Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές προστιμου, μετα την οριστικη υποβολη και εφαπαξ καταβολη του.


Recommended Posts

Καλησπερα.. μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο οτι δεν μπορω να κανω οριστικη υπαγωγη και να βγει βαβαιωση μηχανικου που χρειαζεται για να γινουν τα συμβολαια διοτι βγαινει μηνυμα εκκρεμοτητα εκδοσης οικοδομικης αδειας, παρ'ολο που εχει εκδοθει αδεια.Βγαζει στο ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ το ποσο που ειναι να πληρωθει και διπλα αφου πηγα και το πληρωσα ΕΞΟΦΛΗΣΗ και απο κατω στο ΕΦΑΠΑΞ ΔΟΣΗ ΧΩΡΙς ΕΚΠΤΩΣΗ για ποσό 0,00 ευρω ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ. Μηπως εχει κολλησει για αυτο το λογο μου βγαζει ανεξοφλητο στα 0 ευρω....????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε νομίζω να φταίει αυτό (το μηδενικό υπόλοιπο), έχω κάνει κανονικά "οριστική υπαγωγή" σε παρόμοια υπόθεση και με προχώρησε κανονικότατα... πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω μια περιπτωση με 0 υπολοιπο που φαινεται ανεξοφλητη, αλλα δεν εχω δοκιμασει να κανω οριστικη υπαγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει εκκρεμότητα για οικοδομική άδεια σημαίνει ότι έχεις επιλέξει και τη νομιμοποίηση.Αν όπως λες έχεις εκδόαει την άδεια νομιμοποίησης τότε κάνε αυτό που λέει το ΤΕΕ:

  1. Εάν η δήλωση αφορά συγχρόνως υπαγωγή στο άρθρο 24 (ρύθμιση) και υπαγωγή στο άρθρο 26 (προς έκδοση οικοδομικής αδείας) και έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια, ο μηχανικός αιτείται από το ΤΕΕ την προώθηση της δήλωσης σε «Ολοκληρωμένη υπαγωγή», αποστέλλοντας σχετική αίτηση και αντίγραφο της οικοδομικής αδείας.

Αν κατα λάθος το επέλεξες αυτό για έκδοση οικοδομικής αδείας, διόρθωσέ το και κάνε οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερωτηση και στο θεμα της εξοφλησης του προστιμου!

Εχω περιπτωση που αναφερθηκε εκτενεστερα σε αλλο topic οπου μια υπερβαση δομησης μου δινει προστιμο 450€ και μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση αλλο ενα 500αρικο, συνολο 950€

 

Εχω το δικαιωμα εφαπαξ καταβολης, μετα την πληρωμη του παραβολου των 500€, με εκπτωση 20%?

Και αν ναι, η εκπτωση θα ειναι στα 950€ ή στα εναπομειναντα 450€?

 

Ο Νομος νομιζω αναφερει οτι για να εχω αυτο το δικαιωμα, πρεπει μετα την πληρωμη του παραβολου να μεινει ποσο μεγαλυτερο των 400€ υπολοιπο.

Αυτα τα εναπομειναντα 400€ προκυπτουν αφαιρωντας απο το αρχικο προστιμο το παραβολο η συμπεριλαμβανουν και το 20% της εκπτωσης?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγνωμη αν απαντηθηκε σε αλλο σημειο αλλα απειχα αρκετο χρονικο διαστημα απο τις ρυθμισεις και μου μεινανε κενα...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση και στο θεμα της εξοφλησης του προστιμου!

Εχω περιπτωση που αναφερθηκε εκτενεστερα σε αλλο topic οπου μια υπερβαση δομησης μου δινει προστιμο 450€ και μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση αλλο ενα 500αρικο, συνολο 950€

 

Εχω το δικαιωμα εφαπαξ καταβολης, μετα την πληρωμη του παραβολου των 500€, με εκπτωση 20%?

Και αν ναι, η εκπτωση θα ειναι στα 950€ ή στα εναπομειναντα 450€?

 

Ο Νομος νομιζω αναφερει οτι για να εχω αυτο το δικαιωμα, πρεπει μετα την πληρωμη του παραβολου να μεινει ποσο μεγαλυτερο των 400€ υπολοιπο.

Αυτα τα εναπομειναντα 400€ προκυπτουν αφαιρωντας απο το αρχικο προστιμο το παραβολο η συμπεριλαμβανουν και το 20% της εκπτωσης?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγνωμη αν απαντηθηκε σε αλλο σημειο αλλα απειχα αρκετο χρονικο διαστημα απο τις ρυθμισεις και μου μεινανε κενα...

 

Θα έχεις υπόλοιπο ακόμα 260 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την περίπτωση που αναφέρει ο Inzaghi.

 

Αν έχουν πληρωθεί κ παλαιά πρόστιμα έστω 300 ευρώ, τότε έχουμε 260-300, άρα δε θα πληρώσει καθόλου πρόστιμο.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής.

 

Ο νόμος γράφει ότι: Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των 400 ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση. Αν έχουν, λοιπόν, πληρωθεί κ παλαιά πρόστιμα, τότε σύμφωνα με το νόμο για να μπορεί να γίνει εφάπαξ πληρωμή θα πρέπει πρόστιμο - παράβολο - παλαιά πρόστιμα(?) > 400 ευρώ ;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι ως εξής.

Συνολικό πρόστιμο 3000€

Παράβολο 1000€

Εφάπαξ πληρωμή 3000*0,8-1000=1400€

Από αυτό το ποσό αφαιρούνται τα παλαιά πρόστιμα και αν υπάρχει πληρώνει το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να προσθέσω επιπλέον παραβάσεις στο σύστημα, όταν είμαι σε προσωρινή υπαγωγή και έχει πληρωθεί το σύνολο του προστίμου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να προσθέσω επιπλέον παραβάσεις στο σύστημα, όταν είμαι σε προσωρινή υπαγωγή και έχει πληρωθεί το σύνολο του προστίμου?

Ευχαριστώ

 

γεια σας και από εμένα....

 

έχω και γω το ίδιο θέμα...

 

έγινε οριστική υπαγωγή, αλλά από δική μου αμέλεια, έπρεπε να προσθέσω και άλλες παραβάσεις...

 

έστειλα Mail, και μου ξαναγύρισε σε προσωρινή κατάσταση....

 

δημιούργησα τα νέα φύλλα καταγραφής, και τώρα, θέλω να προσθέσω στην <<εισαγωγή παλαιοτέρων πληρωμών προστίμων>> τα ποσά που έχουν πληρωθεί για να μου αφαιρεθούν και να πληρώσω το υπόλοιπο...

 

σε αυτά θα βάλω και το παράβολο των 500€??

 

ή αυτό πάει υπέρ δημόσιου και δεν το βάζω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.