Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

Η αναγωγή του ΤΕΙ (δομικών έργων συγκεκριμένα, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω τη σχέση έχουν με τα αντίστοιχα ΑΕΙ) σε "σχολή εργοδηγών" δε θα ήταν μια λύση ώστε να μη μπλέκουμε με δικαιώματα ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΙΕΚ, ιδιωτικών πανεπιστημίων (στο μέλλον), εμπειροτεχνών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων;

 

Ξέρεις τι λέω εγώ? Δεν μετονομάζουμε καλύτερα το πολυτεχνείο σε "Σχολή Πεφωτισμένων "? Γιατί, για τα μεγάλα έργα (βλέπε αεροδρόμια κλπ) ανίκανοι είναι αφού τις μελέτες τις κάνουν γερμανοί και ξένοι μηχανικοί, για τα μικρά έργα υπάρχουν αυτοί των ΤΕΙ, για τις κατασκευές στο εργοτάξιο επίσης. Αρα τι νόημα έχει να υπάρχει ? μόνο για τις υπογραφές και τα φράγκα ? εε γιαυτό λέω ας μετονομάσουμε το πολυτεχνείο σε σχολή πεφωτισμένων, και οι απόφοιτοί του να πληρώνονται μονο για να κάθονται. Να κάθονται και να σκέφτονται δύσκολα θέματα οπως το πως με 4 έτη σπουδών αντι για 5 αναβαθμίζεται η ποιότητα του ΕΜΠ, και μετά να γράφουν τις αναλύσεις τους στις φυλλάδες του ΤΕΕ. Ετσι κι αλλιως συνήθως αυτό κάνουν και σήμερα, τολάχιστον όσοι βρισκονται στο δημόσιο. Άλλοι δουλεύουν . Ακριβώς αυτό λοιπόν είναι το μεγάλο μάθημα του Πολυτεχνείου. Ότι όποιος το τέλειωσε, πεφωτισμένος γαρ, εχει το δικαίωμα να μην δουλέυει αυτός αλλά να δουλεύουν άλλοι γιαυτόν.

 

Άλλωστε ποιος μπορεί να αμφισβητήσει την φοβερή τεχνολογική πρόοδο της χώρας μας και τις άρτιες υποδομές της, την έρευνα και τις πρωτοποριακές ανακαλύψεις που έγιναν με την συμβολή του φοβερού και παγκοσμίως μοναδικού δηθεν τεχνικού σύμβουλου του Ελληνικού κράτους. Ακόμα και το Πακιστάν και το Ιραν πιο πολύ έρευνα έχουν αναπτύξει από οτι οι πεφωτισμένοι των πολυτεχνείων και του ΤΕΕ. Το πανεπιστήμιο της Τεχεράνης έχει πολύ πιο εξελιγμένα ερευνητικά προγράμματα από οτι το ΕΜΠ. Άρα, για τον προηγούμενο φίλο, λογικό είναι το ΕΜΠ να μην βρίσκεται στα 500 καλυτερα πανεπιστήμια. Ζήτημα είναι να βρίσκεται στα 55000 ειδικά τώρα που ζητάει να γίνει και τετραετές για να αναβαθμιστεί όπως λέεει χεχεχε...

 

Υ.Γ. Όλη η απάντησή μου στο ίδιο μήκος κύματος με αυτό εκείνων που λένε περι ισοτιμίας ΤΕΙ και εργοδηγών κλπ. Οσο η βάση της συζήτησης κινείται στα πλαίσια της ΤΕΕτζιδικης προπαγάνδας και συκοφάντησης θα λεμε οτι θέλουμε.

 

Η βασική διαφορά μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι το επίπεδο των φοιτητών τους. Οι μεγάλες βαθμολογικές διαφορές πολλές φορές δείχνουν εκτός από διαφορά εργατικότητας και διαφορά ευφυίας. Δεν γίενεται οι αποτυχημένοι συμμαθητές μας να απαιτούν να έχουν ίδια δικαιώματα με εμάς. Ας διάβαζαν και ας εμπαιναν και αυτοί σε πολυτεχνεία.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αναγωγή του ΤΕΙ (δομικών έργων συγκεκριμένα, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω τη σχέση έχουν με τα αντίστοιχα ΑΕΙ) σε "σχολή εργοδηγών" δε θα ήταν μια λύση ώστε να μη μπλέκουμε με δικαιώματα ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΙΕΚ, ιδιωτικών πανεπιστημίων (στο μέλλον), εμπειροτεχνών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων;

 

Ξέρεις τι λέω εγώ? Δεν μετονομάζουμε καλύτερα το πολυτεχνείο σε "Σχολή Πεφωτισμένων "? Γιατί, για τα μεγάλα έργα (βλέπε αεροδρόμια κλπ) ανίκανοι είναι αφού τις μελέτες τις κάνουν γερμανοί και ξένοι μηχανικοί, για τα μικρά έργα υπάρχουν αυτοί των ΤΕΙ, για τις κατασκευές στο εργοτάξιο επίσης. Αρα τι νόημα έχει να υπάρχει ? μόνο για τις υπογραφές και τα φράγκα ? εε γιαυτό λέω ας μετονομάσουμε το πολυτεχνείο σε σχολή πεφωτισμένων, και οι απόφοιτοί του να πληρώνονται μονο για να κάθονται. Να κάθονται και να σκέφτονται δύσκολα θέματα οπως το πως με 4 έτη σπουδών αντι για 5 αναβαθμίζεται η ποιότητα του ΕΜΠ, και μετά να γράφουν τις αναλύσεις τους στις φυλλάδες του ΤΕΕ. Ετσι κι αλλιως συνήθως αυτό κάνουν και σήμερα, τολάχιστον όσοι βρισκονται στο δημόσιο. Άλλοι δουλεύουν . Ακριβώς αυτό λοιπόν είναι το μεγάλο μάθημα του Πολυτεχνείου. Ότι όποιος το τέλειωσε, πεφωτισμένος γαρ, εχει το δικαίωμα να μην δουλέυει αυτός αλλά να δουλεύουν άλλοι γιαυτόν.

 

Άλλωστε ποιος μπορεί να αμφισβητήσει την φοβερή τεχνολογική πρόοδο της χώρας μας και τις άρτιες υποδομές της, την έρευνα και τις πρωτοποριακές ανακαλύψεις που έγιναν με την συμβολή του φοβερού και παγκοσμίως μοναδικού δηθεν τεχνικού σύμβουλου του Ελληνικού κράτους. Ακόμα και το Πακιστάν και το Ιραν πιο πολύ έρευνα έχουν αναπτύξει από οτι οι πεφωτισμένοι των πολυτεχνείων και του ΤΕΕ. Το πανεπιστήμιο της Τεχεράνης έχει πολύ πιο εξελιγμένα ερευνητικά προγράμματα από οτι το ΕΜΠ. Άρα, για τον προηγούμενο φίλο, λογικό είναι το ΕΜΠ να μην βρίσκεται στα 500 καλυτερα πανεπιστήμια. Ζήτημα είναι να βρίσκεται στα 55000 ειδικά τώρα που ζητάει να γίνει και τετραετές για να αναβαθμιστεί όπως λέεει χεχεχε...

 

Υ.Γ. Όλη η απάντησή μου στο ίδιο μήκος κύματος με αυτό εκείνων που λένε περι ισοτιμίας ΤΕΙ και εργοδηγών κλπ. Οσο η βάση της συζήτησης κινείται στα πλαίσια της ΤΕΕτζιδικης προπαγάνδας και συκοφάντησης θα λεμε οτι θέλουμε.

 

Ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου... πώς να στο πω... στα περισότερα διεθνή συνέδρια υπάρχουν και 1-2 καθηγητές στην επιστημονική επιτροπή από ελληνικά πολυτεχνεία. Και γενικα υπάρχουν συνεργασίες και αλληλογνωρίζονται. Για καθηγητές από το Ιράν η από ΤΕΙ δεν έχω ακούσει ούτε και είδα σε όσα συνέδρια πήγα. Το ίδιο και στα περιοδικά. Υπάρχουν στα editorial panels καθηγητές πολυτεχνείων από την Ελλάδα. Από Ιράν δεν είδα. Ούτε από ΤΕΙ.

 

Τελικά την αποτυχία στις πανελλήνιες μάλλον την πήρες βαρύτερα από όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι καθολου δικαιος . Το οτι καποιος δεν περασε σε ΑΕΙ δεν σημαινει πως ειναι νοητικα κατώτερος απο εσενα που περασες , ουτε στο κατελαχιστο . Η εισαγωγη σε καποιο ΑΕΙ δεν εξαρταται μονο απο το δεικτη ευφιας καποιου , ουτε και τη δεσμευει και εξαλλου κανεις δεν μπορει να την μετρησει . Η εισαγωγή και αντίστοιχα η μη εισαγωγη εξαρταται απο πολλους παραγοντες :

- την προσωπικη μελετη του εξεταζομενου

- την ψυχολογοκη κατασταση στη διαρκεια της εξετασης , η οποια μαλιστα μπορει και να επιβαρυνθει στη περιπτωση επανεξετασης καθως ο φοβος μιας νεας αποτυχίας μπορει να ειναι μεγαλος

- στις συγκιριες της εξετασης καθως παροτι μπορει να εχει μελετησει σοβαροτατα , το τρεχων θεμα να μην το εχει προσεγγισει , ενω καποιος αλλος να ειναι ασυγκριτα πιο τυχερος .

- στην αναποφευκτη ληθη του ανθρωπου , καθως κατι το οποιο ειναι γνωστο , για τον αλφα η βητα λογο εχει ξεχαστει . Δε σου εχει συμβει θεμα το οποιο να εχεις ξαναλυσει , να δυσκολευτεις να το ξαναλυσεις ;

- ...

- ...

 

Αλλωστε τα θεματα για τις εισαγωγικες εξετασεις ειναι για περισυλλεκτικους σκοπους , οχι ουσιας . Ξερεις πολλες φορες να εφορμωσες να στην επαγγελματικη σου ζωη αλγεβρικες δομες η συνθετο θεμα με ολοκληρωματα και πιθανοτητες και αναλυτικη γεωμετρια ; Ειναι ομως τα μοναδικα θεματα στα οποια μπορουν να εξεταστουν οι υποψηφιοι , προκειμενου να επιλεγουν οι κατα προσεγγιση καλυτεροι απο αυτους .

Θα εισαι παραπανω απο τυφλος αν αρνηθεις οτι δεν εχεις δει ατομα των παρακατω δυο περιπτωσεων :

- ατομα τα οποια εισηχθησαν με χαμηλο βαθμο , αλλα τα πηγαν περιφημα στα φοιτικα χρονια , πολυ καλλυτερα απο αλλους αριστουχους

- ατομα τα οποια παροτι εισηχθησαν , και μαλιστα με μεγαλο βαθμο , δεν απεδωσαν ουτε τα μισα σε συγκριση με αλλους του επιπεδου τους . Οπως βλεπεις , ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ σημαινει πως οποιος περασε ειναι οντως καποιος που αξιζε να περασει , αλλα ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ οποιος δεν περασε πως πρεπει να θεωρειται υποδιαιστερος απο αυτους που περασαν .

Σε καταλαβαινω , ποναει να το παραδεχτείς , διοτι αν το παραδεχτεις θα σημαινει ουσιαστικα πως λαθος ηταν ολσα οσα ειπες . Το "Ας διαβαζαν και ας εμπεναν και αυτοι στα Πολυτεχνεια" δεν ισχυει , διοτι οχι μονο διαβασαν , αλλα και περισσοτερο να διαβαζαν , ουτως η αλλως ο αριθμος εισαχτεων δεν ειναι απειρος · παλι μονο καποιους θα επερναν .

 

Ο GeorgeS ειπε μια σοφη κουβεντα "δεν ειναι σωστο να κρινεται καποιος εφορου ζωης απο ενα μονο αποτελεσμα το οποιο το ειχε σε μια μονο φαση της ζωης του σε μια μονο χρονικη στιγμη" . Πολυ θα ηθελα να μαθω ενα (απο τα πολλα , σιγουρα) λαθη σου και επι χρονια στη σειρα να στο επινθυμιζω και να σε στενοχωρω , λεγοντας σου πως εσυ φταις , ενω οι αλλοι ηταν καλλυτεροι απο εσενα , ενω εσυ , ας προσπαθουσες περισσοτερο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο GeorgeS ειπε μια σοφη κουβεντα "δεν ειναι σωστο να κρινεται καποιος εφορου ζωης απο ενα μονο αποτελεσμα το οποιο το ειχε σε μια μονο φαση της ζωης του σε μια μονο χρονικη στιγμη" .

Δηλαδή εφ’ όρου ζωής θα δίνουμε συνέχεια εξετάσεις;;;;;

 

Άμα δε μετρά ούτε η σχολή ούτε ο βαθμός, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να ζητά δικαιώματα.

Και ο φυσικός αν ασχοληθεί με στατικά ή υδραυλικά ή ηλεκτρολογικά μια χαρά θα τα καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συναδελφοι θελω να σας επισημανω οτι απο αλλου ξεκινησε το θεμα και εχει καταληξει ξανα σε μια , ευτυχως κοσμια μεχρι στιγμης, αντιπαραθεση ΑΕΙ - ΤΕΙ η οποια εχει επαναληφθει αρκετες φορες μεσα απο το forum και δεν καταληγει καπου.

 

Επειδη οτι και να πειτε , οι μεν θα βλεπουμε τους δε παντα, απο την ιδια οπτικη γωνια χωρις να βγαινει ακρη μαλλον πρεπει πια να επικεντρωσουμε στο ποια θα πρεπει να ειναι τα μελλοντικα βηματα για την αναβαθμιση της 3βαθμιας παιδειας. Ετσι ωστε να καθαρισει το τοπιο και οι επομενοι να μην κληρονομησουν τα δικα μας προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πανταχωθεν Ελευθερος,δεν λεει κανεις οτι αυτοι που ειναι στα πολ/νεια ειναι πιο εξυπνοι απο τα παιδια του ΤΕΙ.Πολυ σωστα αυτα που λες με τις πανελλαδικες.

 

Ειπες

 

"Το "Ας διαβαζαν και ας εμπεναν και αυτοι στα Πολυτεχνεια" δεν ισχυει , διοτι οχι μονο διαβασαν , αλλα και περισσοτερο να διαβαζαν , ουτως η αλλως ο αριθμος εισαχτεων δεν ειναι απειρος · παλι μονο καποιους θα επερναν"

 

Τοτε να διαβαζαν περισσοτερο να εγραφαν καλυτερα απο αλλους ή τουλαχιστον να ελαχιστοποιουσαν τις πιθανοτιτες να γραψουν κακα.

 

Και να σου πω δεν μετραει η εξυπναδα,αλλα η μελετη.Τι να το κανω εγω να εισαι πανεξυπνος οταν δεν το εκμεταλευεσε?Ο μελετηρος κερδιζει οχι ο εξυπνος.Κανεις δεν υπαινισεται οτι αυτος που δεν εγραψε καλα στις πανελλαδικες ειναι χαζος.Μπορει να ειναι εξυπνος,αλλα το να εισαι εξυπνος και να μην το εκμεταλευεσε προς οφελος σου ειναι η μεγαλυτερη χαζομαρα.

 

Το οτι ενας μετριος μαθητης μπορει να βγαλει πολ/νειο ειναι γεγονος αν σκεφτει κανεις ποσοι ομογενης και παιδια απο εσπερινα το κανουν που το επιπεδο των θεματων που δινουν ειναι σχεδον αστειο σε συγκριση με τα δικα μας.Οποτε δεν χρειαζεται να θιγεται ο εγωϊσμος κανενος..

 

Να σου πω και κατι πιο σοφο απο τον φιλο σου?Δεν ειναι ολες οι στγμες τις ζωης μας το ιδιο κρισιμες.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οτι και να πειτε , οι μεν θα βλεπουμε τους δε παντα, απο την ιδια οπτικη γωνια χωρις να βγαινει ακρη μαλλον πρεπει πια να επικεντρωσουμε στο ποια θα πρεπει να ειναι τα μελλοντικα βηματα για την αναβαθμιση της 3βαθμιας παιδειας. Ετσι ωστε να καθαρισει το τοπιο και οι επομενοι να μην κληρονομησουν τα δικα μας προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θα ξαναεγραφα εδω γιατι οπως ειπα εχει γεμισει κομπλεξικους, o m@rios και η ειρωνια του με αναγκαζει να του απαντησω στο ιδιο υφος.

Ακου φιλε m@rios, εγω ειμαι ενα ηλεκτρολογος υπο-ψευτο μηχανικος του ΤΕΙ Πειραια, στις πανελληνιες ενω εσυ διαβαζες εγω κολοβαραγα ολη μερα διαβαζοντας αστεριξ και playboy ή βγενοντας με κοπελες για ποτο, παρ ολα αυτα περασα σε μια τελειωμενη κατωτερη σχολη υπομηχανικων τεχνιτων του ΤΕΙ Πειραια. Η ζωη μου συνεχιστηκε μες την αποτυχια και την καλη ζωη (γυναικες , ποτε, ξενυχτια , παρτακια κ.α.) ενω εσυ γινοσουν χαρη στις εκπληκτικες βασεις που ειχες καταφερει να αποκτησεις απο το λυκειο , (το οποιο ειχες αποδειξει περιτρανα στις πανελληνιες εξετασεις) ενας μεγαλος μηχανικος. Εγω λοιπον μετα απο μια τρελη ζωη βγηκα για πλακα (υοτε μια φορα στην φοιτητικη μου πορεια δεν ανοιξα βιβλιο)απο αυτο που ο θεος να το κανει ιδρυμα, ενας υπο ενω εσυ ενας υπερ-μηχανικος. Τωρα ερχομαι εγω και ζηταω τα ιδια δικαωματα με εσενα! για πες μου τωρα , οταν τα αποκτησω , διοτι θα τα αποκτησω συντομα , ποιος θα ναι ο ποιο εξυπνος??

Α να μην το ξεχασω , και για να δεις ποσο εξυπνος ειμαι κι εγω και οι ασχετοι συναδελφοι μου καταφεραμε και κοροιδεψαμε την Ε.Ε. και τα ξενα πανεπιστημια να μας περασουν για ομοιους τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θα ξαναεγραφα εδω γιατι οπως ειπα εχει γεμισει κομπλεξικους, o m@rios και η ειρωνια του με αναγκαζει να του απαντησω στο ιδιο υφος.

Ακου φιλε m@rios, εγω ειμαι ενα ηλεκτρολογος υπο-ψευτο μηχανικος του ΤΕΙ Πειραια, στις πανελληνιες ενω εσυ διαβαζες εγω κολοβαραγα ολη μερα διαβαζοντας αστεριξ και playboy ή βγενοντας με κοπελες για ποτο, παρ ολα αυτα περασα σε μια τελειωμενη κατωτερη σχολη υπομηχανικων τεχνιτων του ΤΕΙ Πειραια. Η ζωη μου συνεχιστηκε μες την αποτυχια και την καλη ζωη (γυναικες , ποτε, ξενυχτια , παρτακια κ.α.) ενω εσυ γινοσουν χαρη στις εκπληκτικες βασεις που ειχες καταφερει να αποκτησεις απο το λυκειο , (το οποιο ειχες αποδειξει περιτρανα στις πανελληνιες εξετασεις) ενας μεγαλος μηχανικος. Εγω λοιπον μετα απο μια τρελη ζωη βγηκα για πλακα (υοτε μια φορα στην φοιτητικη μου πορεια δεν ανοιξα βιβλιο)απο αυτο που ο θεος να το κανει ιδρυμα, ενας υπο ενω εσυ ενας υπερ-μηχανικος. Τωρα ερχομαι εγω και ζηταω τα ιδια δικαωματα με εσενα! για πες μου τωρα , οταν τα αποκτησω , διοτι θα τα αποκτησω συντομα , ποιος θα ναι ο ποιο εξυπνος??

Α να μην το ξεχασω , και για να δεις ποσο εξυπνος ειμαι κι εγω και οι ασχετοι συναδελφοι μου καταφεραμε και κοροιδεψαμε την Ε.Ε. και τα ξενα πανεπιστημια να μας περασουν για ομοιους τους!!!!

 

Και ποιος σου είπε ότι το οποιοδήποτε πτυχίο συνεπάγεται και επαγγελματικά δικαιώματα?

Πάνε και ζήτα να εγγραφείς όπου θέλεις και αν το καταφέρεις μαγκιά σου. Μην κοιτάς μόνο ότι οι όμοιοι σου στο εξωτερικό κάνουν 3ετείς σπυδές. Δες ότι πρέπει να κάνουν και MEng αλλά και να δουλέψουν 3-4 χρόνια, ώστε να έχουν δικαίωμα να δώσουν εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος. Και ότι από όσους δίνουν οι μισοί κόβονται. Αν λοιπόν έχεις και 3ετές πτυχείο και εμπειρία και μάστερ και περάσεις και εξετάσεις τότε ναι είσαι μηχανικός αλλιώς είσαι απλά απόφοιτος ΤΕΙ.

Να σημειώσω εδώ ότι διαφωνώ με τον τρόπο χορήγησης της άδειας άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ, με μια τυπική συνέντευξη. Ας βάλουν εξετάσεις και ας έρθετε και εσείς να γράψετε. Και όποιος περάσεις πέρασε. Και ας βάλουν και τους παλιούς ανά 10 χρόνια να δίνουν εξετάσεις. Αλλά μέχρι να γίνει αυτό, εσύ θα σκούζεις για τα δικαιώματα που (δικαίως σε μεγάλο βαθμό) δεν έχεις και εγώ θα βολεύομαι σε μια κατάσταση με τα δικαιώματα που έχω (του πυρηνικού φυσικού εν προκειμένω). Πάντως να απεμπολήσουμε εργασιακά δικαιώματα πουθ κατακτήσαμε με κόπο και διάβασμα μην περιμένεις να γίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εδω μέσα είναι απίστευτο. Υπάρχουν συνάδελφοί μας διπλωματούχοι (ελπίζω όχι η πλειοψηφεία) που θεωρούν πνευματικά κατώτερους αυτούς που δεν έγραψαν 18 αλλά 14 και πέρασαν στα ΤΕΙ της χώρας ????

 

Αυτή η συζήτηση τελικά είναι πολύ επικοδομοιτική και αποκαλυπτική. Διότι όταν εγώ λέω από την αρχή για τις κουλτούρες ελιτισμού και ρατσισμού που καλλιεργούνται στα πολυτεχνεία και για τα νέα τύπου μαθήματα περί ανωτερότητας της φυλής που γίνονται άτυπα στα πολυτεχνεία, φωνάζετε μερικοί. ΄

 

Είναι δυνατόν από επιστήμονες ανθρώπους να εκφράζονται απόψεις ότι όσοι δεν κατάφεραν να μπουν στο πολυτεχνείο εμπίπτουν στην κατηγορία του "πιθανόν νοητικά κατώτερο ον" ε m@rios ??? Είναι δυνατόν επιστήμονες άνθρωποι να επικαλούντια ως κεντρικό επιχείρημα το 18 αντι για 14 στις πανελλήνιες ενός 17χρονου και να λένε "εσύ ποτέ τα ίδια δικαιώματα με μας ότι κι αν κάνεις μετα " ?????

 

Εγω θεωρώ πως έτσι προσβάλλεται τα πολυτεχνεία της χώρας. Αυτές τις απόψεις τις έχετε μόνο εσείς. Και είναι επικίνδυνες απόψεις κατά την γνώμη μου. Ποτέ με άλλους αποφοίτους πανεπιστημίων, φυσικούς, μαθηματικούς, χημικούς, οικονομολόγους δεν έχω δει τέτοιο μένος εναντίων των πτυχιούχων ΤΕΙ και τέτοιου είδους επιχειρήματα.

 

Το ότι μπήκες στο πολυτεχνείο είναι προς τιμήν σου. Το να απαγορεύεις όμως σε οποινδήποτε άλλο που τέλειωσε ένα άλλο Ανώτατο ίδρυμα της χώρας και σπούδασε κι αυτός 4 χρόνια να μπορεί κάποτε να αποκτήσει επ. δικαιώματα είναι τραγικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.