Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Σε οικόπεδο για το οποίο μου έχει ζητηθεί να συντάξω βεβαίωση υπάρχουν πολλοί συνιδιοκτήτες - για την ακρίβεια 8- και ο ένας από αυτούς είναι άγνωστος στους υπόλοιπους. Έτσι δεν μπορούν να βρεθούν στοιχεία του. Μήπως ξέρει κανείς πως θα δηλωθεί αυτός στο σύστημα για να συπληρωθεί το ποσοστό 100%?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα γελάω.

Μου ζητάει κάποιος πελάτης βεβαίωση για ένα διαμέρισμα.

Βγάζω αντίγραφα από πολεοδομία και πάμε να μετρήσουμε.

Αλλά ενώ το διαμέρισμα στα σχέδια έχει 5 δωμάτια στην πράξη έχει 4. Το ένα έφυγε και πήγε στο διπλανό διαμέρισμα

Εντάξει του λέω θα βρούμε λύση. Πάμε να μετρήσω και τα δύο.

Πάω στο άλλο διαμέρισμα και ενώ στα σχέδια έχει 3 δωμάτια στην πράξη έχει ....... 3 δωμάτια.

Δηλαδή έδωσε ένα δωμάτιο στο παραδίπλα διαμέρισμα και ισοφάρισε με το δωμάτιο που πήρε από το πρώτο διαμέρισμα.

Να πάω να μετρήσω και το διπλανό;

Φοβάμαι γιατί υπάρχει και άλλο διαμέρισμα σε επαφή!!!!

Και τι θα κάνω δηλαδή στο τέλος; Πλήρη αποτύπωση όλου του ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με υπόγειο, ισόγειο και πρώτο διαπιστώνω ότι στο υπόγειο υπάρχει υπέρβαση ύψους εσωτερικά χωρίς όμως να υπερβαίνει το 1,50 από το τελικώς διαμορφωμένο έδαφος και δευτερον ενώ στην άδεια υπάρχουν στον πρώτο όροφο 2 διαμερίσματα στην πραγματικότητα είναι ένα ενιαίο. Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας. Πώς κάνω τη ρύθμιση των αυθαιρεσιών. Για το υπόγειο μου είπαν βάζω τα τετραγωνικά χωρίς υπέρβαση δόμησης μόνο με υπέρβαση ύψους και στον πρώτο κάνω αναλυτικό. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε εδώ: http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2657164 πάλι τι πανηγύρι ξεκίνησαν οι "παπαγάλοι" του capital.gr... Σκέφτομαι ειλικρινά να αρχίσω να ερευνώ το θέμα νομικών κινήσεων εναντίον τους. Παράγινε το κακό νομίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα γελάω.

Μου ζητάει κάποιος πελάτης βεβαίωση για ένα διαμέρισμα.

Βγάζω αντίγραφα από πολεοδομία και πάμε να μετρήσουμε.

Αλλά ενώ το διαμέρισμα στα σχέδια έχει 5 δωμάτια στην πράξη έχει 4. Το ένα έφυγε και πήγε στο διπλανό διαμέρισμα

Εντάξει του λέω θα βρούμε λύση. Πάμε να μετρήσω και τα δύο.

Πάω στο άλλο διαμέρισμα και ενώ στα σχέδια έχει 3 δωμάτια στην πράξη έχει ....... 3 δωμάτια.

Δηλαδή έδωσε ένα δωμάτιο στο παραδίπλα διαμέρισμα και ισοφάρισε με το δωμάτιο που πήρε από το πρώτο διαμέρισμα.

Να πάω να μετρήσω και το διπλανό;

Φοβάμαι γιατί υπάρχει και άλλο διαμέρισμα σε επαφή!!!!

Και τι θα κάνω δηλαδή στο τέλος; Πλήρη αποτύπωση όλου του ορόφου;

Δε σε ενδιαφερει.... βγαλε μια ΕΕΜΚ για τη μετατοπιση του δωματιου σου στο διπλανο και καθαρισες...

Δε χρειαζεται να μετρας τα διπλανα διαμερισματα...

Link to comment
Share on other sites

H EEMK πρέπει να γίνει και για τα δύο διαμερίσματα όμως και κατά συνέπεια και για το 3ο και φοβάμαι μην είναι και για το 4ο!!!!

Σαφώς για την βεβαίωση του 1ου διαμερίσματος δεν με ενδιαφέρει τι έχει γίνει στα άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Μα αιτηση για ΕΕΜΚ κανει ο ιδιοκτητης του διαμερισματος που σε ενδιαφερει...

Δε θα ασχοληθει και για τις υπολοιπες ιδιοκτησιες του οροφου...

Με οτι εχει να κανει με αυτον και τα διπλανα διαμερισματα θα ασχοληθει...

 

Δε σε νοιαζουν τα υπολοιπα, τα παραβλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.