Μετάβαση στο περιεχόμενο

νόμιμη αμοιβή και δυνατότητα έκπτωσης εώς 30-40%


Recommended Posts

Η μέχρι σήμερα εμπειρία μου και ταυτοχρόνως εκτενής έρευνα έχει δείξει ότι, υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ" γύρω μας (ευρύτερη περιοχή Λεκανοπεδίου Αττικής) οι οποίοι ζητούν:

- Για ολόκληρη τη διαδικασία της δήλωσης αυθαιρέτου (ΟΛΑ ΜΕΣΑ) 500 ευρώ. Κι αν χρειαστεί τοπογραφικό άλλα 200.

- Για βεβαίωση μηχανικού (ΟΛΑ ΜΕΣΑ) 150 ευρώ.

 

Δυστυχώς ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...

 

Πολύ ακριβοί είστε εκεί "κάτω" συνάδερφε!

Εδώ "πάνω" και συγκεκριμένα, όπως το είχε πει ένας συνάδερφος, στη "Δυτική Ακτή" της Χαλκιδικής (Καλλικράτεια κτλ) οι τιμές είναι 500-600 ΜΕ το τοπογραφικό!

 

500-600 ΟΛΑ ΛΕΜΕ!!!!

 

Τη βεβαίωση φαντάζομαι θα την έχουν δώρο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι... 500-600 ΟΛΑ.....

Για την 1η φαση....

 

Να μας πουνε οι ιδιωτες που πηγαινουν σε αυτους τι θα τους ζητηθει να πληρωσουν κατα το Μαρτη οταν και θα τους εχουν στο χερι ζητωντας τους τα υπολοιπα της 2ης φασης...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Inzaghi, εννοείται ότι το "Για την 1η φάση" δεν το αναφέρουν καν!!! Το θέμα είναι ότι τον Μάρτη, οι πελάτες θα δώσουν και τα υπόλοιπα σε αυτούς γιατί δε θα μπορούν να "φύγουν"!

 

Πάντως μερικοί τα 600€ τα εννοούν για ΟΛΑ !

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου λυπάμαι...

Αλλά δυστυχώς ΔΕΝ θα ζητήσουν τίποτα για τη δεύτερη φάση!!!

Όταν λένε 500 ΟΛΑ ΜΕΣΑ το εννοούν!!!

Το έψαξα σε τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις με "δικούς" μου πελάτες και με πολλούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Και πως είναι σίγουροι οι πελάτες ότι δεν θα τους τα πάρουν στην β' φάση που δεν θα μπορούν να πάνε αλλού ?

 

απλά γιά άλλη μιά φορά , το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται .

Link to comment
Share on other sites

Στους πρώην ..."δικούς μου πελάτες" έκαναν συμφωνητικά. Γι' αυτό είμαι τόσο σίγουρος.

Και γι' αυτό είναι κι αυτοί τόσο σίγουροι ότι, δεν θα ζητήσουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις συνάδελφε:

 

Α.. μπα!!!

Υπάρχουν πολλές πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!

Link to comment
Share on other sites

- Για βεβαίωση μηχανικού (ΟΛΑ ΜΕΣΑ) 150 ευρώ.

 

Δυστυχώς ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...

 

Θα δουλέψει "Αρτέμης Μάτσας" mode στο φουλ με αυτή την ιστορία, να είσαι σίγουρος. Έχει να γίνει μεγάλο πανηγύρι όταν αρχίσουν να μεταβιβάζονται για 2η φορά ακίνητα στα οποία ήδη εκδόθηκε βεβαίωση και διαπιστώνεται από τον επόμενο μηχανικό ότι τελικά υπήρχαν αυθαιρεσίες. Άστους λοιπόν να παίρνουν 150€ όσους ανόητους το κάνουν. Θα το ξαναπώ για μια ακόμα φορά (και έχω κάθε δικαίωμα να το πω γιατί τελικά πρέπει να είμαι από τους πρώτους και λίγους που έδωσαν ήδη βεβαίωση-μάλλον θεωρητικά μιλάνε οι περισσότεροι ακόμα από όσο καταλαβαίνω): η έκδοση βεβαίωσης μπορεί να αποδειχθεί πολύ πιο δύσκολη δουλειά και έχει πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από μια τακτοποίηση με 3843 π.χ. Για αυτό και είναι γελοίο να συζητάει το ΤΕΕ για νόμιμες αμοιβές επιπέδου 1000λ. Θα το τεκμηριώσω μάλιστα γιατί, με το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου: ενώ π.χ. στον 3843 χρειαζόταν μόνο κάτοψη, τοπογραφικό, στέλεχος (πράγματα τα οποία συνήθως οι ιδιοκτήτες τα έχουν ήδη), η βεβαίωση για την έκδοσή της χρειάζεται απαραιτήτως τομές και ενδεχομένως και διάγραμμα κάλυψης (σχέδια τα οποία στο 90% των περιπτώσεων, οι ιδιοκτήτες δεν τα έχουν). Αυτό σημαίνει απαραιτήτως 1-2 επισκέψεις επιπλέον στην Πολεοδομία. Ε αν χάσεις άλλα 1-2 πρωινά σε ουρές, για ποιά "5ώρη ημερήσια εργασία μηχανικού" μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.