Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Το "πόσα θα πάρεις τελικά" προκύπτει από την ΑΠΥ που θα κόψεις. Πάω και στοίχημα ότι ο τύπος δεν κατάλαβε καν για τι συμφωνητικό του έλεγες. Ναι, τα συμφωνητικά μεταξύ μηχανικών (αυτά για αμοιβές που υπόκεινται σε παρακράτηση 20% για να το πω απλά), κατατίθενται στις ΔΟΥ, από την πλευρά του λήπτη των υπηρεσιών και είχε όντως πρόστιμο η εκπρόθεσμη κατάθεσή τους. Αυτό ίσχυε εδώ και αρκετά χρόνια και γινόταν από όσο ξέρω για να αποφευχθεί (κατά το δυνατόν γιατί στην πράξη μια χαρά γίνονταν και γίνονται ακόμα), οι "εικονικές" ΑΠΥ. Εϊναι άλλη ιστορία εντελώς τα συμφωνητικά που κάνουμε με ιδιώτες.

 

ναι η αληθεια ειναι οτι ψαχτηκε λιγακι στην αρχη... ρωτουσε τους συναδελφους του με ποιο νομο να τα περασει.. αν εχει μονο μελετη ή αν εχει και επιβλεψη κλπ.. μου εδωσε να καταλαβω πως πρεπει να το κανω, χαρακτηριστικα ειπε εννοειται οτι πρεπει να τα σφραγιζεις... τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απλό, αν ήταν να πηγαίναμε στη ΔΟΥ τα συμφωνητικά, που δεν πρέπει, τότε το ΤΕΕ γιατί να εμπλεκότανε και να έστελνε κι αυτό στο gsis τη λίστα με τα συμφωνητικά μας;

Αφού τα πηγαίναμε απευθείας στις ΔΟΥ. Γιατί να χάναμε χρόνο στο ΤΕΕ. Το ΤΕΕ επομένως, είτε για να τα έχει καλά με το κράτος είτε γιατί ήθελε να έχει λόγο (χαχαχα) στα συμφωνητικά με εκβιασμό στις εκτπώσεις, είτε για να δικαιολογεί κάποια ύπαρξη, ανέλαβε αποφορτίζωντας τις ΔΟΥ να μαζεύει αυτό τα συμφωνητικά και να τα αποστέλλει στο gsis για επαλήθευση των δικών μας λιστών.

Αλλωστε στο νόμο δε λέει πουθενα για ΔΟΥ και συμφωνητικά και επίσης όλα πάνε να γίνουν μέσω διαδικτύου και πιο ταχύτατα κι εμείς θα τρέχουμε στις ΔΟΥ; Αφού θα στέλνουμε λίστα στις ΔΟΥ.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί ημουνα στο ΤΕΕ οπου ρωτησα για τα συμφωνητικά. Μου απαντησαν (δυο διαφορετικά ατομα μαλιστα) οτι δεν στέλνουμε τιποτα στο ΤΕΕ και οτι στελνουμε μονο μια κατασταση συμφωνητικων στην Εφορία τον Φεβρουάριο.

Αν μπορει ας το διασταυρωσει και κανεις αλλος. Αν δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη σε κατι θεωρητικα απλό τότε τι να πώ.

Οσον αφορά οσους ειπαν οτι τα κατεθεσαν στο ΤΕΕ, πραγματι στο πρωτοκολο αν κανεις αιτηση σου το δεχονται, ΟΧΙ ομως γιατι χρειαζεται αλλα γιατι απλα τους εδωσαν τα συμφωνητικα κατοπιν αιτησεως και ηταν υποχρεωμενοι να το υπογραψουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τρώγεστε με τα συμφωνητικά... τίποτα δεν είναι σίγουρο ή δεδομένο... το μόνο που είναι δεδομένο αφού έχει μπεί στο ΦΕΚ2289Δ/13-10-2011 είναι ότι θα υποβάλλουμε ΜΟΝΟ ΠΙΝΑΚΕΣ με τις συμφωνίες μας... το λέει επι λέξη :

 

1. Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, υποβάλλει μέχρι την

20η ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους

, καταστάσεις των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει

μηχανικοί με τους αντισυμβαλλομένους τους μέσα στην προηγούμενη

διαχειριστική περίοδο και αφορούν τις έγγραφες συμφωνίες

(συμβάσεις) που κατατίθενται υποχρεωτικά σε αυτό, υπό

μορφή ΠΙΝΑΚΑ υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην

παρούσα απόφαση.

2. Ειδικότερα, κατά την πρώτη εφαρμογή, το Τεχνικό Επι−

μελητήριο Ελλάδος θα συμπεριλάβει στις καταστάσεις που

θα υποβάλλει μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2012, μόνο τις έγ−

γραφες συμφωνίες που έχουν συνάψει οι μηχανικοί με τους

αντισυμβαλλομένους τους από 1.7.2011 μέχρι και 31.12.2011.

3. Οι καταστάσεις υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονι−

κής μεθόδου επικοινωνίας στο δικτυακό τόπο της Γενικής

Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.).

4. Την ευθύνη για την υποβολή των καταστάσεων φέρει ο

πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Edited by kontegr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτές να μην καταθέσουμε κιόλας. Δεν με ενδιαφέρει. Απλά επειδή γράφτηκε σε καποιο μηνυμα οτι αν δεν κατατεθούν εγκαίρως στην Εφορία θα υπαρχει προστιμο, μονος αυτός ειναι μόνο ο λογος. Μην βρεθούμε και "μαδημένοι" απο πάνω.

 

Οσον αφορά παντως καταθέσεις σε ΤΕΕ, το αρνήθηκαν 2 ατομα στο γραφειο για τα αυθαίρετα. Μόνο στην Εφορία μου ειπαν, τον Φεβρουαριο.

Αν μάθει καποιος κατι νεωτερο ας το γράψει να το ξέρουμε.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Απορια της τελευταιας στιγμης...

Εχω πελατισα που θελει να πουλησει το σπιτι της αλλα εμφανιστηκε κατα την αυτοψια φαγωμενος φωταγωγος 0,88 τ.μ. και μια χαζη αρχιτεκτονικη προεξοχη σε ολη την οικοδομη στην πρασια που "δινει" στην ουσια στην κουζινα 0,70 τ.μ.

Συνολικα δηλαδη εχω καποιες παραβασεις που πρεπει να τακτοποιθουν κι ας ειναι ελαχιστες....

 

Εγω ειπα στην πελατισα να το κανουμε αρχες του επομενου χρονου αλλα γενικα το βιαζεται....

Με δεδομενο οτι θελει να πληρωσει εφαπαξ αλλα το συστημα αμοιβων ειναι κλειδωμενο, μπορω να κανω την υπαγωγη ΤΩΡΑ, χωρις να δηλωσω Α/Α Εργου, να πληρωσει η πελατισσα το παραβολο των 500€ τωρα και να υπογραφει το ιδιωτικο συμφωνητικο το 2011 αλλα να αναφερει οτι θα πληρωθει το συμφωνηθεν ποσο εξ ολοκληρου με την οριστικη υποβολη, αρα και να κοψω την ΑΠΥ μου το 2012?

 

Η θα πρεπει να σπασω την αμοιβη μου σε φασεις και να κοβω ΑΠΥ αναλογα με τις φασεις και τις προκαταβολες που πηρα?

Link to comment
Share on other sites

Kontegr

 

NΑΙ καταστασεις υποβαλλουμε αλλα καταστασεις των συμφωνητικων που εχουμε υποβαλλει στο ΤΕΕ..

Διαβασε και τον 3919. Μιλαει ΞΕΚΑΘΑΡΑ για τη διαδικασια και φυσικα για τα συμφωνητικα...

Link to comment
Share on other sites

terry αγόρι μου εσύ να τα πηγαίνεις άμα κάνεις κέφι, δεν θα σε εμποδίσει κανείς...

αλλά έχε υπ'όψην σου ότι ο Ν.3919 βγήκε το Μάρτιο και αναφερόταν γενικόλογα στην απελευθέρωση όλων των υποτιθέμενων κλειστών επαγγελμάτων.... ενώ το παραπάνω ΦΕΚ2289Δ βγήκε τον Οκτώβριο και αναφέρεται ειδικά σε μηχανικούς διεκρινίζοντας τις λεπτομέρειες (δηλαδή είνάι μεταγενέστερο και ισχυρότερο), το οποίο αποσαφηνίζει -δεν γινεται πιό λιτά-ότι μιλάμε μόνο για πίνακες στο ΤΕΕ (τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας διευκρίνησης)

που κατατίθενται υποχρεωτικά σε αυτό, υπό

μορφή ΠΙΝΑΚΑ υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην

παρούσα απόφαση.

...

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Edited by Manolis gon
το κόμμα τόνισα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.