Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Aκριβώς όπως τα λέει ο μανόλης. Το θέμα είναι τοπογραφικό απαιτείται ή όχι? δηλαδή η βεβαίωση πρέπει να αφορά στο όλον(οπότε αρκεί σίγουρα το απόσπασμα της διανομής) ή στα δύο τελικά διαιρετά τμήματα? Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αφορά το "προς μεταβίβαση" ακίνητο. Αλλά το υποθηκοφυλακείο ζητάει 2 βεβαιώσεις και όχι 1 (ίσως βαζιζόμενο στην ίδια την έννοια της ανώμαλης δικαιοπραξίας εφόσον αυτή αφορά κάτι που ήδη έγινε?) δε ξέρω, μπέρδεμα. Το κακό είναι ότι όταν στην επαρχία εγώ με τον τοπογράφο μου λέμε ΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ και λόγω αυτών των ασαφειών ο άλλος λέει ΔΕ ΘΕΛΕΙ, τότε για μια τέτοια υπόθεση ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΩΝ ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ ΑΣΑΦΕΙΩΝ τους, "χαλάμε" εμείς την πιάτσα και βγαίνουμε οι κακοί-αυστηροί-ακριβοί κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημερα σε ολους.

Εχω περιπτωση εντος σχεδιου, που απο κατεστραμμενο φακελο εχω κατοψεις και στελεχη αλλα οχι τοπογραφικο. Μπορει να χρησιμοποιησω το περιγραμμα της κατοψης η θα πρεπει να συνταχτει καινουργιο τοπογραφικο; και σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να ειναι εξαρτημενο;

Δεν μου εχει ξανατυχει παρομοια περιπτωση και θα εκτιμουσα την γνωμη των συνδελφων. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους.

 

Δεν διευκρινησα πριν, οτι μιλαω για κτισμα ΧΩΡΙΣ αθαιρεσιες και που θελω να εκδοσω ΜΟΝΟ βεβαιωση.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Λίγα λίγα μας τα λες... :grin:

Αφού είσαι εντός σχεδίου δε χρειάζεσαι εξαρτημένο.

Επίσης αν ήδη υπάρχει τοπογραφικό από παλαιότερη πράξη δε χρειάζεται να συνταχθεί νέο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε νομίζω μπορούν να χρησιμοποιήσουν τοπογραφικό που έχει προσαρτηθεί στη σύσταση ή σε παλαιότερη αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια.

Ειχα "κολλησει" στο οτι ΔΕΝ εχω στην κατοχη μου το τοπογραφικο της αδειας μηπως και θεωρειται "απωλεια φακελου" που συνεπαγεται εξαρτημενο τοπογραφικο ,οποτε στην περιπτωση που μου ζητησει η συμβολαιογραφος δεν ηξερα πως να προχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί για βεβαίωση δόμησης κάλυψης ύψους το σύστημα λέει ότι έχουμε στην κατοχή μας το τοπογραφικό. Προσωπικά κι αν δε το έχω, δεν ιδρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.