Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Γνωρίζει κανένας αν έχει γίνει Νόμος αυτό το Σχέδιο Τεχνικής Οδηγίας Τ.Ε.Ε (ΤΟΤΕΕ) Δελτίου Ελέγχου Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τα ΔΕΔΟΤΑ τα συμπληρώνω και τα περνάω κανονικά(σκαναρισμενα), τώρα... Το πρόβλημα το έχω με 1 σουπερ μαρκετ(σε χωριό οχι σε πόλη, μεγάλο μπακάλικο είναι :smile:. Θέλει μελέτη στατικής επάρκειας. Τι είναι αυτό και τι κάνω (είμαι ψωμί στο θέμα ως νέος μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

Στατική επάρκεια κτιρίου θέλει σε αρκετά εξεζητημένες περιπτώσεις όπως περιγράφεται στο σχέδιο του τεε.

Εκεί όπου αφορά κτίρια μη κατοικίας είτε εξολοκλήρου είτε σε μεγάλο τμήμα σε σχέση με την άδεια αυαθίρετες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μελέτη στατικής επάρκειας. Τι είναι αυτό και τι κάνω

Αρχικά προετοιμάζεις τον ιδιοκτήτη για μερικές εκατοντάδες ευρώ επιπλέον στην αμοιβή....

 

Αν και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μελέτη στατικής επάρκειας αργά ή γρήγορα θα αντικατασταθεί από κάποιο εξελιγμένο ΔΕΔΟΤΑ και θα τελειώσει αναίμακτα η όλη ιστορία με τις "Υπηρεσίες".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά προετοιμάζεις τον ιδιοκτήτη για μερικές εκατοντάδες ευρώ επιπλέον στην αμοιβή....

 

Αν και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μελέτη στατικής επάρκειας αργά ή γρήγορα θα αντικατασταθεί από κάποιο εξελιγμένο ΔΕΔΟΤΑ και θα τελειώσει αναίμακτα η όλη ιστορία με τις "Υπηρεσίες".

 

Πως θα γίνει αυτό;

Και αυτοί που έχουν κάνει ήδη; Τι θα τους πουν;

 

Όσο για τις εκατοντάδες.. λίγο αισιόδοξο σε βλέπω. Οι δοκιμές και μόνο για την ποιότητα του σκυροδέματος θα κοστίσουν τόσο (Αν βέβαια έχουμε στατική επάρκεια σε ΦΟ από ΩΣ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχολείστε με το ΔΕΔΟΤΑ τώρα.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει από το ΥΠΕΚΑ και να μην υιοθετηθεί η πρόταση του ΤΕΕ.

Είναι άδικος κόπος και χάσιμο χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα (ρωτάω εσένα γιατί φαίνεται ότι είσαιδιαβασμένος),

τελικά σχετικά με το τοπογραφικό διάγραμμα και το διάγραμμα κάλυψηςτι ισχύει?

Πότε απαιτείται το ένα και πότε το άλλο (ή και τα δύο). Μπορεί να τα υπογράψει αρχιτέκτονας ή μόνο πολιτικός μηχανικός και τοπογράφος.

Άν έχει βάλει τακτοποίηση αρχιτέκτονας (και έχει κάνει ολοκληρωτική υπαγωγή δηλαδή έχουν γίνει οι πληρωμές) χωρίς τη συμμετοχή τοπογράφου τι γίνεται με τις αμοιβές? Αν δηλ. μου ζητηθεί να κάνω τοπογραφικό ή διάγραμμα κάλυψης πώς θα περαστεί η αμοιβή από το σύστημα?

Πότε πρέπει να κάνουμε νέα κάτοψη? Τομές?

Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά.

Κανονικά Τ.Δ και Δ.Κ παντού. Είτε πατάνε στα παλαιά εγκεκριμένα είτε αναπαράγουμε καινούρια. Σε μη οικοδομήσιμα γήπεδα όχι Δ.Κ.

Εξαρτημένα τοπογραφικά υπογράφεις κανονικά.

Κάτοψη και τομή σε όλα. Ομοίως αν υπάρχουν εγκ. σχέδια (και κατά τη γνώμη μου έχουν τηρηθεί καλώς) τότε σχεδιάζουμε απο πάνω.

Αν όχι φτιάχνουμε καινούρια όσο αναλυτικά μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για κτίριο με άδεια αποθήκης που εχει γινει αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψος, και αλλαγή χρήσης του ισογείου σε κατάστημα θα χρειαστει μελέτη στατικής επάρκειας? Αυτο το κρίνουμε απο την αρχική χρήση του κτιρίου ή απο την υφιστάμενη χρηση. Και περιλαμβάνονται οι αποθήκες στην κατηγορία ββ της παρ 2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.