Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Ο ΚΕΝΑΚ δεν σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις νυκτερινό αερισμό σαν διαδικασία ψύξης για τα ΠΕΑ, αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό να βάλεις A/C στις ΜΕΑ. Δεν είμαι σίγουρος που είναι η πατάτα, αν την μισή την έχει κάνει ο νομοθέτης. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες γιατί δεν το έχω ψάξει, μπορεί όμως να μειώσεις τα ψυκτικά φορτία, βάζωντας ανάλογους ανεμιστήρες οροφής στο κτήριο

 

edit

Χωρίς παρεξήγηση συνάδελφε μήπως είναι εφικτό να διορθωσης το Ιοάννης σε Ιωάννης, γιατι χτυπάει στο μάτι ?

Edited by dib
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

άλλο η απαίτηση για ψυκτικά φορτία όμως, και άλλο αν θα βάλεις A/C τελικά ή όχι

στην Μ.Ε.Α. συγκρίνεις πρωτογενείς καταναλώσεις βάσει κάποιων δεδομένων, έστω και αν θεωρείς υποθετικά μηχανήματα

 

υ.γ. +1 στον dib :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ειδοποίηση, ζήτησα να μου το αλλάξουν αν γίνεται γιατί δεν βρίσκω την λειτουργία στον πίνακα ελέγχου. Ναι ισχύει ότι μπορείς να μειώσεις τα ψυκτικά φορτία με ανεμιστήρες καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία που ανέχεται ο ανθρώπινος οργανισμός κατά 2-3°C, ίσως και λίγο παραπάνω.

 

Πάντως σε ΜΕΑ στην ΥΔΟΜ μου είχαν ζητήσει μόνο να αναφέρω τα φορτία στο τεύχος υπολογισμών και στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έβαλα τα πρότυπα και στο υπό μελέτη κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Για κατοικίες, δεν είναι υποχρεωτικό να προδιαγράψει κανείς συστήματα παραγωγής ψύξης. Επαρκεί μόνο ο υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων, οπότε στη ΜΕΑ θα βάλει θεωρητικό σύστημα ψύξης.

Αν όμως κανείς προδιαγράφει ψυκτικά συστήματα, τότε αυτά θα πρέπει να καταχωρηθούν στη ΜΕΑ και βέβαια θα πρέπει και να εγκατασταθούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

 

Μου προτάθηκε να κάνω ΠΕΑ σε μονοκατοικία (μεζονέτα) που έγινε με εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ

 

Πρώτη μου ενέργεια ηταν πάρω την ΕΥΕΠΕΝ τηλ να ρωτήσω με ποιά έκδοση θα το εκδόσω το ΠΕΑ και απο την επικοινωνία που είχα (μετά απο 70-80 φορές που απαντησαν - κουράγιο που είχα ε !!!!!!!), μου δήλωσαν κατηγορηματικά οτι υπολογίζεται με την τευλευταία εκδοση, την 1.29.

 

Το αναφέρω, γιατί κάπου διάβασα εδώ μέσα ή σε κάποιο άλλο θέμα, οτι ''...πιθανόν να σου επιτρέψουν με την 1.28... '' κλπ.

Είναι ξεκάθαρο

 

Τώρα, για το θέμα μου...

 

Πρόκειται για μεζονέτα με υπόγειο - ισόγειο + α΄ οροφο

Στο υπόγειο (θερμική ζώνη το εσωτερικό κλιμακοστάσιο + διάδρομος υπογείου), στο ισόγειο (64 τ.μ.) όλο θερμική ζώνη (σαλόνι-καθιστικό-κουζίνα-WC- εσωτερικό κλιμακοστάσιο) και α΄όροφος (24 τ.μ. - θερμική ζώνη) όλο για γραφείο ...

 

Όπως καταλαβαίνεται, δεν υπάρχει  ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ... τώρα που θα κοιμούνται κατά την πολεοδομία που έλεξε τα σχέδια, άγνωστο !!!!!

 

Καλά ο μελετητής-μηχανικός έκανε τα γούστα του ιδιοκτήτη, ο ελεγκτής-μηχανικός, τι σκ@@α έλεξε ... γιατί δεν του γύρισε πίσω τα σχέδια και να του πει ''φέρε καινούργια με υπνοδωμάτια...'', τέλος πάντων (ingegneri civili del cazzo)

 

Η ερώτηση

 

Πόσα υπνοδωμάτια κατα την άποψη σας πρέπει να βάλω, σύμφωνα με την περιγραφή του κτηρίου που έκανα ??????????????

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

 

edit

Το ισόγειο με όλους τους χώρους που αναφέρω, είναι ενιαίος χώρος, με εξαίρεση το WC...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Βάλε όσους χώρους μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως Υ/Δ, όπως άλλωστε αναφέρει και η ΤΟΤΕΕ....

Στην περίπτωση σου εγώ θα έβαζα 3....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι σε βολεύει  :mrgreen:

εναλλακτικά, φαντάζομαι κάποιον χώρο (ή χώρους) τους έχουν κάνει Υ/Δ

τράβα καμιά φωτό και πράξε ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Βάλε όσους χώρους μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως Υ/Δ, όπως άλλωστε αναφέρει και η ΤΟΤΕΕ....

Στην περίπτωση σου εγώ θα έβαζα 3....

 

Που είναι αυτοί οι 3 χώροι για υπνοδωμάτια ?

 

ανάλογα τι σε βολεύει  :mrgreen:

εναλλακτικά, φαντάζομαι κάποιον χώρο (ή χώρους) τους έχουν κάνει Υ/Δ

τράβα καμιά φωτό και πράξε ανάλογα

 

Όπως έγραψα και πρίν στο edit, το ισόγειο είναι ενιαίος (εκτός WC), ο μόνος χωρος που μένει είναι στον α΄όροφο προοριζόμενος για γραφείο, αλλα και αυτός είναι ενιαίος, δεν υπάρχουν χωρίσματα... έχω πάρει φωτο, τι κάνω ????

 

Σκέφτομαι στον όροφο, να αφήσω 10-12τμ για γραφείο και τα υπόλοιπα 12τμ να τα θεωρήσω για 1 υπνοδωμάτιο, στέκι ???

 

Πάλι με θεωρήσεις θα πάω ????????????????

 

¨Εχουμε ξεσκίσει τις θεωρήσεις μ΄αυτό το ΚΕΝΑΚ ....

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχε κάνει με την παλιά έκδοση των ΤΟΤΕΕ για το ΖΝΧ (0,91 m3/m2/ έτος  ή 2,50 lt/ημέρα/m2), θα διαιρούσα τα m3/έτος ΖΝΧ που είχε υπολογίσει ο μελετητής με τα 27,38 m3/υπνοδ./έτος της νέας ΤΟΤΕΕ και θα στρογγυλοποιούσα (προς τα κάτω) τον αριθμό των υπνοδωματίων που θα προέκυπταν.

Θα έβαζα στο λογισμικό τη μέση κατανάλωση ΖΝΧ (m3/έτος) που θα προέκυπτε με αυτά τα υπνοδωμάτια, θα καταχωρούσα και τα δεδομένα από τους εγκατεστημένους ηλιακούς συλλέκτες και αν δεν έβγαινε (που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έβγαινε) η ενεργειακή κατηγορία που υπόσχονταν, θα μείωνα τον αριθμό των υπνοδωματίων.

Εν ολίγοις, θα έβαζα αριθμό υπνοδωματίων max  = 2. Το να θεωρηθεί σαν υπνοδωμάτιο το "γραφείο" στον Α' όροφο, δεν δημιουργεί λειτουργικό πρόβλημα. Παρομοίως και ένα τμήμα του ενιαίου χώρου του ισογείου.

 

Καλή τύχη στον επιβλέποντα και στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.