Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

.......Θα χτίζει μέρα νύχτα με την ψυχή στο στόμα ή θα αρχίσει τις νύχτες να σαμποτάρει τον γείτονα. Θα χτίζει αυτός... θα του ξεχτίζεις εσύ. Ωστε στο τέλος να προλάβει να βγάλει ΠΕΑ με ηλιακό εν δράσει......

:grin: :grin: :grin: Φίλε Ηλία να 'σαι πάντα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωστε στο τέλος να προλάβει να βγάλει ΠΕΑ με ηλιακό εν δράσει.

 

Συνάδελφοι πέρα από την πλάκα το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Ας πούμε ότι πρόλαβε. Μετά τι γίνεται όλη η εγκατάσταση με τα ηλιακά? Μήπως πρέπει να υπάρχει κάποια πρόβλεψη ή θα τα σηκώσει σε κολόνες 6 μέτρων?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει. Ίσως να έπρεπε να σου λέει: "Φέρε μου στη φάση της υποβολής του φακέλου, φωτογραφίες και βίντεο από την υπάρχουσα, εκείνη τη χρονική περίοδο, κατάσταση της γύρω περιοχής" και με βάση αυτή (την τότε) να γινόταν και ο έλεγχος.

Εγώ καταλαβαίνω, πως σαν μηχανικός, θα πρέπει να εφαρμόσω αυτά που μελετήθηκαν. Δεν γίνεται να πηγαίνω να υποβάλλω αναθεώρηση κάθε φορά που αλλάζει η τριγύρω δόμηση. Ούτε ότι θα πρέπει το κτίριο να πέσει κατηγορίες γιατί άλλαξε η δόμηση στη γύρω περιοχή. Τι να κάνω δηλαδή; Να το κατεδαφίσω και φτου κι απ' την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια περίπτωση πεα σε μονοκατοικια με κλειστη πιλοτη και στεγη προσβασιμη απο το κλιμακοστασιο.Επικοινωνησα με το τεε και μου ειπαν οτι για τον υπολογισμό του Α για το Pgen θα πρεπει να λαβω υποψη μου και το κλειστο γκαραζ και τη στεγη και φυσικα και το κλιμακοστασιο.Δεδομενου οτι η αδεια ειναι του 1980 μου βγαινει απαιτηση περιπου 140kw κατι που μου φαινεται υπερβολικο γιατι ουσιαστικά ο θερμαινόμενος χωρος του ανθρώπου ειναι 120 μ2..

Link to comment
Share on other sites

Αν το γκαράζ δεν θερμαίνεται μην το βάζεις μέσα. Βάλε το δάπεδο του χώρου των 120,00 τμ, την οροφή και την περίμετρο των τοίχων επί το ύψος. Δες τι βγάζει τότε.

 

Πάντως ο τύπος με το Pgen σε τέτοιες περιπτώσεις οδηγεί σε περίεργα αποτελέσματα. Ίσως είναι προτιμότερο να πάρεις ng1 = 1,0 για να τελειώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου φαινεται περιεργο το γιατι να ειναι δυσμενεστερες οι συνθηκες με μια κλειστη πιλωτη και στεγη από μια ανοιχτη και πλακαστην οροφη ..Προτεινεις δηλαδη να μην υπολογισω καθολου τους μθχ ,ουτε καν του κλιμακοστασιου συνυπολογιζοντας και τις διαχωριστικες τους

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες την μελέτη θερμ/κής επάρκειας, τι θα όριζες για την ζώνη σου;

Τις επιφάνειες προς μθχ (δάπεδο προς κλειστή πυλωτή, τοίχους προς κλιμακοστάσιο) και προς εξ. περιβάλλον (οροφή, τοίχους). Αυτές είναι οι επιφάνειες που σου δίνουν το Pgen. Οπως είπε και ο Ακης.

 

Το Pgen δεν είναι απαίτηση. Δεν σου λέει <<τόσο θέλεις για να το θερμάνεις>>. Είναι ένα κριτήριο (ελληνική πατέντα) για να υπολογίζεις την <<ποινή>> με τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης. Η τιμωρία δηλ. για το πόσο μεγαλύτερο λέβητα έβαλες από αυτόν που έπρεπε.

Οσο μεγαλύτερο το Pgen για δεδομένη ισχύ λέβητα Pm τόσο μικρότερο ng1. Στην δική σου περίπτωση ng1=1.

 

Το να σου βγαίνει μεγάλο το Pgen.... δεν είν' κακό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω hkamp οτι δεν ειναι μόνο αυτό.Τουλαχιστο με τον τρόπο που διδάχθηκα και αντιλαμβάνομαι την ενεργειακή επιθεωρήση. Διότι εφοσον το συστημα θερμανσης μου δεν επαρκει πρεπει να το συμπληρωσω με αυτο του κτηρίου αναφοράς..στη μια περιπτωση να συμπληρωσω περίπου 90kw και στην αλλη 25..νομιζω οτι εχει μια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.