Μετάβαση στο περιεχόμενο

νόμιμη αμοιβή και δυνατότητα έκπτωσης εώς 30-40%


Recommended Posts

tpanag δεν ειπα οτι εχουν 1 βαθμου.....αλλα δλδ στον δικο μου αδεφο μπορω να κανω οτι εκπτωση θελω αλλα στης γυναικας μου πχ οχι?

 

οι δικαιολογιες που λες ειναι οτι δικαιουμαι να κανω εκπτωση βαση καποιων συνθηκων...

 

συγγενεις - πελατες με καμια 10-20 αιτησεις -τυποποιημενες καταστασεις (πολυκατοικια με 8 και 8 ιδια διαμερισματα με η/χ) κτλ

η εργασια ιδια ειναι αλλα οπως σε ολους τους κλαδους δικαιουμαι να εχω εσωτερικη τιμολογηση βαση συνθηκων

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ...πειθαρχικό για την ελάχιστη αμοιβή??? τότε γιατί δεν κατεβάζουν την ελάχιστη για τον 4014? εξάλου πρέπει να γίνει κατάθεση αμοιβής σε τράπεζα αναγκαστικά η οποία δε γίνεται να είναι κάτω της ελάχιστης!! Δηλαδή πειθαρχικό επειδή θα πληρωθώ αυτά που οι ίδιοι θεωρούν ότι πρεπει να πληρωθώ? Πρέπει να πληρώνουμε την διαφορά της ελάχιστης από την τζέπη μας? κι αν δεν έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες πρακτικές (καθιέρωση ανώτερου ποσοστού έκπτωσης) καταστρατηγούν τον 3919.

Είναι σαν να μην καταργήθηκε ποτέ ο θεσμός της ελάχιστης αμοιβής.

 

Το ΤΕΕ τι στην πραγματικότητα αποτελεί?

Παράρτημα του Υπουργείου Οικονομικών???

 

Εδώ τόσες και τόσες ψευδές υπεύθυνες δηλώσεις έχουν κατατεθεί σε πολεοδομίες από συναδέλφους

προκειμένου να ρευματοδοτηθούν αυθαίρετα,

το '99 είχαμε δεκάδες νεκρούς από καταρεύσεις

και το ΤΕΕ δεν διέγραψε κανέναν μηχανικό.

Σιγά μην περάσει κανένα συνάδελφο από πειθαρχικό για έκπτωση μεγαλύτερη αυτής που το ίδιο θεωρεί ως επιτρεπόμενη....

 

Μην ψαρώνετε

 

Υ.Γ. Αυτά τα γράφω εγώ

που για αυθαίρετο με άδεια δεν έχω πέσει κάτω από το χιλιάρικο

και για αυτά χωρίς άδεια δεν έχω συμφωνήσει κάτω από το διχίλιαρο.

Αλλά σε κάποια μεμονωμένη περίπτωση (για τους δικούς μου λόγους) μπορεί να θελήσω να πάρω μόνο τα έξοδά μου (τα έξοδα πολύ δύσκολα προσδιορίζονται) ή να "κεράσω" μια βεβαίωση μηχανικού.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

tpanag δεν ειπα οτι εχουν 1 βαθμου.....αλλα δλδ στον δικο μου αδεφο μπορω να κανω οτι εκπτωση θελω αλλα στης γυναικας μου πχ οχι?

 

Αυτό που προσπάθησα να εξηγήσω, είναι ότι (όπως το καταλαβαίνω εγώ), σε κανέναν δε μπορείς να κάνεις όση έκπτωση θέλεις. Γιατί δεν είναι κριτήριο ο βαθμός συγγένειας. Αιτιολόγηση για χαμηλή αμοιβή μπορεί να είναι το "είχα ήδη πληρωθεί για εργασία που αποτέλεσε τμήμα αυτής", "είχα πολύ λίγες δαπάνες για τον Χ λόγο", "βρήκα έτοιμα στοιχεία" κλπ. Όχι "είναι αδερφός μου" ή είναι "γυναίκα μου". Για αυτές τις τελευταίες περιπτώσεις, προβλέπεται όπως ξέρουμε, πλήρης δωρεά της αμοιβής με άλλη διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΛήρης δωρεα δεν μπορεις αν ακνεις οσες θελεις......οσο για την δικαιολογηση πουλες ειναι τραγικο νανεβαζουμε την αρχικη για να δειχνουμε μεγαλη εκπτωση μετα.....γιατι συγγνωμη που το λεω αλλα το τεε βαζοντας ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις του 4014 στο ιδιο τσουβαλι αυτο εκανε.....τοποθετησε την αμοιβη σε υψηλα σημεια αναγκαζοντας μας να φοβομαστε την σκια μας....και το ξαναλεω εννοω τις περιπτωσεις που ειναι η/χ εντος σχεδιου απλες περιπτωσεις.....

γιναμε μαγαζατορες....πρινς τι εκπτωσεις ανεβαζουμε τις τιμες για να κανουμε εκπτωση επι της νεας τιμης 40-50% αλλα επιτ της πραγματικης ενα 10%

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πόσες φορές μπορείς να κάνεις δωρεά. Αν υπάρχει, θα με ενδιέφερε να ακούσω ποιός είναι (πόσες φορές) και από που προκύπτει αυτός (ΤΕΕ; Φορολογική νομοθεσία;).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε tpanag δες αυτά μήπως και απαντήσουν στο ερώτημά σου:

DIKAIOLOGHTIKA_APALLAGHS_AMOIBHS_2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος μπορει να μου εξηγησει...πως γινεται εκπτωση? η καταθεση αμοιβης δεν μπαινει στο συστημα αν ειναι κατω της ελαχιστης...δλδ μολις πληρωθει το παραβολο χρειαζεται το συστημα α/α αμοιβων εργου το οποιο εννοειται πρεπει να ειναι τουλαχιστο η ελαχιστη αλλιως δεν γινεται. Δηλαδη βαζουμε εμεις τη διαφορα των χρηματων για την ελαχιστη στην τραπεζα, και στο τελος φορολογουμαστε με βαση ιδιωτικο συμφωνητικο? οι κρατησεις με τι πανε? help αυριο το πρωι πρεπει να κανω καταθεση αμοιβης!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις κατάθεση από τώρα; Αφού έχουν πει να περιμένουμε Δεν έχει ξεκαθαρίσει τι ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες πρακτικές (καθιέρωση ανώτερου ποσοστού έκπτωσης) καταστρατηγούν τον 3919.

Είναι σαν να μην καταργήθηκε ποτέ ο θεσμός της ελάχιστης αμοιβής.

 

Το ΤΕΕ τι στην πραγματικότητα αποτελεί?

Παράρτημα του Υπουργείου Οικονομικών???

 

Μην ψαρώνετε

 

 

Ακριβώς.

 

"Με απόφαση των αρµόδιων Υπουργών καθορίζονται οι νόµιµες, κατά την έννοια του ν. 3919/2011, αµοιβές τωνµηχανικών για τη σύνταξη της βεβαίωσης της παρ. 4 του άρθρου 23 και για όλες τις ενέργειες και µελέτες που συνυποβάλλονται σύµφωνα µε τα παραπάνω."

 

Αλλά για πες μου αυτό το "νόμιμες" τι εστι; Στον 3919 ξεκινάει και λέει

 

"Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διάταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα."

 

και μετά συνεχίζει με το κουλό

 

"Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις."

 

Δηλαδή ποιό είναι το ασυνήθιστα χαμηλό; Δεν μπορώ άλλο αυτό τον εκφοβισμό πραγματικά. Ο πρόεδρος του τοπικού μας ΤΕΕ μίλησε για μέγιστη έκπτωση 20%. Άλλοι μιλάνε για 30%. Δηλάδή έτσι άιντε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.