Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Οικοδομή η οποία κατασκευάστηκε το 1975 νόμιμα και επεκτάθηκε το 2007

καθ΄ύψος με δύο νέους ορόφους. Το οικόπεδο είναι διαμπερές. Τα έως τώρα

τοπογραφικά διαγράμματα των αδειών αλλά και μιας νομιμοποίησης τμημάτων

του ακινήτου με τον Ν. 1512/85 εμφανίζουν το ακίνητο στην σωστή του θέση

με 4,0μ πρασιά προς τον ένα δρόμο. Προκειμένου να εκδοθεί η βεβαίωση από

το σύστημα του ΤΕΕ και κάνοντας εκ΄νέου τοπογραφικό εξαρτημένο για την πώληση του, β

ρέθηκεότι η πρασιά του είναι 2,90μ. Όλες οι λοιπές διαστάσεις είναι βάσει του

τοπογραφικού. Ο τοπογράφος αναφέρει πώς η ρυμοτομική γραμμή βρίσκεται

εντός του δρόμου!

Από τον Δήμο Πετρούπολης μου είπανε πώς ο Δήμος άτυπα μετέφερε κατά την

κατασκευή του δρόμου κατά περίπου 1,10, προς το οικόπεδο του πελάτη μου

και ότι μετά από διαδικασία θα έχρηζε αποζημίωσης ή ότι θα έπρεπε εάν

ξανακατασκευαστεί ο δρόμος να απαιτήσουμε να χαραχθεί στη σωστή του θέση

βάσει ρυμοτομικού.

Τόσο η Πολεοδομία του Δήμου Αιγάλεω όσο και η τεχνική υπηρεσία μου λέει να

δώσω την βεβαίωση στο πελάτη μου και ότι δεν είναι δική του υπαιτιότητα

για το ότι δεν υφίσταται η πρασιά των 4,0μ. Οι υπεύθυνοι υπάλληλοι του

Δήμου με συμβούλευσαν να διαγραμμίσω το κομμάτι του οικοπέδου που

βρίσκεται εντός του υφιστάμεου δρόμου στο τοπογραφικό και να σημειώσω ότι

χρήζει αποζημίωσης.

Να σας αναφέρω ότι το παραπάνω αφορά όλα τα ακίνητα της μίας πλευράς του

συγκεκριμένου δρόμου, που είναι περί τα 100.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω, να δώσω τη βεβαίωση;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμος δεν μπορεί να δώσει ένα χαρτί που να αναφέρει τη μετατόπιση αυτή υπαιτιότητάς του?Είμαι περίεργος πως μπορεί έτσι απλά να γίνει σε μια Πράξη Εφαρμογής μια μετατόπιση δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε... Και εγώ αυτή την απορία έχω... Θα αναλάβει τέτοια ευθύνη ο ιδιώτης μηχανικός, τη στιγμή που οφείλει ο δήμος και η αρμόδια πολεοδομία να εξηγήσει και να βεβαιώσει την ανοησία. Βέβαια έχοντας πλέον επαφή με τη συγκεκριμένη πολεοδομία κατανοώ απολύτως το γιατί συμβαίνει το "παράδοξο"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολη περίπτωση. Η ευθύνη του μηχανικού είναι μεγάλη. Εγώ δεν θα την έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η πράξη εφαρμογής έγινε κατ΄αυτόν τον τρόπο, οφείλετε απ΄ότι έμαθα, από την "επιθυμία" κάποιου πρώην στελέχους του Δήμου!! Το θέμα είναι τώρα πώς η μία πλευρά του δρόμου αποτελείται από "αυθαίρετα" πλέον κτίρια μέσα στην καρδιά της πόλης. Μόλις ανέφερα το όνομα του δρόμου στους υπάλληλους του δήμου ανέφεραν πώς είναι "πονεμένη ιστορία" ο συγκεκριμένος. Έχω στείλει το ερώτημα μου στο ΤΕΕ και λέω να τους επισκεφτώ μήπως και λάβω καμιά απάντηση?!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, η έκδοση μιας βεβαίωσης θα σου επιφέρει κάποιο έσοδο.

Εσύ είσαι ο μόνος αρμόδιος ν' αποφασίσεις (ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά) ποιό θέλεις να είναι το τελικό κέρδος σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η πράξη εφαρμογής έγινε κατ΄αυτόν τον τρόπο, οφείλετε απ΄ότι έμαθα, από την "επιθυμία" κάποιου πρώην στελέχους του Δήμου!! Το θέμα είναι τώρα πώς η μία πλευρά του δρόμου αποτελείται από "αυθαίρετα" πλέον κτίρια μέσα στην καρδιά της πόλης. Μόλις ανέφερα το όνομα του δρόμου στους υπάλληλους του δήμου ανέφεραν πώς είναι "πονεμένη ιστορία" ο συγκεκριμένος. Έχω στείλει το ερώτημα μου στο ΤΕΕ και λέω να τους επισκεφτώ μήπως και λάβω καμιά απάντηση?!

Απλά για να σας ενημερώσω τι μου είπαν κατά την επίσκεψη μου στο ΤΕΕ, για την περίπτωση που σας ανέφερα παραπάνω: Μου είπαν ότι μπορώ να δώσω τη βεβαίωση μιας και αφορά τη βεβαίωση για μια συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία στο ακίνητο. Ότι η όποια παράβαση στην πρασιά, πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη, είναι παράβαση σε κοινόχρηστο χώρο και δεν είναι αυθαιρεσία που να επηρεάζει τη δόμηση το ύψος και την κάλυψη της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας.

Γιατί όμως παρ΄όλα αυτά κάτι δεν μου πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.