αλλα εγγραφα που δεν ειναι δημοσια ώστε να αποδειχθει η παλαιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.