Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Αρχική Δήλωση σημαίνει ότι έχεις κάνει εισαγωγή στοιχείων και έχεις βγάλει την έντολή παραβόλου. Ακόμα και αν πληρώσει το παράβολο και φαίνεται στο σύστημα πληρωμένο, αν δεν έχεις πατήσει να γίνει Προσωρινή Υπαγωγή (αμέσως μετά την πληρωμή του παραβόλου και την εισαγωγή της πληρωμής στο σύστημα), τότε είναι σα να μην έχεις κάνει δήλωση! Δηλαδή για να ολοκληρωθεί η δήλωσή σου σε πρώτη φάση πρέπει να έχεις πληρώσει το παράβολο και να φέρεις τη δήλωσή σου σε Προσωρινή Υπαγωγή.

Edited by alissos
Link to comment
Share on other sites

...........γ. Με απόφαση των υπουργών Οικονοµικών και Περιβάλλοντος Ενέργειας

και Κλιµατικής Αλλαγής µπορούν να παρατείνονται οι παραπάνω προθεσµίες..........

 

Αυτό φυσικά σημαίνει ότι προβλέπονται πολλές ........ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ alissos

Κι εγώ έτσι νομίζω. Τελικά όμως βλέπω ότι στις δηλώσεις δεν εκτυπώνεται εμφανώς η ημερομηνία της προσωρινής υπαγωγής.

Kαι τέλος πάντων, όταν λέει "η πληρωμή της 1ης δόσης γίνεται 1 μήνα από την υποβολή της δήλωσης", ποια ημερομηνία θεωρείται υποβολή της δήλωσης;

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Το απογοητευτικότερο της κατάστασης θεωρώ,είναι πως η "κυβέρνηση" για άλλη μια φορά κοιτάει πως να βάλει τα λεφτουδάκια στη τσέπη της και δεν λαμβάνει υπ'όψιν της πως με αυτές τις συνεχείς και αβέβαιες παρατάσεις παγώνει την αγορά,δηλαδή τις αμοιβές μας,τις οποίες βλέπω να παίρνουν και αυτές παράταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven...ws/view/id/9450

 

Παράταση έως τέλος Ιουνίου. Είναι αλήθεια ?

 

edit: Το είπε και ο Σκάι...

 

ναι, σύμφωνα με χθεσινη τροπολογία οι αιτήσεις παίρνουν παράταση έως 30/06

 

σελ.16

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%94%CE%99%CE%9F%20%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5%20%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%9E.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συνάδελφε με κάτι προκαταβολές είμαι από όλους! Από τα Χριστούγεννα περιμένω ακόμη να πληρωθώ αφού το αναβάλουν συνέχεια και μάλλον με την νέα παράταση θα το αναβάλουν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω υπόθεση πελάτη που έχασε τη προθεσμία του ενός μηνός από τη πληρωμή παραβόλου ενώ είναι εμπροθεσμος εαν θεωρήσουμε οτι ο χρόνος μετράει από προσωρινή υπαγωγή ρώτησα (από τηλέφωνο) το ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι δεν έχω πρόβλημα γιατί ο ένας μήνας μετράει από προσωρινή υπαγωγή.

Ενα στοιχείο που ενισχύει την ερμηνεία αυτή είναι το ότι η δήλωση σε κατάσταση αρχικής υποβολής ακόμα και εάν έχει πληρωθεί το παράβολο δεν έχει ούτε Α/Α Πρωτοκόλλου ούτε Ηλεκτρονικό κωδικό στοιχεία που αποκτά με την αναβαθμισή της σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

-ΠΕΛΑΤΗΣ: Καλημέρα σας, θα ήθελα να χτίσω ένα σπιτάκι και θέλω να βγάλω άδεια.

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Ε, χτίστο όπως θες χωρίς περιορισμούς με όρια, δόμηση κτλ και έλα να το τακτοποιήσουμε για 30 χρονάκια!

 

δυστυχώς παιδιά γίνεται στη πραγματικότητα. (και χωρίς ΙΚΑ...εεεε...!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάξει τελικά εκείνη την υπεύθυνη δήλωση που έλεγα μπορεί και να το γλυτώσει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.