Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Σε εργατικές κατοικίες απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό του οικοδομικού τετραγώνου του στοίχου καθώς δεν υπάρχουν μικρότερες μονάδες (οικόπεδα) για κάθε πολυκατοικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εργατικές κατοικίες απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό του οικοδομικού τετραγώνου του στοίχου καθώς δεν υπάρχουν μικρότερες μονάδες (οικόπεδα) για κάθε πολυκατοικία.

 

σε περιπτωση παλιου οικισμου εργατικων κατοικιων (ισογεια) που οταν χτιστηκαν ηταν εκτος σχεδιου και αργοτερα ενταχθηκαν στο σχεδιο... κοπηκαν δρομοι, γιναν πλατειες...

τι τοπογραφικο χρειαζεται προκειμενου να δηλωθει μια αυθαιρετη προσθηκη σε μια κατοικια απο αυτες? ο οικισμος σημερα αποτελειται απο 5 οικοδομικα τετραγωνα και μια πλατεια.... το εμβαδο του οικοπεδου αν αφαιρεθουν οι κοινοχρηστοι χωροι ειναι 11 στρ.. και η συσταση των αυτοτελων ιδιοκτησιων εχει γινει σε αυτο το εμβαδο...

Link to comment
Share on other sites

Σε οριοθετημένο οικισμό <2000 κατοίκων απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα ως σχέδιο β' φάσης για τακτοποιήση κτιρίου με ν. 4014, το οποίο έχει οικοδομική άδεια το 2002 ?

Link to comment
Share on other sites

.

Για βεβαιωσεις ετσι κι αλλιως δε θελει ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΦΕΜ, οποτε με ενα απλο συμφωνητικο που κατατιθεται στο ΤΕΕ και ΦΠΑ επι της συμφωνηθεισας...

 

 

Γνωριζεις βεβαια οτι ο Κονακλιδης οπου σταθει κι οπου βρεθει μιλα για ΦΕΜ και κρατησεις για τις βεβαιωσεις, τις οποιες θεωρει ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ.

Εδωσα δυο μεσα στο 11 για τις οποιες φυσικα και δεν πληρωσα ουτε ΦΕΜ ουτε κρατησεις. Μια απορια μου ειναι αν εχει νοημα να πληρωθει ΦΕΜ το 2012 για ΑΠΥ που κοπηκε το 2011.

 

Και μια δευτερη ειναι: σε βεβαιωση που εδωσα παρηλθαν οι δυο μηνες χωρις να γινει το συμβολαιο καθοτι αναμενει ο πελατης το νομοσχεδιο που θα ακυρωνει την υποχρεωση τοπογραφικου. Εννοειται οτι οταν χρειαστει να ξαναδωσω βεβαιωση δε θελω να παρω ουτε ευρω. Τι θα κανατε, θα κοβατε ενα πολυ μικρο ΑΠΥ ή δε θα κοβατε καθολου??

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον το φπα πρέπει να το πάρεις κόψε μια μικρή απόδειξη ή ίσως πάρε το φπα αν όχι κανονική αμοιβή- γιατί αλλουνού πρόβλημα είναι- κάνε κάτι τέτοιο http://www.michanikos.gr/topic/23392-%ce%94%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bc%ce%b7-%cf%8d%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%be%ce%b7-%ce%b1%cf%85%ce%b8%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%b9%cf%8e%ce%bd/page__st__1660

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις με φαξ στο τεε ΥΔ να στη διαγράψουν και να δηλώσεις οτι δεν χρησιμοποιήθηκε. Από κει και πέρα κάνεις μια καινούρια βεβαίωση έχοντας ενα και μοναδικό αριθμό για το ακίνητο. Εγώ τουλαχιστον έτσι έκανα σε παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ν 4030 άρθρο 50

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται

στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2)

μηνών.

Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επι-

μελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό,

που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η

βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

 

Η βεβαίωση παίρνει μοναδικό αριθμό και όχι το ακίνητο

 

αλλιώς πως θα γίνει ρε παιδιά, αν υποθέσουμε ότι έχουμε δέκα μεταβίβασης;

πως εγώ σαν άλλος μηχανικός μελλοντικής μεταβίβασης θα μπώ στο σύστημα μόνο

με τον κωδικό του ακινήτου;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω αναλάβει να κανω εξαρτημένο τοπογραφικό για μια μεταβίβαση, σε αδόμητο εκτός σχεδίου. Θα δώσω και τη σχετική βεβαίωση για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών η οποία απ'ότι καταλαβα θα βγεί οπωσδήποτε από το σύστημα του ΤΕΕ.

Είμαι νέα μηχανικός και επειδή είναι από τις πρώτες μου δουλειές και ο πελάτης είναι γνωστός μου, σκεφτόμουν εάν γίνεται να του κόψω απλή ΑΠΥ με ένα μικρό ποσό που θα του ζητήσω ως αμοιβή.

 

Με βάση αυτά που ισχύουν τώρα, το εξαρτημένο τοπογραφικό πρέπει υποχρεωτικά καταχωρηθεί στο σύστημα του ΤΕΕ?

 

Και αν ναι, πρέπει να κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη για τη συμφωνηθείσα τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό μπορεί να είναι μικρό, αλλά όχι προκλητικά μικρό για να μην μπεις στο μικροσκόπιο του ελέγχου.

Όχι δεν καταχωρείται στο σύστημα του ΤΕΕ το τοπογραφικό, όχι δε χρειάζεσαι ιδ. συμφωνητικό. Και τα 2 θα τα χρειαζόσουνα σε περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου, αλλά όχι για χρήση τους σε μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.