Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.

 

Διαμέρισμα του 89, προστατευμένο από Βορρά και σε ενδιάμεσο όροφο, χωρίς σύστηματα ψύξης, κουφώματα με μονό τζάμι και κλασικό μονοσωλήνιο με λέβητα που ο πραγματικος β. απ. βγαίνει 0,68 μου βγαίνει Ζ. Μέχρι εδώ καλά. Κάνω σενάρια για τοποθέτηση ηλιακού που δεν έχει και μου το ανεβάζει 2 κατηγορίες δηλαδή στη Δ. Και με την αλαγή κουφωμάτων με διπλά με διάκενο 12 mm με πάει Γ. Πως σας φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

όταν το γειτονικό που εφάπτεται είναι γιαπί χτισμένο ή σοβατισμένο να υποθέσω ότι το βάζουμε σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον και πλήρης τίς σκι'ασεις?

Link to comment
Share on other sites

@katrmp στο #425

Το όμορο γιαπί, τη στιγμή που το εξετάζεις είναι γιαπί (και μπορεί να μείνει έτσι για χρόνια). Οπότε τα δομικά στοιχεία του δικού σου κτιρίου που εφάπτονται με αυτό, τα θεωρείς προς εξωτερικό αέρα. Για τις σκιάσεις δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα

μονοκατοικία του 66 εμβαδού 100 τ.μ. (τα 80 πάνω από μπάζωμα και τα 20 από πυλωτή)

Σκεπή με καλαμωτή

Ξύλινα κουφώματα με μονό υαλοπίνακα

Ξυλολέβητα για θέρμανση και ΖΝΧ και κλιματιστικό για ψύξη.

Έλειψης μόνωσης παίρνω τα εξής αποτελέσματα

 

 

ΤΕΛΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

ΘΕΡΜΑΝΣΗ 62 420

ΨΥΞΗ 8 7

ΖΝΧ 23 24

ΣΥΝΟΛΟ 93 451

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η

 

 

Ο λέβητας είναι 40 kW με βαθμό απόδοσης 0,85 μιας και δεν έχουμε υπερδιαστασιολόγηση.

Βαθμός απόδοσης δικτύου 94,5 %

Βαθμός απόδοσης τερμοτικών μονάδων 89 %

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει τη γνώμη του για το αν το 420 στη θέρμανση είναι ακραίο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

είναι 6,7 φορές πάνω το οποίο δεν είναι υπερβολικό αλλά σαν νούμερο 420...ούτε εγώ μπορώ να το χωνέψω...

 

Η ψύξη πως βγήκε μικρότερη (εντάξει σίγουρα καλύτερα κλιματιστικά θα έχει από cop 3) αλλά πόσο σκίαση παραπάνω από το κτήριο αναφοράς (δεδομένου πάντα ότι δεν έχει μόνωση)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για τη θέρμανση κάνω μία χονδροειδή εκτίμηση.

Το U των τοίχων του κτιρίου αναφοράς είναι 0,45 ενώ το δικό μου 3 άρα 6,6 φορές μεγαλύτερο U ή 6,6 φορές περισσότερες απώλειες θερμότητας. Ανάλογη είναι και η σχέδη με το Um.

Για τις σκιάσεις δεν τις έχω βάλει ακόμα όλες. Το θέμα είναι τώρα πως για να το ανεβάσω για το εξοικονομώ θέλει να βάλω της παναγιάς τα μάτια , μιας και οι άνθρωποι ενδιαφερόταν μόνο για μόνωση της σκεπής τώρα ίσως δούμε και την περίπτωση κάποιοων τοίχων . Ο ηλιακός δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν και θα τους το προτείνω ως μέτρο μιας και εξοικονομεί χρήμα , κόπο και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Σε πλήρως αμόνωτο σπίτι, έτσι περίπου έπρεπε να είναι τα αποτελέσματα. Ίσως να περίμενα λίγο μεγαλύτερο νούμερα στην ψύξη (και για τα δύο κτήρια), αλλά ίσως έχεις τέντες ή άλλα συστήματα για σκίαση.

 

EDIT:

Έστω και μία σκίαση να έχεις μηδενική ή μη συμπληρωμένη, το πρόγραμμα θεωρεί ότι σκιάζεσαι πλήρως, οπότε γιαυτό είναι και η χαμηλή ψύξη.

 

EDIT2:

Με μόνωση στέγης μπαίνεις περίπατο στο εξοικονομώ. Δεν χρειάζεται να ανέβεις κατηγορία, αλλά αρκεί το 30% του Κτηρίου αναφοράς, δηλαδή 27,9 kWh/m2.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την επιβεβαίωση και τις υποδείξεις και όντως με μόνωση στέγης μπαίνω άνετα.

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.