Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Ο πίνακας κατανομής των χιλιοστών δύσκολα μπορεί ν' αλλάξει (απαιτείται συμφωνία όλων).

Από την άλλη οι ρυθμισμένοι χώροι είναι για 30 μόνο χρόνια (άρα δεν μπορούν εύκολα να πάρουν επιπλέον χιλιοστά)....

Άρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος συνάδελφος έχει συντάξει υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης - εξουσιοδότησης ενός εκ των ιδιοκτητών πολυκατοικίας για να ρυθμίσει τους κοινόχρηστους χώρους ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για του συνιδιοκτήτες χρησιμοποιώ την ίδια φόρμα ΥΔ εξουσιοδότησης (αυτή του ΥΠΕΚΑ) που ζητάω και από τον πελάτη. Δεν χρειάζεται να αναφέρει τίποτα για συναίνεση, αφού σε εξουσιοδοτούν να τακτοποιήσεις προφανώς συμφωνούν να γίνει η τακτοποίηση! ;)

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνεπάγεται ότι κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης τους εμφανίζεις όλους τους συνιδιοκτήτες με τα αντίστοιχα ποσοστά τους. Εγώ θα προτιμούσα για διάφορους πρακτικούς λόγους ( να μην έχω απευθείας σχέση με τρίτους ) να πάρει ο πελάτης μου συναίνεση - εξουσιοδότηση από τους συνιδιοκτήτες να μου αναθέσει την ένταξη στο 4014 (φόρμα υπεκα) και στη δήλωση που θα υποβάλλω θα αναφέρεται μόνο αυτός (ως πληρεξούσιος με ποσοστό ιδιοκτησίας 100%) γεγονός που θα αναλύσω στη τεχνική έκθεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fnick συμφωνώ. Φτιάξε λοιπόν απλές εξουσιοδοτήσεις για κάθε συνιδιοκτήτη που να λένε..."εγώ ο συνιδιοκτήτης στην πολυκατοικία Χ συναινώ στο να γίνει η τακτοποίηση ΤΑΔΕ στον κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής βάσει του ν.4014/2011".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fnick δεν ανακατεύονται πουθενά οι συνιδιοκτήτες. Έτσι κι αλλιώς στις ΥΔ εξουσιοδότησης που θα σου κάνει ο καθένας θα αναγράφεται και το ποσοστό του οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα βάλεις όπως είναι και στα στοιχεία ιδιοκτητών της ηλεκτρονικής δήλωσης. Η εντολή πληρωμής του προστίμου θα αναγράφει όλα τα ονόματα αλλά θα πάει να πληρώσει ο πελάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ιδιοκτητης 4 διαμερισματων οικοδομης εχει πουλησει ενα καταστημα ,ο ιδιοκτητης του καταστηματος ουτε που εχει ανεβει στη ταρατσα να δει το κιοσκι,ουτε εχει δει μικροπαρανομιες για την αυλη,αν ζητησω συναινεση ανοιγω θεμα; πως να το παρουσιασω με τον πιο ευσχημο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

790,

λες οτι

εχει πολυόροφη οικοδομη

πουλησε το κατάστημα

του έμειναν εστω .4 οροφοδιαμερίσματα...

 

έχει κάνει σύσταση ΟΙ για τα υπολοιπα διαμερίσματα?

Εχει εκεί παραβάσεις που πρεπει να τακτοποιήσεις?...

έκανε κανονισμο? κράτησε τον "αέρα"? μήπως κρατησε την χρήση της ταράτσας?...μπορει να κάνει σημερα κανονισμό και να τα γραψει ολα αυτά?../

 

Δες το συμβόλαιο μεταβίβασης του καταστήματος και τα άλλα συμβολαιά του με το συμβολαιογράφο του που τα έφτιαξε...

 

[υπενθυμίζω ότι,

 

. κανονισμο, δλδ. μόνο κανονισμο χωρις σύσταση ΟΙ, μπορουμε να κανουμε και χωρις τακτοποίηση, διοτι δεν είναι "συσταση" και δεν ειναι "μεταβίβαση" και δεν χρειαζεται καμμία βεβαιωση του 4014...]

 

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ,δηλαδη προτεινεις να γινει κανονισμος πολυκατοικιας;δεν βλεπω στα συμβολαια αποκλειστικες χρησεις...

μετα δεν θα χρειαζεται συναινεση φανταζομαι.....Απανταω στις ερωτησεις:

1.εχει κανει κατανομη χιλιοστων ανα διαμερισμα.

2.ναι

3.οχι,οχι,οχι,δεν ξερω(πιθανον)

περιμενω την αποψη σου...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

πρώτα θα δείς αν μπορεις να συνταξεις σημερα κανονισμό

δλδ αν εχεις σχετικη πληρεξουσιότητα στο πωλητηριο

οπότε πθανόν να εχεις σαν λυση στο πρόπβλημά σου να ορισεις αποκλειστικες χρησεις εκει που επιθυμεις;

και να κάνεις μονος σου τις τακτοποιησεις...

Στο τέλος τέλος, αν κολλήσεις, μπορει να γινει κάποια συζητηση με τον αγοραστη, να παρει για χρηση καποιο τμημα μπροστα απο το μαγαζί...ή στον ακάλυπτο και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι...

Γι αυτο δες τα συμβολαια τί γραφουν...

Νομιζω οτι προβλημα εχεις για τον ακάλυπτο...για τον αέρα αφου είσαι οικοπεδούχος, ξεπερνιέται πιό εύκολα...

θα σε καθοδηγήσει ο συμβ/φος

 

το σημαντικο που θα θυμάσαι ειναι οτι για να τακτοποιηθούν αυθαιρετα στα κοινοχρηστα απαιτούν την συναίνεση όλων...

 

[εχουμε δύο ματς- εχουμε και γκραν πρι Καναδά...]

 

καλό βραδυ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.