Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Για το 1) εξαρτάται από την κύρια χρήση και τα φορτία που απαιτούνται

 

Για το 2) Ναι κατηγορία 2, αλλά εφόσον είναι κατοικία ποιο το κακό να κάνεις και κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, συγγνώμη για το άσχετο αλλά επειδή έχω δύο περιπτώσεις και δεν αισθάνομαι πολύ καλά... Μελέτη στατικής επάρκειας... ξέρετε δηλαδή είστε ικανοί να κάνετε?

Εγώ που δεν ξέρω πρέπει να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει ανέβει στο σύστημα του ΤΕΕ έστω και μία μελέτη στατικής επάρκειας... Εγώ δεν έχω ανεβάσει καμία και έχω οριστικοποιήσει 4-5 ανάλογες περιπτώσεις..Με αμοιβές 500 και χίλια ευρώ μελέτη στατικής επάρκειας δεν έχει....

Link to comment
Share on other sites

Για το 1) εξαρτάται από την κύρια χρήση και τα φορτία που απαιτούνται

 

Για το 2) Ναι κατηγορία 2, αλλά εφόσον είναι κατοικία ποιο το κακό να κάνεις και κατηγορία 3;

Για το 1) Είναι ισόγειο κατάστημα (με άδεια για κατάστημα κανονικά όλα) που κάποια στιγμή έγινε αναθεώρηση ώστε ένα μέρος του χώρου να γίνει κλειστή θέση στάθμευσης, κάτι που όμως δεν έγινε ποτέ. Παρέμεινε δηλαδή ο χώρος και η χρήση ως είχαν.

 

Για το 2 έχεις δίκιο, μπορώ να βάλω 3 και να είμαι καλυμμένος. Ελπίζω η μεγαλύτερη κατηγορία ΔΔΤ (αν δηλαδή μπορούσα να βάλω 2 και βάλω 3) να μην έχει τίποτα επιπτώσεις μετά για τον ιδιοκτήτη σε οτιδήποτε (πχ με την ηλεκτρονική ταυτότητα).

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στο ερώτημά μου (#309), όσον αφορά τα γραφεία (με χρήση γραφείων στην άδεια), έπειτα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής του ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΥ κανονισμού:

 

ΑΡΘΡΟΝ-3.
ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ.

 

1.Τα κτίρια ή τα τμήματά τους και τα δομικά έργα ταξινομούνται σύμφωνα με τη χρήση τους στις ακόλουθες κατηγορίες:
Α. Κατοικία
Β. Προσωρινή διαμονή.
Γ. Συνάθροιση κοινού.
Δ. Εκπαίδευση.
Ε. Υγεία και Κοινωνική Πρόνοια.
Ζ. Σωφρονισμός
Η. Εμπόριο
Θ. Γραφεία
Ι. Βιομηχανία - Βιοτεχνία
Κ. Αποθήκευση
Λ. Στάθμευση αυτοκινήτων και πρατήρια υγρών καυσίμων.
Μ. Λοιπές χρήσεις.

 

1.Γ. ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΗ ΚΟΙΝΟΥ:

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων ή δομικά έργα ή υπαίθριοι χώροι που περιορίζονται από δομικά στοιχεία, χρησιμοποιούνται για τη συνάθροιση πενήντα τουλάχιστον ατόμων για κοινωνικές, οικονομικές, θρησκευτικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές, πολιτιστικές, ψυχαγωγικές ή αθλητικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και για αναμονή συγκοινωνιακών μέσων.
Στην κατηγορία αυτή ανήκουν, μεταξύ άλλων και:

  • Οι χώροι συνεδρίων
  • Οι μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας.
  • Οι χώροι εκθέσεων.
  • Τα μουσεία
  • Οι χώροι συναυλιών
  • Οι αίθουσες δικαστηρίων
  • Οι ναοί
  • Οι χώροι αθλητικών συγκεντρώσεων.
  • Τα θέατρα
  • Οι κινηματογράφοι.
  • Τα εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία, καφενεία.
  • Τα κέντρα διασκέδασης.
  • Οι αίθουσες πολλαπλών χρήσεων.
  • Οι αίθουσες αναμονής επιβατών.
  • Οι τράπεζες μικτού εμβαδού τουλάχιστον 70 m2.

1.Η. ΕΜΠΟΡΙΟ:

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων ή δομικά έργα χρησιμο-ποιούνται για την έκθεση ή και πώληση εμπορευμάτων, την περιποίηση ή καλλωπισμό ατόμων, την επιδιόρθωση ή άλλη επεξεργασία αγαθών, που δεν περιλαμβάνονται στην κατηγορία της βιομηχανίας - βιοτεχνίας.
Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και:

  • Τα εμπορικά κέντρα
  • Οι αγορές και υπεραγορές
  • Τα καταστήματα
  • Τα φαρμακεία
  • Τα κουρεία και κομμωτήρια
  • Τα ινστιτούτα γυμναστικής
  • Τα μικρά καταστήματα επιδιόρθωσης ρούχων και υποδημάτων.

1.Θ. ΓΡΑΦΕΙΑ:

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων χρησιμοποιούνται για πνευματικές ή διοικητικές δραστηριότητες δημόσιες ή ιδιωτικές ή για επιχειρηματικές δραστηριότη-τες, εφόσον δεν περιλαμβάνονται στην κατηγορία εμπορίου.
Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και:

  • Τα γραφεία δημόσιων υπηρεσιών.
  • Τα γραφεία τοπικής αυτοδιοίκησης
  • Οι βιβλιοθήκες
  • Τα γραφεία επιχειρήσεων
  • Τα γραφεία ελεύθερων επαγγελματιών
  • Οι τράπεζες μικτού εμβαδού μικρότερου των 70 m2.
  •  

ΝΟΜΟΣ 4014/2011, άρθρο 24 παράγραφος 2βαα:

αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ’ συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες.

 

 

Με λίγα λόγια, τα γραφεία ΔΕΝ είναι χώρος συνάθροισης κοινού, ΔΕΝ είναι καταστήματα, ΟΥΤΕ ανήκουν σε οποιαδήποτε άλλη κατηγορία, ΟΥΤΕ ανήκουν στην κοινωφελή χρήση, γενικώς δεν ανήκουν στην κατηγορία ββ του 4014, άρα προσωπικά επιλέγω ΔΕΔΟΤΑ και όχι στατική επάρκεια. Το τεκμηριώνω και στην τεχνική έκθεση για να είμαι καλυμμένος για κάθε ενδεχόμενο.

Edited by cv01302
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄

Αυτό ακριβώς πράττω και εγώ για τα γραφεία. Και θέλει μόνο ΤΕ ΗΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας για τη μετατροπή πυλωτής (ανοιχτός χώρος στάθμευσης) με αποκλειστική χρήση από τη σύσταση, σε ισόγειο κατάστημα σε πολυκατοικία του '82, καθώς λόγω των γεωμετρικών δεδομένων του κτιρίου, ο χώρος έχει κλείσει με την προσθήκη κάποιων λίγων υαλοστασίων? Ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.