Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σύστημα των αμοιβών όμως βγάζει και εισφορά υπέρ ΤΕΕ, οι οποία μάλιστα φαίνεται και στην εντολή πληρωμής. Τί κάνουμε για αυτό? Αδιαφορούμε και καταθέτουμε μόνο Αμοιβή + ΦΠΑ?

 

Επίσης έχω ακόμα μια απορία: Πειράζει αν κόψω ΑΠΥ μέσα στο 2012 και κάνω οριστική υπαγωγή το 2013?

Link to comment
Share on other sites

Και με το 2% του ΤΕΕ τι κάνουμε? Το "γράφουμε"?

Μόλις μίλησα με ΤΕΕ/ΤΚΜ και μου είπανε πως δεν έχουν ενημέρωση και ότι "εγώ θα το πλήρωνα". Λέω να περιμένω λίγες μέρες να δούμε τί θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μας πούνε που θα πάνε τα χρήματα.... Μάλλον κατά Υπ. Οικονομικών το βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Και με το 2% του ΤΕΕ τι κάνουμε? Το "γράφουμε"?

Μόλις μίλησα με ΤΕΕ/ΤΚΜ και μου είπανε πως δεν έχουν ενημέρωση και ότι "εγώ θα το πλήρωνα". Λέω να περιμένω λίγες μέρες να δούμε τί θα γίνει...

 

'Επρεπε να του πεις να πληρώσει και το δικό σου τότε με την φόρα που είχε...... :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, θα σας πω τι κάνω εγώ. Έχω κάνει συμφωνητικά μέσα στο 2012 στα οποία αναφέρω για α' φάση και β΄φάση. Τα συμφωνητικά αυτά τα πήγαινα στην εφορεία στο τέλος κάθε τριμήνου σε μορφή Πίνακα, όχι το καθένα ξεχωριστά (αν και αυτό κατά πολλούς δεν είναι απαραίτητο εγώ το έκανα για να είμαι ήσυχη...). Μέσα στο 2012 που ολοκλήρωσα Α' Φάση πήρα προκαταβολές για τις οποίες έκοψα και ΑΠΥ. Τώρα λοιπόν πλήρωσα ΦΕΜ για όλες αυτές τις προκαταβολές βάζοντας ως συμφωνηθείσα αμοιβή την αμοιβή που αντιστοιχεί στην Α΄Φάση, κι αυτό το έκανα μετά από συνεννόηση με τον προϊστάμενο της ΔΟΥ. Επίσης πλήρωσα τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ για ολόκληρες τις νόμιμες αμοιβές (αν και αυτό θα μπορούσα να το κάνω και με το πέρας των εργασιών)

Link to comment
Share on other sites

Μια οδηγία έχει δοθεί για τα συμφωνητικά και λέει ότι θα τα στέλνουμε με τη μορφή πίνακα κάθε Φεβρουάριο στη ΓΓΠΣ.Γιατί χάνεις το χρόνο σου που είναι πολύτιμος και τα πηγαίνεις στη ΔΟΥ κάθε τρίμηνο.Ποιος σου έδωσε τέτοια συμβουλή και σε τρέχει?Βέβαια δεν ισχύει το"για να'μαι ήσυχη" γιατί δεν έχεις εκτελέσει την οδηγία για τη ΓΓΠΣ αλλά απλώς μια κάποια ίσως φιλική συμβουλή που και εσένα ταλαιπωρεί και τους υπαλλήλους της ΔΟΥ άσκοπα.Οπότε όπως κταλαβαίνεις η δική μου φιλική συμβουλή είναι μια και καλή η λίστα στη ΓΓΠΣ (για να μη μπλέξω και στη διαδικασία το ΤΕΕ)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.