Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Καλημέρα

έχασα τον ύπνο μου με αυτο το ΠΕΑ !

@ miltos : Ο κατασκευαστής επείσθη για την τοποθέτηση των συλλεκτών. Δεν έβγαινε χωρίς.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το παράδοξο ότι αντί να χάνουνε τον ύπνο τους οι κατασκευαστές που θέλουν να κάνουν τα δικά τους τον χάνουμε εμείς που δεν φταίμε σε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα ειδικά σε συναδέλφους που ασχολούνται με την επιθεώρηση. Ας υποθέσουμε ότι από τη μελέτη όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι θα έχουν μορφή δικέλυφης τοιχοποιιας,με 2 δρομικές και εσωτερική μόνωση 6 εκ. καθώς 6 εκ. μόνωση έχουν δοκάρια και κολώνες εξωτερικά.

Κατασκευαστικά-για να έρθει όμως "περασιά" η μόνωση των υποστυλωμάτων και δοκών με την εξωτερική επιφάνεια του τοίχου θα πρέπει να δωθούν κατασκευαστικές λύσεις (ενδεχόμενες προεξοχές πλακών) οι οποίες σίγουρα θα δημιουργήσουν θερμογέφυρες που δεν υπολογίστηκαν στη μελέτη.

 

Ο επιθεωρητής πως αντιμετωπίζει το θέμα; Θα ζητήσει απλά τιμολόγια αγοράς μονωτικού υλικού και θα συγκρίνει σύμφωνα με τις ποσότητες αν αυτό τοποθετήθηκε ή θα μοντελοποιήσει το κτίριο εκ νέου με ενδεχόμενη υποβίβαση ενεργειακής κατηγορίας κάτω από Β ;

 

Και ένα δεύτερο ερώτημα.Αν κατά τη διάρκεια της κατασκευής αποφασίστηκε η μόνωση να γίνει εξωτερικά (μόνωση "παλτό"), που το πιο πιθανό είναι να δώσει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορα στο κτίριο, Ο επιθεωρητής καταγράφει την υπάρχουσα κατάσταση και συντάσει πιστοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής επείσθη για την τοποθέτηση των συλλεκτών. Δεν έβγαινε χωρίς.

 

Τι ποσοστό κάλυψης θα επιτευχθεί? Συμφωνήσατε για 60% ή θα μπουν "συνηθισμένοι" ηλιακοί?

 

Pavlo,

 

Οι αλλαγές στις θερμογέφυρες φαντάζομαι ότι φαίνονται από φωτογραφίες. Πρέπει να μπουν στη μοντελοποίηση. Πρέπει επίσης να μοντελοποιηθεί η εξωτερική θερμομόνωση.

 

Είναι δικό σου θέμα αν προχωρήσεις στο ΠΕΑ ή παραιτηθείς όπως είπε ο hkamp, καθώς στην ουσία πρέπει να ξανακάνεις ΜΕΑ με αμοιβή ΠΕΑ. Αν και σε όλες τις περιπτώσεις, πρέπει τουλάχιστον να ελέγξεις ολόκληρη τη ΜΕΑ που έχει εκπονηθεί, για να βγει σωστό ΠΕΑ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν συλλέκτες 2,50 μ2 ανα διαμέρισμα (τα διαμερίσματα διαθέτουν 2 υπνοδωματια). Δεν καλύπτουν το 60% ?

Σχετικά με τις θερμογέφυρες η βοήθεια του λογισμικού του ΤΕΕ αναφέρει:

  • Θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων. Στην περίπτωση ύπαρξης (πλήρους ή μερικής) θερμομόνωσης των κατακόρυφων δομικών στοιχείων (τοιχοποιϊας ή φέροντος οργανισμού) του κτιρίου, επιλέγεται το αντίστοιχο σύμβολο ελέγχου. Σε αυτήν την περίπτωση, οι θερμογέφυρες λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς και το λογισμικό προσθέτει αυτόματα 0.1 W/m2K σε όλες τις αδιαφανείς επιφάνειες, σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2010α. Σε περίπτωση νέων κτιρίων, η συγκεκριμένη επιλογή δεν εμφανίζεται.

Πώς ορίζουμε οτι είναι νέο κτίριο? Στην εφαρμογή μου πάντως εμένα μου εμφανίζεται παρόλο που έχω δηλώσει έτος κατασκευής 2011

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Τις θερμογέφυρες τις μετράς κανονικά. Η αύξηση του U κατά 0.1W/m2k ισχύει για κτίρια προ ΚΕΝΑΚ.

 

Σημείωση: Η κατανάλωση ΖΝΧ δεν υπολογίζεται "επίσημα" με βάση τον αριθμό υπνοδωματίων.

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμογέφυρες τις μετράς κανονικά. Η αύξηση του U κατά 0.1W/m2k ισχύει για κτίρια προ ΚΕΝΑΚ.

Σημείωση: Η κατανάλωση ΖΝΧ δεν υπολογίζεται "επίσημα" με βάση τον αριθμό υπνοδωματίων.

 

Τι εννοείς μετράω τις θερμογέφυρες κανονικά? Στοιχείο-στοιχείο σαν να έκανα μελέτη? Δεν υπάρχει χοντρικός υπολογισμός κατεκτιμηση? Για αυτό βλέπω παράπονα εδώ στο forum ότι στην ουσία πρέπει να ξανακάνεις ΜΕΑ με αμοιβή ΠΕΑ?

Η κατανάλωση ΖΝΧ υπολογίζεται "επίσημα" με βάση τον αριθμό υπνοδωματίων μετα απο τροποποίηση στον ΚΕΝΑΚ. Η κάνω λάθος?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Θερμογέφυρες θα βάλεις αυτές που είχε στη ΜΕΑ. Αν δεν εντοπίσεις <<εκτρώματα>> στη μελέτη, δεν το πολυψάχνεις.

 

Δυστυχώς <<επίσημα>> είναι με τετραγωνικά το ΖΝΧ. Δεν βγήκαν ακόμα σε ΦΕΚ οι διευκρινιστικές. Αν όμως με την παρούσα έκδοση του λογισμικού λύσεις το κτήριο με τετραγωνικά αντί υπνοδωμάτια, το πιο πιθανό είναι να τον κάψεις άδικα τον άνθρωπο. Το πιο πιθανό να βγαίνει Γ.

 

Δεν ξέρω αν σου δίνει την δυνατότητα το ΥΠΕΚΑ να το κατατάξεις με την παλιά έκδοση.

Δική μου άποψη: Βάλε υπνοδωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.