Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Οκ! κατατοπίστηκα και προχωράω. Καλού κακού θα ετοιμάσω και μια δήλωση ομολογίας & μετανοίας να υπογράψει Α) στην περίπτωση που είχε αυθαίρετο και το τακτοποίησε, γιατί τακτοποίησε, Β) στην περίπτωση που δεν αυθαιρέτησε ποτέ γιατί δεν αυθαιρέτησε, και Γ) στην περίπτωση αδόμητου οικοπέδου χωρίς αυθαιρεσία, γιατί έχει οικόπεδο. Η δήλωση θα γίνεται δεκτή εφόσον πειστώ πραγματικά πως μεταννοεί. Θα την στείλω και αυτήν ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! κατατοπίστηκα και προχωράω. Καλού κακού θα ετοιμάσω και μια δήλωση ομολογίας & μετανοίας να υπογράψει Α) στην περίπτωση που είχε αυθαίρετο και το τακτοποίησε, γιατί τακτοποίησε, Β) στην περίπτωση που δεν αυθαιρέτησε ποτέ γιατί δεν αυθαιρέτησε, και Γ) στην περίπτωση αδόμητου οικοπέδου χωρίς αυθαιρεσία, γιατί έχει οικόπεδο. Η δήλωση θα γίνεται δεκτή εφόσον πειστώ πραγματικά πως μεταννοεί. Θα την στείλω και αυτήν ηλεκτρονικά.

 

Πρόσεξε, θέλει και στρογγυλή από τη Μητρόπολη :grin:

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση..εξαρτημένο τοπογραφικό είναι σίγουρο οτι έχει δικαίωμα να υπόγραψει μόνο τοπογράφος ή πολιτικός μηχανικός?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gtho,

 

Τοπογραφικά εξαρτημενα σε ΕΓΣΑ (ή άλλο σύστημα), με βάση την νομοθεσία περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, έχουν δικαίωμα να συντάσουν μονο διπλωματούχοι τοπογράφοι και διπλωματούχοι πολιτικοι μηχανικοι. Βέβαια κανείς συμβολαιογράφος δεν προκείτε να ελενξει ποτέ το δικαίωμα αυτό και μάλλον δεν προκειται να σου ζητησει αντιστοιχη σφραγίδα. Πρόβλημα ίσως αντιμετοπίσεις σε κάποιες πολεοδομίες που πλέον άρχισαν να ελέγχουν το επαγγελματικό δικαίωμα. Μενει λοιπόν το ΤΕΕ να διαχωρίσει τα δικαιώματα υπογραφής μέσω του συστήματος αμοιβών... (π.χ. να μην σου επιτρέπει να δηλώνεις τοπογραφικές εργασίες). Μέχρι τότε σφραγίζεις... κατα βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Και νεο προβλημα απο τους συμβολαιογραφους....

Μου αναφερθηκε σημερα απο συνεργατιδα συμβολαιογραφο οτι τους ηρθε εγκυκλιος απο το συλλογο τους που τους ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να κανουνε συμβολαια αν η εμβαδομετρηση του τοπογραφικου με συντεταγμενες κατα ΕΓΣΑ 87 βγει διαφορετικη απο αυτην της αδειας...

 

Και ερωτω εγω, πως ειναι δυνατον, οσες εμβαδομετρησεις οικοπεδων και να κανουμε, οταν τα ορια μας τα υποδεικνυουν οι ιδιοκτητες, να μας προκυπτει ιδιο εμβαδον...

 

Θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Και νεο προβλημα απο τους συμβολαιογραφους....

Μου αναφερθηκε σημερα απο συνεργατιδα συμβολαιογραφο οτι τους ηρθε εγκυκλιος απο το συλλογο τους που τους ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να κανουνε συμβολαια αν η εμβαδομετρηση του τοπογραφικου με συντεταγμενες κατα ΕΓΣΑ 87 βγει διαφορετικη απο αυτην της αδειας...

 

Και ερωτω εγω, πως ειναι δυνατον, οσες εμβαδομετρησεις οικοπεδων και να κανουμε, οταν τα ορια μας τα υποδεικνυουν οι ιδιοκτητες, να μας προκυπτει ιδιο εμβαδον...

 

Θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται...

 

Ναι... τους το έστειλαν γιατί πολλοί από αυτούς, αγανακτισμένοι με τη μ@μ@κία του τοπογραφικού με ΕΓΣΑ87 (σε περιπτώσεις εντός σχεδίου και με Ο.Α), και προκειμένου να μην "κολλάνε " μεταβιβάσεις μέχρι να διορθωθεί η μ@μ@κία, αποφάσισαν να κάνουν συμβόλαια ΧΩΡΙΣ να λαμβάνουν υπόψιν τους τη διαφορά που ήταν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα προέκυπτε μεταξύ τοπογραφικού αδείας και τοπογραφικού ΕΓΣΑ87.

 

Γιατί πολύ απλά... ΑΝ τη λάβουν υπόψιν τους, θα πρέπει να τροποποιηθούν όλες οι υπάρχουσες συστάσεις!!!!!

 

Και αφού ο Νόμος τους έλεγε απλά να επισυνάπτεται το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ87 στη βεβαίωση, είχαν αποφασίσει ότι... ΟΚ... θα επισυνάπτεται αλλά ΔΕ θα λαμβάνεται υπόψιν....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ε και τωρα εν προκειμενω τι θα γινεται?

Θα κολλησουν ΟΛΕΣ οι μεταβιβασεις εξαιτιας της μ@λ@κιας?

Η θα αναγκαστουν οι τοπογραφοι, οσοι το δεχθουν δηλαδη, να συντασσουν τοπογραφικο διαγραμμα αναγραφοντας το εμβαδον της αδειας και αγνοωντας τις πιθανες αποκλισεις αναμεσα στην πραγματικη εμβαδομετρηση και αυτη του ΕΓΣΑ87?

 

Και για ποιο λογο θα πρεπει να αναφερεται στα συμβολαια το εμβαδον του νεου τοπογραφικου...?

Η μαλλον τι γινεται σε παλιες αδειες που το τοπογραφικο δεν ανεγραφε εμβαδον ακριβες...?

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά είναι κάτω του 2% δεν υπάρχει θέμα με τις συστάσεις, συνεπώς ο σύλλογός τους λέει μπούρδες. Φροντίζω τα τοπογραφικά μου να μην διαφοροποιούνται πέραν του 2% - μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να επέμβω, αν χρειαστεί όμως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.