Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

δεν συμφωνώ με αυτό

"δηλ. εφόσον στη βεβαίωση νομιμότητας κύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει η δόμηση, η κάλυψη και το ύψος ενώ τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τη νομιμότητα της μεταβίβασης,"

γιατί νομίζω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς (γιατί υπογράφεις γενικά ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία που δεν δηλώθηκε σύμφωνα με την παρ 6 -στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η παρ 6.δ)

δηλ φίλε αν την άλλη μέρα σε καλέσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ του (ακόμη και για πλάκα που λέει ο λόγος) να εξετάσεις το κτίσμα (για το οποίο στη βεβ μεταβίβασης λες ΟΛΑ o.k) τι θα του πεις "ότι έχει υπερβάσεις;;

πως θα σε δει ο πελάτης σου (αυτή τη φορά ο αγοραστής του);

Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορούμε άλλα να λέμε στον "πωλητή" και τα εντελώς αντίθετα στον "αγοραστή";;

 

OXI !!! Σίγουρα ΔΕΝ το πιστεύω αυτό και δεν θα το έκανα με τίποτα αν δεν ήταν ενήμερος ο μελλοντικός ιδιοκτήτης, και μάλιστα δεν λέω ο "αγοραστής" γιατί στην περίπτωση που με απασχολεί ο νέος ιδιοκτήτης είναι το παιδί του τωρινού, μιλάω αποκλειστικά για γονική παροχή...

 

Αν μιλούσαμε για αγοραστή ΔΕΝ θα σκεφτόμουνα ΚΑΝ αυτή την εκδοχή παρά τις όποιες διαβεβαιώσεις μπορεί να υπήρχαν εκ μέρους του αγοραστή ότι είναι σύμφωνος με τη διαδικασία, γιατί κανένας δε θα μπορούσε να με πείσει ότι μελλοντικά δε θα προέκυπταν θέματα που θα προέκυπταν από τη μεταξύ τους συναλλαγή για τους όποιους δικούς τους λόγους, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με έπαιρνε κι εμένα η μπάλλα......

 

Προσπαθώ απλά να βρω την βέλτιστη λύση και σκέφτομαι διάφορες εκδοχές που δε θα δημιουργήσουν πρόβλημα ούτε σε μένα ούτε στον ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να σας ενημερώσω τι μου είπαν κατά την επίσκεψη μου στο ΤΕΕ, για την περίπτωση που σας ανέφερα παραπάνω: Μου είπαν ότι μπορώ να δώσω τη βεβαίωση μιας και αφορά τη βεβαίωση για μια συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία στο ακίνητο. Ότι η όποια παράβαση στην πρασιά, πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη, είναι παράβαση σε κοινόχρηστο χώρο και δεν είναι αυθαιρεσία που να επηρεάζει τη δόμηση το ύψος και την κάλυψη της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας.

Γιατί όμως παρ΄όλα αυτά κάτι δεν μου πάει καλά;

Η συγκεκριμένη ιδιοκτησία όμως έχει και κάποιο ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο. Σ'αυτό το το ποσοστό που είναι επί του οικοπέδου, θεωρητικά κάποια τετραγωνικά, υπάρχει η υπέρβαση, έστω στο κοινόχρηστο χώρο. Αυτό το ποσοστό μεταβιβάζεται με την οριζόντια ιδιοκτησία μαζί. Ερώτηση: Αυτό το ποσοστό δεν είναι μέρος της ιδιοκτησίας? του μεταβιβαζόμενου ακινήτου? Προφανώς μας καλύπτει η παρ.4 του άρθρου 49.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Απο την χθεσινή σας συζήτηση μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα: αν κάποιος επιλέξει να πληρώσει όλο το πρόστιμο για την τακτοποίηση, υποχρεώνεται μετά να βγάλει και άδεια (εφόσον γίνεται); δηλαδή να πληρώσει δύο φορές για τα ίδια παραπάνω τετραγωνικά; Είναι καταφανώς άδικο αλλά επειδή στην Ελλάδα ζούμε...

 

Σε ερώτηση συναδέλφου χτες, ναι τα τοπογραφικά ΕΓΣΑ είναι απαραίτητα παντού προς το παρόν. Σύντομα δε θα χρειάζονται σε εντός σχεδίου ακίνητα. Το δομημένο/αδόμητο δεν παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε kapa αν βιάζεται ο πελάτης σου δήλωσε τώρα όλες τις αυθαιρεσίες που έχει κάνει , και μετά βγάζεις αδεία νομιμοποίησης , ( θα πληρώσει διπλά ) αλλιώς μην διακινδυνεύσεις δυο δηλώσεις και ιδίως η δεύτερη να είναι νομιμοποίηση της βεβαίωσης που εξέδωσες εσύ 1 χρόνο πριν , θα πας μέσα με μαθηματική ακρίβεια για ψευδή δήλωση και ο πελάτης σου θα σε κρατά από τα …… δεν ξέρω αν το αντέχεις το μέσα ;;

 

……………δηλ. εφόσον στη βεβαίωση νομιμότητας κύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει η δόμηση, η κάλυψη και το ύψος ενώ τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τη νομιμοτητα της μεταβίβασης, ΓΙΑΤΊ ΆΡΑΓΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΟΜΟ να γίνουν 2 δηλώσεις ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ τη μεταβίβαση???????.......................

 

Διότι όταν θα έρθει η στίγμη να δώσεις βεβαίωση για το ηδη τακτοποιημενο εν μερει κτισμα με τον 4014 /11 η βεβαίωση θα γράφει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ 2 του νόμου 4014/11 και όχι ότι δεν έχει αυθαιρεσίες σε δόμηση κάλυψη ύψος , και πως θα δώσεις τέτοια βεβαίωση όταν έχει γίνει μη σύννομα η τακτοποίηση . και μεγάλη πλάκα έχει να την έχεις κάνει εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!!Τελικα κανουμε συμφωνητικο για απλη βεβαιωση? το καταθετουμε στο τεε ? εχετε βγαλει ακρη ?σκεφτομαι Τριτη να παω στα κεντρικα να ρωτησω , αλλα αν καποιος συναδελφος γνωριζει κατι "επισημο" θα βοηθουσε ....(οχι οτι εγω περιμενω να ακουσω επισημη απαντηση απο το τεε !!!!)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι από το ΤΕΕ και την απόδειξη της τυρόπιτας θα ζητάνε να καταθέτεις. Ειδικά για τη βεβαίωση δεν προκύπτει από πουθενά, όσους ξέρω δεν καταθέτουν ούτε έχουν φτιάξει συμφωνητικά και το ίδιο πράττω και εγώ.

 

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μήπως κάποιος έχει ιδέα: σε 'νομιμοποιήσιμα' τετραγωνικά, αν κάποιος επιλέξει να πληρώσει το πρόστιμο, θα υποχρεωθεί εντός 3ετίας να τα ξανασκάσει για να βγάλει άδεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!!Τελικα κανουμε συμφωνητικο για απλη βεβαιωση? το καταθετουμε στο τεε ? εχετε βγαλει ακρη ?σκεφτομαι Τριτη να παω στα κεντρικα να ρωτησω...

 

Και σιγά μη βγάλεις άκρη. Σε λίγο ετοιμάζεται νομοσχέδιο που θα ανοίγει τελείως το επάγγελμα - μετά από επιταγή της τρόικας - οπότε το ΤΕΕ σίγουρα βρίσκεται σε αναμονή. Επειδή όμως εσύ δεν έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις την "λήξη της αναμονής", μην κάνεις κανένα συμφωνητικό, μην καταθέσεις τίποτα στον λογαριασμό της ΕΤΕ, μην πληρώσεις καμία κράτηση ή ΦΕΜ, παρά μόνο κόψε Δ.Π.Υ. στην τιμή που σου αρεσει και πλήρωσε κανονικά το ΦΠΑ βάσει της συμφωνηθείσας αυτής τιμής. να έχεις το νου σου στην Εφορία, εκει πονάει, το ΤΕΕ αυτη τη στιγμή βρισκεται σε λήθαργο, δεν θα βγαλεις ακρη γιατι δεν μπορουν να βγάλουν κι αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μακιαβελη (το Ελληνοποιησα :mrgreen: )

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα εμενα απο το ΤΕΕ-ΤΚΜ με ειπαν να τα καταθεσω κανονικοτατα, χωρις να ξερουν αν απαιτουνται συμφωνητικα για καθε δουλεια απο 1.7.2011

Ο λογιστης μου, παλι, με ειπε πως τα ιδιωτικα συμφωνητικα, οταν υπαρχουν, πρεπει να κατατιθενται σε λιστα στις ΔΟΥ καθε 15η του επομενου μηνος απο τη ληξη του τριμηνου...

Πληρης συγχυση...

Για βεβαιωσεις ετσι κι αλλιως δε θελει ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΦΕΜ, οποτε με ενα απλο συμφωνητικο που κατατιθεται στο ΤΕΕ και ΦΠΑ επι της συμφωνηθεισας...

 

Για ρυθμισεις αυθαιρετων διαφωνω στο να μην πληρωνουμε τιποτα, τουλαχιστον ΦΕΜ θα καταθεσω εγω στη ΔΟΥ, οι υπολοιπες κρατησεις ας περιμενουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε συκροτημα εργατικων κατοικιων 40 στρ καποιος θελει να πουλησει ενα διαμερισμα και θελει βεβαιωση του 4014 για μεταβιβαση.

Ερωτηματα

1) Απαιτειται εξαρτημενο τοπογραφικο συμφωνα με τον 4030? και αν ναι πρεπει να μετρησω 40 στρ με δεκαδες εργατικες κατοικιες?

2)Πως θα παρω μοναδικο αριθμο και κλειδι?

3)θα περασω τα στοιχεια στο προγραμμα του τεε και θα εκτυπωσω το pdf ? θα φτιαξω δικια μου δηλωση? τι θα δωσω στο συμβολαιογραφο τελικα?

 

 

τελικά χρειάζεται το τοπογραφικό των 40 στρ?

Edited by fotislit
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.