Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

καλησπερα,

 

συγγενικο μ προσωπο μου ζητησε να αποτυπωσω μια δημοσια εκταση την οποια επειτα αυτος θα νοικιασει απο τον δημο (απο τον ιδιο τον δημο του ζητησαν να φερει τοπογραφικο σε εγσα..)

 

1. οταν θα παω να κανω την αποτυπωση ποιος υποτιθεται οτι ειναι ο υπευθυνος για να μου υποδειξει τα ορια (απο τη στιγμη που αφορα δημοσια εκταση);

2. θα πρεπει να πληρωσω κανονικα τις κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ και να το περασω και απο το συστημα αμοιβων (επειδη θα παει στο Δημο);

3. μπορω να γλυτωσω τις κρατησεις λογω συγγενειας;

 

ο δημος του ειπε μονο να φερει ενα τοπογραφικο....τρεχα γυρευε...

 

καποιος συναδελφος για βοηθεια;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

καποιος μια βοηθεια για το παραπανω;

 

η αποτυπωση εγινε;

 

πως την περναω απο το συστημα αμοιβων;

 

ειναι αναγκαστικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα!

Μιας και καλούμε για πρώτη φορά να κάνω βεβαίωση αδομητου οικοπέδου εντος οικισμού <2000κατ. για το οποίο συνέταξα τοπογραφικό με εγσα θα μπορούσα να έχω κάποιες συνοπτικές οδηγίες για την διαδικασία αυτή μέσω του  τεε? 

Κάθε βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη!

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παίδες βοήθεια....

Σε εντός οικισμού υπάρχει περίπτωση να μην θέλει ο συμβολαιογράφος τοπογραφικό; 

Η περίπτωση είναι η εξής.

Σε 5000μ² βγαίνει Ο.Α.. Μετά την άδεια ο πατέρας δίνει διαιρετό 600μ² στον ένα γιο και άλλα 400μ², πάλι διαιρετό, στον άλλο γιο. Όλα (4000,600,400) είναι άρτια και οικοδομήσιμα όπως λένε τα συμβόλαια.

Εγώ εμπλέκομαι στο οικόπεδο των 600μ².

Σημειώνω πως με βάση τον Ν4178 για την βεβαίωση πρέπει να γίνει τοπογραφικό.

 

Επίσης, σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο (3000μ²) που δεν είναι από αναδασμό ή διανομή ο συμβολαιογράφος πάλι δεν ζητάει τοπογραφικό.

Πάλι για την βεβαίωση ο Ν4178 απαιτεί τοπογραφικό....

 

Να πάρω τον συμβολαιογράφο και να τον ρίξω ένα νταχτινρτί ή έχει δίκιο που δεν ζητάει τοπογραφικό????

Ευχαριστώ....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Βασίζονται σε αυτό (άρθρο 3 παρ. 1  Ν 4178/13)   όπως αντιγράφω από ΔΟΜΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ:

...............

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο Ν-651/77 (ΦΕΚ-207/Α/77), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό. 
Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις: 
i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια. 
ii) Σε κάθε περίπτωση, για ακίνητα εντός σχεδίου όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής. 
iii) Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου. 
iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περιπτ.γ. 
(Σ.Σ. Βλ. διευκρινίσεις για την ανωτέρω περιπτ.γ και για τα εδάφια i και ii αυτής με τις παρ.ΣΤ.16 και παρ.ΣΤ.17 Παράρτημα 1 της Εγκ-54373/3/13 (Εγκ-3/13) της ΔΟΚΚ.
Σ.Σ. Το εδαφ.iv διευκρινίζεται ότι αφορά σε ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή από το Κράτος, εφόσον η αναγραφόμενη στο συμβόλαιο αξία αυτών δεν υπερβαίνει
τα 15.000 ευρώ - βλ. παρ.Α6 της Εγκ-66931/4/13 (Εγκ-4/13) της ΔΟΚΚ)
Link to comment
Share on other sites

Faethon

μόνο για το εντός οικισμού πρέπει να ζητήσει τ.δ

(επειδή δεν υπάρχει ο.α -εκτός και αν πράγματι εκδόθηκε-οπότε καλώς δεν σου ζήτησε τ.δ)

 

ενώ για το εκτός όχι

(ως μη άρτιο και οικ/μο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

Η ΟΑ εκδόθηκε στα 5000μ² και τα 600μ² είναι αδόμητα. Οπότε θέλει τοπογραφικό. Σωστά. Ή θα γίνει χρήση του τοπογραφικού της Ο.Α.;

 

Τα 3000μ² είναι μέσα στην ζώνη των 500μ και πριν το 77, οπότε είναι οικοδομήσιμο. Ή έχω χάσει επεισόδια και καταργήθηκε η ζώνη των 500μ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για τα 600 τ.μ. θα χρησιμοποιήσει το τοπογραφικό της κατάτμησης; Δεν νομίζω να τον καλύπτει. Το τοπογραφικό της άδειας είναι για τα 5000 τ.μ. και όχι για τα 600.

Η ζώνη των 500 ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.