Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Μπορείς να το πληρώσεις όποτε θέλεις και κρίνεις εσύ ως απαραίτητο, έως τις 30.6.2012 (και τότε η δήλωσή σου να ενταχθεί στο νόμο, αφού βεβαίως κάνεις και προσωρινή υπαγωγή)!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο δεν έχεις πληρώσει το παράβολο δεν σε ενοχλούν οι ημερομηνίες.Όποτε θες φτιάχνεις καινούρια δήλωση με τα ίδια στοιχεία και αυτή την αφήνει έτσι απλώς να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να υποβάλω νέα. Αυτό που λέω είναι ότι πλέον από την στιγμή που κάνεις την αρχική υποβολή το σύστημα σου δίνει περιθώριο 10 μέρες να πληρώσεις το παράβολο. Ολα αυτά σύμφωνα με τις ημερομηνίες που δίνει το σύστημα. Αν δεν το πληρώσεις πρέπει να υποβάλεις νέα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το ανακαλύψεις όταν αποφασίσεις να πληρώσεις το παράβολο και να πας στην τράπεζα.

Τότε θα δεις αν θα "χτυπήσει". Μάλλον όχι μέχρι τις 30.6.2012...

Link to comment
Share on other sites

Στις σχετικές διευκρινίσεις ( http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth ) αναφέρει

 

Όταν επιβεβαιωθεί ηλεκτρονικά η πληρωμή του παραβόλου, η δήλωση καθίσταται έγκυρη και ο μηχανικός πρέπει να προχωρήσει την δήλωση στην κατάσταση «Προσωρινή Υπαγωγή», πατώντας το πλήκτρο «Υποβολή δήλωσης». Κατά τη διαδικασία προώθησης σε «Προσωρινή υπαγωγή» επιλέγεται και το σχήμα πληρωμής των δόσεων.

Στο στάδιο αυτό, η δήλωση αποκτά αριθμό πρωτοκόλλου και ηλεκτρονικό κλειδί και μόνο τότε το αυθαίρετο θεωρείται ενταγμένο στην ρύθμιση μέσα στα χρονικά περιθώρια του Νόμου

 

Η ημερομηνία καταβολής της 1ης δόσης για τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν από 1.1.2012, είναι ένας μήνας από την ημερομηνία υποβολής.

Ως ημερομηνία υποβολής νοείται η ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής [ Είναι η ημερομηνία που ο μηχανικός επιλέγει το σχήμα των δόσεων και προωθεί τη δήλωση από «αρχική υποβολή» σε «προσωρινή/ενδιάμεση υπαγωγή». Η ημερομηνία αυτή σημειώνεται στην τελευταία σελίδα της δήλωσης «Ιστορικό ενεργειών δήλωσης»

], οπότε η δήλωση αποκτά αριθμό πρωτοκόλλου και ηλεκτρονικό κλειδί και θεωρείται ενταγμένη στο νόμο.

Κατά την ημερομηνία λήξης της 1ης δόσης, λήγει και η δυνατότητα της εφάπαξ καταβολής με έκπτωση 20%.

Μετά τη λήξη της προθεσμίας αυτής δεν είναι δυνατή από το ΤΕΕ η διεκπεραίωση αιτήματος για αλλαγή του σχήματος σε εφάπαξ καταβολή. Εάν συντρέχει λόγος άμεσης εξόφλησης, μπορούν να καταβληθούν όλες οι δόσεις (μια προς μια) σε μια ημέρα, σύμφωνα με την λίστα των υπολογισμένων δόσεων.

 

όποτε αν κατάλαβα σωστά τυπώνουμε το παράβολο ο πελάτης το πληρώσει μέχρι το τέλος διορίας του νομού

ξανακάνοντας υποβολή τυπώνουμε το εφάπαξ ποσό η την δόση και έχει ένα μηνά από την δεύτερη υποβολή να τα πληρώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Να ενημερώσω πως σήμερα (21/03/2012) έθεσα σε προσωρινή υπαγωγή (εφάπαξ καταβολή προστίμου) δήλωση της οποίας το παράβολο είχε πληρωθεί στις 31/01/2012 δλδ 1,5+ μήνα πριν, και το σύστημα μου έβγαλε ημερομηνία λήξης πληρωμής την 20/04/2012. Άρα η προθεσμία του ενός μηνός άρχεται από την στιγμή της προσωρινής υπαγωγής και όχι από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου (τουλάχιστον σύμφωνα με το σύστημα).

Edited by leftis83
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σύμφωνα με το σύστημα, είχα κάνει βεβαίωση προσωρινής υπαγωγής με τη δήλωση προ 31/12 έπειτα λόγω του άλλαξαν τα δεδομένα έκανα μια μετατροπή του 3843 που είχε γίνει με το ίδιο ακίνητο, την 1/3/12 έκανα τροποποίηση της δήλωσης και μου έβγαλέ ότι την 28/2/12 δηλαδή προ της δηλώσεως(????) έπρεπε να είχα κάνει εφ άπαξ εξόφληση.

Εγώ πιστευω ότι αφού οι διορίες δεν είναι ψηφισμένες με νόμο και δεν είναι σαφής εξόφληση πλέον των τελευταίων δηλώσεων κάνουμε μέχρι 31/6 (ή31/9)(και να δείτε που θα φτάσει :) ) επιπλέον οι κυρώσεις είναι μικρές 1 και 3 % ο πελάτης πρέπει να ενημερώνεται αλλά και να επιλέγεται ο τρόπος πληρωμής. Μην τρελαθούμε κιόλας, δηλαδή εγώ που μετέτρεψα την δήλωση μου 1/3/12 δεν έχω δικαίωμα να πληρώσω ως 30/6. Ποιός το λέει και που ότι πρέπει να πληρώνουμε ένα μήνα μετά????????? Κατόπιν της παρατάσεως που δόθηκε Μάρτη του 12 ακούστηκε τίποτα????????

Οπότε παράταση έως υποβολής των "δικαιολογητικών" (τάχα μου τάχα μου) , άρα..................

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Να ενημερώσω πως σήμερα (21/03/2012) έθεσα σε προσωρινή υπαγωγή (εφάπαξ καταβολή προστίμου) δήλωση της οποίας το παράβολο είχε πληρωθεί στις 31/01/2012 δλδ 1,5+ μήνα πριν, και το σύστημα μου έβγαλε ημερομηνία λήξης πληρωμής την 20/04/2012. Άρα η προθεσμία του ενός μηνός άρχεται από την στιγμή της προσωρινής υπαγωγής και όχι από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου (τουλάχιστον σύμφωνα με το σύστημα).

 

To ίδιο παρατήρησα και γω που υπέβαλα μια δήλωση σε προσωρινή υποβολή πριν 2 μέρες...επομένως θα συμφωνήσω με τον από πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι συνάδελφοι! Προσέξτε να μην εκτεθείτε στους πελάτες σας!

Ο νόμος είναι σαφής!!!

Μην μπερδεύεστε με το γεγονός ότι, το ΤΕΕ δεν μπορεί να φτιάξει ακόμα και σήμερα σωστά το σύστημά του, σχετικά με τις ημερομηνίες!

Αυτό είναι άλλο θέμα. Κάποια στιγμή θα γίνει. Και τότε είναι πάρα πολύ εύκολο να υπολογιστούν τόκοι και να μένουν υπόλοιπα για πληρωμή!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σημερα μια αρχικη υποβολή(17-3-2012) και μου έβγαλε ληξη προθεσμιας υποβολής για το παράβολο σε 10 μέρες (27-3-2012) Πότε έγινε αυτό;

 

steve100 τώρα είδα το ποστ σου...ακριβώς το ίδιο έγινε και σε μένα.

Αρχική υποβολή 17-03-2012 και μου έδωσε λήξη για το παράβολο 27-03-2012.

 

Μήπως έβγαλες άκρη αν ισχύει ή έχει πρόβλημα το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.