Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

......να μεινω η να φυγω?

 

δεν μπορω να σου πω τι να κανεις εσυ αλλα εκεινο που πρεπει να γινει ειναι να "φυγει" και ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα ειδικά σε συναδέλφους που ασχολούνται με την επιθεώρηση. Ας υποθέσουμε ότι από τη μελέτη όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι θα έχουν μορφή δικέλυφης τοιχοποιιας,με 2 δρομικές και εσωτερική μόνωση 6 εκ. καθώς 6 εκ. μόνωση έχουν δοκάρια και κολώνες εξωτερικά.

Κατασκευαστικά-για να έρθει όμως "περασιά" η μόνωση των υποστυλωμάτων και δοκών με την εξωτερική επιφάνεια του τοίχου θα πρέπει να δωθούν κατασκευαστικές λύσεις (ενδεχόμενες προεξοχές πλακών) οι οποίες σίγουρα θα δημιουργήσουν θερμογέφυρες που δεν υπολογίστηκαν στη μελέτη.

 

Ο επιθεωρητής πως αντιμετωπίζει το θέμα; Θα ζητήσει απλά τιμολόγια αγοράς μονωτικού υλικού και θα συγκρίνει σύμφωνα με τις ποσότητες αν αυτό τοποθετήθηκε ή θα μοντελοποιήσει το κτίριο εκ νέου με ενδεχόμενη υποβίβαση ενεργειακής κατηγορίας κάτω από Β ;

 

Και ένα δεύτερο ερώτημα.Αν κατά τη διάρκεια της κατασκευής αποφασίστηκε η μόνωση να γίνει εξωτερικά (μόνωση "παλτό"), που το πιο πιθανό είναι να δώσει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορα στο κτίριο, Ο επιθεωρητής καταγράφει την υπάρχουσα κατάσταση και συντάσει πιστοποιητικό;

1) Όταν κάνεις ΠΕΑ για νέα κτίρια γενικά ακολουθείς την μελέτη.

2) Να έχουν μπει ανάποδα οι μονώσεις θεωρητικά δεν θα έχει περάσει στην 2η αυτοψία, όπου ελέγχονται κέλυφος και μονώσεις μεταξύ άλλων. Αν δεν έχει κολήσει κάπου θεωρείς ότι όλα έχουν γίνει κατά την μελέτη εκτός αν έχεις σοβαρές ενδείξεις για κάτι άλλο.

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής: ηταν απ τις πρώτες του μελέτες ΚΕΝΑΚ με την πρωτη έκδοση του λογισμικού της 4Μ και του ΤΕΕ . Αν τρέξει σήμερα το ίδιο xml στο λογισμικό της 4Μ και του ΤΕΕ, αντί για Β+ που έβγαινε τότε, βγάινει Β σκέτο.

Οπότε πάει για ενημέρωη φακέλου και αλλαγή της κατάταξης του κτιρίου σε Β.

Δεν πάει για ενημέρωση φακέλου. Η μελέτη έγινε και κατατέθηκε με τις ισχύουσες διατάξεις (ΤΟΤΕΕ τότε). Στην πορεία άλλαξαν οι ΤΟΤΕΕ και τα λογισμικά. Αυτό δεν είναι αρκετός λόγος να κάνεις ενημέρωση φακέλου. Ότι καταθέτεις σε δημόσιες υπηρεσίες μένει ως έχει και για τις μελέτες μας πρέπει να είναι σύμφωνο με τις διατάξεις την ημέρα πρωτοκόλησης.

 

stavion δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά κάπου έχω δει διαβάσει ότι η αξιολόγηση του κτηρίου πρέπει - μπορεί να γίνει με την ίδια έκδοση του ΤΕΕ που έγινε η μελέτη (μάλλον στις διευκρινίσεις πρέπει να το έχω πετύχει)

Ισχύει το έχω δει και εγώ.

Το ερώτημα είναι αν το buildingcert θα υποστηρίζει αυτή την λειτουργία (μάλλον όχι, τουλάχιστον σύντομα).

Δοκίμασε το εξής: Βγάλε ΠΕΑ με την τελευταία έκδοση και με την έκδοση της μελέτης (σε preview) και τράβα και screenshots από το πρόγραμμά σου. Βάλτα όλα σε ένα φάκελο και κάνε και edit τυχόν διαφορές του PDF στο photoshop σε περίπτωση που το buildingcert δεν συμορφώνεται στις κείμενες διατάξεις :shock:

 

Βασικό πρόβλημα για το πιστοποιητικό είναι πως δεν καλύπτεται η προδιαγραφή του u value για τα κουφώματα

ζητάμε νεα κουφωματα?

 

... και το κτίριο είναι δημόσιο

Γενικά καλό είναι να μαζεύεις πιστοποιητικά πριν διαλέξεις U-values στην μελέτη. Αλλιώς θες πάντα κάτι ίδιο ή καλύτερο. Το γεγονός ότι είναι δημόσιο κτίριο δεν αλλάζει κάτι εκτός από παραπανίσια γραφειοκρατία

 

..... φυσικα ο κατασκευαστης δεν θέλει να κάνει καμία αλλαγή (κουφωματα)

μεχρι και νεα παραστατικά λέει πως θα φτιάξει..... που θα δειχνουν άλλα κουφωματα με τα προβλεπόμενα U

Τα παραστατικά τα παίρνεις από το φάκελο της πολεοδομίας/μελέτης

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα το ελέγχείς με την τότε έκδοση. Το θέμα το έθεσε σήμερα ορθά και ο hkamp και πιστεύω θα υπάρξει η φόρμουλα στο buildingcert να σε στέλνει στην έκδοση τής ΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ιοάννης Γκούμας

 

" snapback.pngdeathlok, on 19 Δεκέμβριος 2011 - 10:33, said:

 

stavion δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά κάπου έχω δει διαβάσει ότι η αξιολόγηση του κτηρίου πρέπει - μπορεί να γίνει με την ίδια έκδοση του ΤΕΕ που έγινε η μελέτη (μάλλον στις διευκρινίσεις πρέπει να το έχω πετύχει)

 

Ισχύει το έχω δει και εγώ.

Το ερώτημα είναι αν το buildingcert θα υποστηρίζει αυτή την λειτουργία (μάλλον όχι, τουλάχιστον σύντομα).

Δοκίμασε το εξής: Βγάλε ΠΕΑ με την τελευταία έκδοση και με την έκδοση της μελέτης (σε preview) και τράβα και screenshots από το πρόγραμμά σου. Βάλτα όλα σε ένα φάκελο και κάνε και edit τυχόν διαφορές του PDF στο photoshop σε περίπτωση που το buildingcert δεν συμορφώνεται στις κείμενες διατάξεις :shock: "

 

Ειστε σοβαροί ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποια στιγμή θα υπάρξει δυνατότητα να διαλέγεις έκδοση στο buildingcert. Αλλά αν παραστεί ανάγκη και το πρόγραμμα δεν είναι έτοιμο, ο νόμος θα εφαρμοστεί με αλχημείες... μία είναι αυτή που περιέγραψα. Μιά δεύτερη θα μπορούσε να επιτρέπει την διαφορά σε ενεργειακή κατάταξη ΜΕΑ/ΠΕΑ με την προϋπόθεση σε μορφή σχολίου να αναφέρεις και την κατάταξη με την σωστή έκδοση. Σε ΜΕΑ πάντως που είχα βρει διαφορές ανάμεσα σε ΤΟΤΕΕ, ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, και πραγματικές συνθήκες τα ανέφερα στην τεχνική έκθεση τα συζήτησα και με τον υπάλληλο και καταλήξαμε να κάνω αντιπαραβολή ΜΕΑ και αποτελεσμάτων ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Έτσι κι αλλιώς από την πρώτη κατάθεση μελέτης σε υπηρεσία μέχρι να πάρω εγκρίσεις και να τελειώσουν και οι μελέτες άλλαξε το καθεστός 5-6 φορές. Κατέθεσα μελέτες 3 χρόνια πριν εφαρμοστεί ο ΚΕΝΑΚ, και όταν πήρα τις πρώτες εγκρίσεις από την αρχαιολογία, είχαμε φτάσει στην έκδοση 1.27 του ΚΕΝΑΚ. Μέχρι να διαβάσω τις ΤΟΤΕΕ και να καταλάβω γιατί το πρόγραμμα δεν συμφωνεί παντού, με τη βοήθεια και του φόρουμ φτάσαμε στην 1.28 και λίγο πριν καταθέσω, γιατί το καθυστέρησα και εγώ λίγο πήγε να βγει 1.29.

Στην αρχιτεκτονική τεκμηρίωση έγραψα ότι η μελέτη έχει ήδη εγκριθεί με ότι ίσχυε το 2007, και συνεπώς ο ΚΕΝΑΚ δεν μπορεί να επιβάλει αλλαγές. Το δεχτήκανε και αυτό.

Με λίγη θέληση όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

να ρωτ'ησω αν δεν τηρηθηκε η ΜΕΑ αλλά ούτε και τα αρχιτεκτονικά και η θερμομόνωση όσον αφορα μόνο το μέγεθος των ανοιγμάτων , το είδος (χωνευτα -συρώμενα αντι ανοιγώμενα ), άρα καιτο είδος θερμομονωσής τους πρέπει να γίνει ενημέρωση ή αναθεώρηση τής ΜΕΑ και πότε, αφού είναι και οι ελεγκτές δόμησης τής Β φάσης?

ενημέρωση ή αναθεώρηση?

μετά την κατασκευή τους , πρίν τον έλεγχο από τούς Ε.Δ πειράζει ή πρ'επει να γίνει πρίν κάν την κατασκευή τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Το ΠΕΑ σε κτίρια με ΚΕΝΑΚ που παίρνουν τελικό ρεύμα ποιος και πότε το ζητάει ? Γνωρίζω ότι ο εργολάβος είναι υποχρεωμένος να κάνει ΠΕΑ για το κτίριο αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποια φάση το παραδίδει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.