Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Ωραία, να το διορθώσω...

Ερώτηση 1: Στον συμβολαιογράφο θα πας τοπογραφικό του "όλου" (πριν την κατάτμηση) που θα φαίνεται βέβαια το αυθαίρετο? Αν ΝΑΙ....

Ερώτηση 2: Ο συμβολαιογράφος θα σου ζητήσει βεβαίωση νομιμότητας επειδή είναι πράξη εμπράγματου δικαιώματος? Αν πάλι ΝΑΙ...

 

Το 99% έγινε 100% !!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απλή η απάντηση σε αυτό βρε Faethon... Εάν πεις ότι εγώ θέλω και τους άλλους, τότε ούτε αυτός πρόκειται να πληρώσει τον δικηγόρο, αλλά θα χάσεις και τον πελάτη... εξ' αιτίας της ΜΠΟΥΡΔΑΣ του συστήματος!

 

Έτσι ακριβώς είναι. Αν δεν το κάνεις εσύ θα πάει σε άλλον. Και ήδη έχω χάσει ένα πελάτη που δεν το έκανα επειδή δεν είχα τους άλλους συνιδιοκτήτες και πήγε αλλού. Έτσι αποφάσισα και μετά από αυτά που ειπώθηκαν στη συζήτηση μας να προχωράω και χωρίς τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με υποθηκοφύλακα και ειπε ότι πιο σωστό της φαίνεται να περαστει ο πελάτης μου με το ποσοστό του και ένας δεύτερος συνιδιοκτήτης με όνομα Λοιποί ιδιοκτητες¨ η Άγνωστοι ιδιοκτητες¨ με το υπολοιπομενο ποσοστό ώστε να κλείσει στα εκατό.

Και μου ειπε επίσης αν η Συμβολαιογραφος διαφωνεί να της πω ότι η βεβαιωση είναι κτηματολογικοκεντρικη και οχι πρόσωπο-κεντρική. Αυτά απο μένα.ετσι θα παίξω μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι στο πεδιο ΑΦΜ του "Αγνωστου Ιδιοκτητη" τι σκ@τ@ βαζεις? Προχωραει την διαδικασια χωρις ΑΦΜ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έδωσα βεβαίωση για διαιρετό τμήμα που δεν είχε τίποτα μέσα, αλλά υπήρχε κτίσμα (κάτι παλιά υπόστεγα) στο υπόλοιπο.

 

Ο συμβολαιογράφος που το έκανε δεν είχε πρόβλημα.

Στη βεβαίωση ενσωμάτωσα δεύτερη σελίδα με σχόλια (ας είναι καλά το acrobat pro), όπου έλεγα ρητά ότι η βεβαίωση χορηγείται μόνο για το διαιρετό τμήμα εμβαδού Ε=....m2, με κορυφές Α,Β,Γ,Δ,..........,Α και με συντεταγμένες αυτών σε ΕΓΣΑ 87:

Α: χ=................, y=.................. κ.τ.λ.

Έτσι προσδιόρισα ακριβώς το κομμάτι που αφορά η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έδωσα βεβαίωση για διαιρετό τμήμα που δεν είχε τίποτα μέσα, αλλά υπήρχε κτίσμα (κάτι παλιά υπόστεγα) στο υπόλοιπο.

 

Ο συμβολαιογράφος που το έκανε δεν είχε πρόβλημα.

Στη βεβαίωση ενσωμάτωσα δεύτερη σελίδα με σχόλια (ας είναι καλά το acrobat pro), όπου έλεγα ρητά ότι η βεβαίωση χορηγείται μόνο για το διαιρετό τμήμα εμβαδού Ε=....m2, με κορυφές Α,Β,Γ,Δ,..........,Α και με συντεταγμένες αυτών σε ΕΓΣΑ 87:

Α: χ=................, y=.................. κ.τ.λ.

Έτσι προσδιόρισα ακριβώς το κομμάτι που αφορά η βεβαίωση.

 

Ειναι διαιρετο το τμημα για το οποιο εδωσες βεβαιωση? Η εξ αδιαιρετου? Αν ειναι εξ αδιαιρετου νομιζω οτι αυτο που εκανες λαθος. Δεν υπαρχει "ξεχωριστο κομματι" στο εξ αδιαιρετου. Ολο ειναι ενα και ολοι ειναι ιδιοκτητες του. Η παρανομια του ενος βαραινει και τους υπολοιπους. Εδιωξα δουλεια τετοια για αυτο στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι στο πεδιο ΑΦΜ του "Αγνωστου Ιδιοκτητη" τι σκ@τ@ βαζεις? Προχωραει την διαδικασια χωρις ΑΦΜ?

 

Aυτό που λες δεν γίνεται. Χρειάζεται ΑΦΜ αλλιώς δεν προχωράει το σύστημα!!! Αλλιώς η ιδέα σου ήταν πολύ καλή και μου την είχαν προτείνει και εμένα μια συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου (κληροτεμάχιο) υπάρχει εντός πηγάδι που ρευματοδοτείται με τον οικίσκο του (2.50Χ2.50) καθώς και μία υδατοδεξαμενή (στέρνα) 4.50Χ3.30Χ0.90. Μπορώ να δώσω βεβαίωση περί αδόμητου γηπέδου ή ο οικίσκος και η υδατοδεξαμενή θέλουν ρύθμιση; Έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση σε κανέναν από εσάς και πως το αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.