Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνοψη των προβλημάτων στο σύστημα του ΤΕΕ


Recommended Posts

Χρησιμοποίησα ποδοσφαιρικό όρο , μεταφορικά.

 

Δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο - καθότι μαμά με δύο παιδιά - οπότε δεν το έπιασα ...

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα προσωρινή υπαγωγή με εφ' άπαξ πληρωμή και μου έβγαλε πληρωμή έως 22/12!!

 

Αυτό ισχύει, δεν το έχουν αλλάξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερινη ενημερωση ΤΕΕ/ΤΚΜ μεταφερω τα εξης αναφορικα με το συστημα ηλεκτρονικης υποβολης:

-Το κατ'αποκοπη μαλλον δεν θα αλλαξει μεσα στο συστημα γιατι "ειναι δυσκολο", οποτε ειτε βαζουμς δευτερο φυλλο ειτε "σπαμε" τα 15τμ σε 7+8 π.χ., με δικη μας ευθυνη ομως (καλο?).

-Αμεσα θα αναβαθμιστει για τα συννομα του αρθρου 26 καθως και για το συμψηφισμο, ενω σε επομενη φαση θα προστεθει το περι υπερβασης υψους χωρις δημιουργια χωρων (0,2 και 0,4).

Επισης θεωρουνται βεβαιες και αλλες παρατασεις που θα δωθουν ομως "τμηματικα", μηνα-μηνα π.χ.

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θα ακούσουμε ;

πόσο δύσκολο είναι να βάλουν μια επιλογη ότι πας κανονικά όπως υπολογίζεις όλα τα πρόστιμα ή πας κατ`αποκοπή

 

επιτελους για τα συννομα

 

χρησιμες πληροφοριες thanks leo_zen

Link to comment
Share on other sites

Το "κολπο" με το 2ο φυλλο καταγραφης γινεται επειδη αναιρεθηκε αυτο που αναγραφεται στο Νομο και πλεον οταν υπαρχουν παραπανω απο ενας διαφορετικοι τροποι υπολογισμου του προστιμου, λαμβανεται ο πιο συμφερων για τον πελατη μας...

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις πού γράφεται αυτή η αναίρεση στο Νόμο; Θέλω επίσημο έγγραφο γιατί έχω χάσει την μπάλα εδώ και δεν ξέρω ποιον και τι να πρωτοπιστέψω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν τελικά επιδέχεται έκπτωση 20% το κατ'αποκοπήν πρόστιμο εάν πληρωθεί εφάπαξ;

 

Κι ακόμα ας απαντήσει στην ερώτηση : Υπάρχει γραπτή ανακοίνωση όπου γίνεται σαφής η αναίρεση στο νόμο και δίνει το ελεύθερο στο μηχανικό να καταθέσει την πιο συμφέρουσα λύση για τον πελάτη του;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Δ' Μέρος / ερώτημα 8 :

 

Η διάταξη της παρ. 6β, του άρθρου 24 για τις παραβάσεις μέχρι 20 τμ είναι υποχρεωτική;

Όχι, εάν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι υπολογισμού του προστίμου τότε ο ενδιαφερόμενος επιλέγει τον πλέον συμφέροντα.

 

Η απάντηση είναι ασαφής. Διότι αναγράφεται στο νόμο : Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει άδεια δόμησης και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

 

Αφού σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει ένας και μόνο τρόπος απόδοσης προστίμου - αυτός του κατ'αποκοπή - πώς είναι δυνατόν να απαντάει ότι ο μηχανικός θα επιλέξει τον πιο συμφέροντα (από τη στιγμή που υπάρχει μόνο ένας τρόπος υπολογισμού βάσει της νομοθεσίας; Φάσκει και αντιφάσκει (Προφανώς και αν το υπολογίσεις με το φύλλο καταγραφής, το πρόστιμο είναι πιθανό να βγει μικρότερο από 2000 ευρώ (κατ'αποκοπή πρόστιμο), αλλά γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο αφού η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη;

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το θέμα με την αναβάθμιση του συστήματος.Τώρα έγινε αυτό που οι πονηροί έπρεπε να το είχαν κάνει από την αρχή.Αν το πρόστιμο της μιας και μοναδικής παράβασης εως 20μ2 περνάει τα 2000€ τότε πληρώνουμε τα 2000. Το ανάποδο δηλαδή.Προφανώς για λιγότερο πρόστιμο από τα 2000 πληρώνεις ότι γράφει.Δοκιμάστε το στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.