Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

εδώ και λίγο καιρό βλέπουμε να συντελούνται πολλές αλλαγές στο επάγγελμά μας.

Πολλές μάλιστα προς το καλύτερο. Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχει αυτό το εργαλείο (Ν. 4014) για την τακτοποίηση των αθαιρέτων (αλλά και νομιμοποίηση αν βγει ανάλογη άδεια) με σχετικά λογικές τιμές. Επίσης χαίρομαι που υπάρχει πλεόν ο ΚΕΝΑΚ και σε κάθε μεταβίβαση ακνήτου >50μ2 πρέπει να βγει ΠΕΑ (απο 09/01/12 και για μίσθωση). Μπαίνουν και οι Ευρωκώδικες αργά ή γρήγορα... Πραγματικά έχει αλλάξει πολύ το επάγγελμά μας τα τελευταία 2 χρόνια.

 

Στο προκείμενο:

Σε έκδοση βεβαίωσης σχετικά με τον 4014, είτε αδόμητο, είτε οικόπεδο με νόμιμο κτίσμα, είτε για νόμιμη ανεξάρτητη ιδιοκτησία, εκτός από Φ.Π.Α. τι άλλο πρέπει να πληρώσουμε σε κρατήσεις?

 

Προσωπικά κόβω ΑΠΥ και επομένως μόνο ΦΠΑ. Όταν απαιτείται τοπογραφικό κόβω ξεχωριστό ΑΠΥ και πληρώνω ΦΕΜ. Όμως δεν το περνάω από το σύστημα του ΤΕΕ. Φυσικά ούτε λόγος για 2,00% ΤΕΕ , χαρτόσημο, ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ.

Τελικά πότε πληρώνονται αυτές οι κρατήσεις και με ποιον τρόπο? Εννοείται ότι πληρώνονται για έκδοση Ο.Α. αλλά τι γίνεται με τον 4014? Περνάτε τις αμοιβές από εκεί για ένα τοπογραφικό και μια βεβαίωση για μεταβίβαση?

 

Επίσης τι γίνεται με αυτά τα ιδιωτικά συμφωνητικά? Δεν έχω κάνει κανένα. Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος. Αν κάνω τώρα εκ των υστέρων και πρέπει να πληρώσω ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ μπορώ να πληρώσω τώρα? Συμφωνητικό κάνω και για έκδοση Ο.Α. ή τακτοποίηση που αμοίβομαι τα νόμιμα? Ή τα συμφωνητικά πρέπει να γίνονται όπου υπάρχει έκπτωση από τη νόμιμη αμοιβή?

 

Όπως καταλαβαίνετε αλλάζει το επάγγελμά μας και σε αυτό τον τομέα. Εκτιμώ ότι τα ιδιωτικά συμφωνητικά θα καθιερωθούν ώστε να υπάρχει έστω και έτσι κάποιος έλεγχος ότι δεν κλέβουμε την εφορεία. Από κει και πέρα θα πληρώνεται ο ΦΕΜ και μετά τίποτα άλλο, ούτε ΤΕΕ, ούτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε τίποτα άλλο.

 

Ξέρω ότι το θέμα με τις κρατήσεις έχει ξανασυζητηθεί, απλά εδώ τίθεται μαζί με το θέμα και των ιδιωτικών συμφωνητικών και την ερώτηση τι γίνεται αν μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει κανένα και αν πρέπει να γίνουν και να πληρωθούν κρατήσεις, αν γίνεται να πληρωθούν σήμερα και πως....

 

Ευχαριστώ και καλή να 'ναι η χρονιά που μας έρχεται!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω πιστέυω ότι το πράγμα ήδη πάει για κατάργηση των εισφορών σε τεε,τσμεδε . Πέρασε τόσος καιρός και ακόμα δεν είπαν υπέυθυνα πως θα πληρώνονται για τον 4014 κάτι που δέιχνει ότι καπου υπάρχει πρόβλημα.

Αφήστε που για τους τεχνολόγους ήταν τραγικό να πληρωνουν επιμελητήριο και ασφαλιστικό τομέα στον οποίο δεν ανήκουν..

Γνώμη μου μην πληρώνεις τίποτα μέχρι (και αν ποτέ που δεν το νομίζω) να είσαι υποχρεώμενος από το σύστημα να το κάνεις.

Και για τα συμφωνητικά πλήρης χάος πάλι. Οι εφορίες λένε δεν δεχόμαστε ενώ είχε βγει και εγκυκλιος που έλεγε ότι θα δέχονται, το τεε λεει δεχόμαστε αλλά και αυτοί δεν ξέρουν τι θα τα κάνουν , οπότε και εκέι μάλλον τίποτα ακόμα. Κόβε μια κανονική (ή προχειρη αν ειναι προκαταβολη) απόδειξη για τον πελάτη για να είσαι οκ και βλέπουμε..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια υπάρχει όπως πάντα μια σύγχυση... Υπάρχει πρόστιμο για μεταγενέστερη σύνταξη συμφωνητικού ή έστω θεώρησής του στην εφορεία αλλά και για τη μεταγενέστερη πληρωμή ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουν ότι οι εισφορές τους θα συνεχίσουν να πληρώνονται όπως πριν δηλαδή μέσω "ελάχιστων αμοιβών" (ή νόμιμων ή όπως αλλιώς σκαρφιστούν να τις ονομάσουν), αποκλείεται: η τρόικα θα τους βάλει χοντρό χέρι. Το μόνο που μπορούν να κάνουν (στο μέλλον) είναι να αποσυνδέσουν τις εισφορές από τις αμοιβές (να μην προκύπτουν ως ποσοστό τους). Μέχρι να γίνει αυτό, δεν πληρώνω ΚΑΜΙΑ εισφορά. ΑΠΥ & ΦΠΑ και τέλος. Οι άνθρωποι ψάχνουν για μ@λάκες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει αυτό, δεν πληρώνω ΚΑΜΙΑ εισφορά. ΑΠΥ & ΦΠΑ και τέλος. Οι άνθρωποι ψάχνουν για μ@λάκες...

 

 

Και ΦΕΜ.....

 

Εγω παντως εχω μαζεψει ολα τα συμφωνητικα και θα παω αυριο εφορια να μου τα σφραγισουν.... λετε να μην τα δεχθουν??? Αποδειξη δεν εχω κοψει ακομα.. θα σφραγισω τα συμφωνητικα και μετα και αποδειξη και ΦΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από κάποια διάταξη η θεώρηση ενός ιδιωτικού συμφωνητικού από την ΔΟΥ ; Αν δεν κάνω λάθος ή υποχρέωση που υπάρχει είναι η υποβολή αναλυτικής κατάστασης ιδιωτικών συμφωνητικών μέχρι τις 20-2-2012.

Link to comment
Share on other sites

Και ΦΕΜ.....

 

Εγω παντως εχω μαζεψει ολα τα συμφωνητικα και θα παω αυριο εφορια να μου τα σφραγισουν.... λετε να μην τα δεχθουν??? Αποδειξη δεν εχω κοψει ακομα.. θα σφραγισω τα συμφωνητικα και μετα και αποδειξη και ΦΕΜ...

 

giota αν μπορείς πες μας τι σου είπανε αύριο όταν με το καλό επιστρέψεις από εφορία.

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, δεν έχω πάει τίποτα από συμφωητικά στην εφορία και ακόμα δεν εκοψα ΑΠΥ ούτε κατέβαλα ΦΕΜ....και έλεγα να πάω προς το τέλος της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται να σφραγιστούν από εφορία, δεν προκύπτει από πουθενά αυτό (μέχρι στιγμής)...

Μόνο το ΤΕΕ τα θέλει και μάλιστα σε λίστα την οποία θα επικυρώσει (εάν δεχτεί τις εκπτώσεις που έχουμε κάνει ανα περίπτωση) και την ίδια λίστα θα δίνουμε στην εφορία κάθε Φεβρουάριο για το προηγούμενο έτος ώστε να μπορεί τσεκάρει την απόδοση ΦΠΑ και δηλωθέντων εισοδημάτων.... απορώ γιατί δυιλίζετε τόσο πολύ τον κώνωπα....

Link to comment
Share on other sites

Και ΦΕΜ.....

 

Εγω παντως εχω μαζεψει ολα τα συμφωνητικα και θα παω αυριο εφορια να μου τα σφραγισουν.... λετε να μην τα δεχθουν??? Αποδειξη δεν εχω κοψει ακομα.. θα σφραγισω τα συμφωνητικα και μετα και αποδειξη και ΦΕΜ...

 

Δεν χρειάζεται να πάνε στην εφορία. Δεν υπάρχει κανείς απολύτως λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται λετε???

Νομιζα ειναι υποχρεωτικο... Τεσπα θα παω γιατι εχω κ αλλη δουλεια και θα σας πω...

 

 

Ααααα και κατι ακομα... πρεπει οπωσδηποτε να γραφουμε το ποσο της εκπτωσης απο τις ''νομιμες'' αμοιβες?

Edited by giota!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.