Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Jason_Ab

 

Εννοώ "χωρική" αρμοδιότητα και θα σας βρω το έγγραφο !!

Συμφωνώ μαζί σου ως προς την αποτροπή απειλών και θυμίζω σε όλους ότι ζήτησα και τεκμηριωμένη απάντηση για το αντίθετο .

Μην τοποθετείς όμως και το ΤΕΕ στο καλάθι των αχρήστων !

 

Όπως είχα γράψει επειδή δεν έχω κάποια επίσημη ενημέρωση για την απόρριψη ή όχι κάποιων συναδέλφων γιαυτό και αναγκαστικά τους αποδέχομαι όλους .

 

a.sahinis

 

Δεν μου αρέσει το ύφος σου καθώς επίσης που είδες τις «παλικαριές» ?

Περιμένω όπως προείπα τεκμηριωμένη απάντηση για το αντίθετο .Μέχρι στιγμής

Μόνο ο kasvan έχει μερικώς τεκμηριώσει τα γραφόμενα του .

Όσο για την φραση (απειλή ??) «kake-lyke: πρόσεχε γιατί όσο εύκολο είναι να κόψεις μελέτες συναδέλφων,άλλο τόσο εύκολο είναι και να χάσεις τη δουλειά σου!» θέλω να την ξανασκεφτείς .

Μήπως «λεονταρίζεις» λιγάκι ?

 

terry

 

με ενδιαφέρει το

 

«ΥΓ. siradrab

Για τα στατικά που ενδιαφέρουν εμένα, υπάρχει απάντηση του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΑΣ που λέει ξεκάθαρα ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ επι των στατικών δεν εχετε...»

 

 

Και για την επιβεβαίωση του ονόματος μου , έχω συνηθίσει να είμαι ο «κακός λύκος» που βρίσκει λαθάκια από «αθώες κοκκινοσκουφίτσες» κατά το στάδιο του ελέγχου στην πολεοδομία που δουλεύω και σας πληροφορώ ότι το ποσοστό είναι 50 – 50 μεταξύ των συναδέλφων ιδιωτών που συνεχώς «πέφτουν» σε λάθη σε σχέση με αυτούς που παραδίδουν άψογες μελέτες . Δεν σας κρύβω ότι παρακολουθώ ανελλιπώς το site ( είναι αυτονόητα τα συγχαρητήρια προς όλους ) , εμπλουτίζω τις γνώσεις μου αλλά και σε πολλούς συναδέλφους τους παραπέμπω για περαιτέρω μελέτη και τεκμηρίωση σε link σας . Πόσες φορές τους έχω πει για τα δικαιολογητικά «κτιρίου προ του 1955» ? (έλεος) .

Παρακαλώ όμως να μην στρέψετε όλοι τα βέλη σας (λόγω πιθανών απωθημένων από κακούς και άσχετους Δ.Υ.) εναντίο ν μου .

Και βέβαια να θυμάστε το ανέκδοτο με τον βάτραχο και τον σκορπιο !! (χα , χα )

Και πάλι χρόνια πολλά !!

Link to comment
Share on other sites

Kane δε μας φταίει κανένας Σύλλογος, Ο σύλλογος είμαι εγώ και εσύ!

Επίσης συνάδελφε κακέ Λύκε επειδή σε βλέπω να έχεις μεγάλο πρόβλημα με τις αξιολογήσεις τον δημοσίων υπαλλήλων που έρχονται...θα σου συνιστούσα να αφήσεις τα φευ βολαν των Συλλόγων και να ανοίξεις κανένα ΦΕΚ που ορίζει τα Ε.Δ. των αντίστοιχων ειδικοτήτων!

Link to comment
Share on other sites

Εάν για παράδειγμα αύριο, όλα τα τεχνικά γραφεία Τ.Ε. που εκπονούν τοπογραφικά, δίναν ένα 30% για τη συνυπογραφή σε ΑΤΜ, δε θα κουνιόταν φύλλο.

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια και με ένα 20%, εντάξει θα ήμουν. Τόσο περίπου δεν πάει άλλωστε στην πιάτσα η "υπογραφή"; Που είναι το παράλογο όμως σε αυτό δε βλέπω. Προφανές δεν είναι ότι με συνυπογραφή μαζεύεται το χάλι;

Μην κουράζεστε και συγχίζεστε άδικα. Δε χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας. Οι εξελίξεις δρομολογούνται ήδη και μάλιστα από άλλους. Όποιος καεί από το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι (αυτό πάει σε αυτούς που τις δρομολογούν)! Ήδη όπως μου έλεγε συνάδελφος από την Πάτρα προχθές, δε μεταγράφει συμβόλαια το υποθηκοφυλακείο, αν το τοπογραφικό που τα συνοδεύει δεν έχει υπογραφή ΠΜ ή ΑΤΜ και μόνο (διπλωματούχων). Τον πήραν τηλέφωνο 3-4 πελάτες πρόσφατα και το πρώτο πράγμα που τον ρωτούσαν ήταν "είστε Τοπογράφος; "Κανονικός"; Πολυτεχνείου;" :smile:. Παραξενεύτηκε λοιπόν και όταν το έψαξε ανακάλυψε το "απίστευτο" που προανέφερα...

Edited by tpanag
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το παραδέχεσαι τουλάχιστο αγαπητέ. Αναλόγως τη πιάτσα...ένα 15% γνώριζα εγώ. Το θέμα είναι πως οι συνάδελφοι σου θεωρούν μη ικανούς τους ΤΕ να συντάσσουν τοπογραφικά, όχι πως θέλουν τη μίζα τους. Τουλάχιστο έτσι δείχνουν στα φόρουμ.

 

Στη τελική; Φτιάχνεις μια σφραγίδα ΑΤΜ και τέλειωσε το πανυγύρι. Η μισή θεσ/νίκη έτσι δουλεύει και όποιον νομίζει το αντίθετο εθελοτυφλεί. Να μην μιλήσω για κάτι τοπογράφους-γεωμέτρες και πάει λέγοντας...Βέβαια ειναι κάτι το υπερβολικό και υπέρ του δέοντος παράνομο και σίγουρα δεν συμφωνώ με αυτό.

 

Υ.Γ. στο υποθηκοφυλακείο τι δουλειά έχουν τα τοπογραφικά; το συμβόλαιο πηγαίνει μόνον.

Link to comment
Share on other sites

tpanag εγώ επειδή φαινεσαι καλό παιδί και μεγάλος επιστήμονας σαν κι αυτους που έγραψα με τα αγροτεμάχια και τις κατατμήσεις θα σου δώσω 30% δέχεσαι;

 

Οσο για τις εξελίξεις δεν θα πιστευεις τ' αυτιά σου και θα τρίβεις τα μάτια σου από εδώ και πέρα...!!!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

"είστε Τοπογράφος; "Κανονικός"; Πολυτεχνείου;" :smile:.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Κανονικός ή απο τους άλλους τους μαϊμού;

Κορυφαίο!

Ρε γμτ αυτή η χώρα βγάζει πολύ γέλιο!

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια και με ένα 20%, εντάξει θα ήμουν. Τόσο περίπου δεν πάει άλλωστε στην πιάτσα η "υπογραφή"; Που είναι το παράλογο όμως σε αυτό δε βλέπω. Προφανές δεν είναι ότι με συνυπογραφή μαζεύεται το χάλι;

Κοίταξε να δεις. Κατά βάση έχεις δίκιο. Εξάλλου για αυτό τον λόγο σπουδάσαμε κι εμείς, γι'αυτό τον λόγο σπουδάσατε κι εσείς. Εμείς για να δουλεύουμε και να πληρώνουμε σφραγιδιάτικα, εσείς για να ρίχνετε τις σφραγίδες. Πού να κάνετε πραγματικές μελέτες τώρα...

Με κάθε σεβασμό φίλε μου... ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ!!!!!

Σκέψου το λίγο. Αυτό ήταν το όνειρό σου όταν μπήκες στην σχολή σου; Αυτό ήταν το όνειρό σου όταν διάβαζες για να πάρεις το δίπλωμα; Να συνυπογράφεις μελέτες άλλων; Τί είναι το τοπογραφικό... η μελέτη της Εγναντίας Οδού ή της γέφυρας Ρίου για να χρειάζεται team μηχανικών!

Κατάλαβε τί λες. Αυτή η "πατέντα" της συνυπογραφής δεν είναι τίποτε άλλο παρά μία προσπάθεια νομικής κατοχύρωσης παράνομων πρακτικών! Και δεν βλέπεις πού είναι το κακό;;;!!!!!;;;;!!!!!

Παναγία μου και Χριστέ μου! Είσαι μορφωμένος άνθρωπος και επιστήμονας. Πρέπει να έλθεις στο ύψος των περιστάσεων! ASAP!!!!!

 

Φίλε μου "κακέ Λύκε" έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Το πρόβλημα είναι το γνωστό "μάθανε οτι μ@μιόμ@στε και πλάκωσαν κι οι γύφτοι". Συνεπώς κι εσύ βλέπεις κάποιο χαρτί με πολλές σφραγίδες και "φτερά" και σου φαίνεται επίσημο. Δεν πάει να είναι απο το ΤΕΕ, δεν πάει να είναι απο το ΝσΚ εσύ πιστεύεις οτι έχει ουσιαστική ισχύ.

Δεν σε κατηγορώ.Επειδή η δημόσια διοίκηση είναι κάπως... πώς να το πώ... ιδιαίτερη στην χώρα μας κι εσύ όταν ακούς κάτι επίσημο το ακολουθείς επειδή δεν έχεις σαφείς εντολές και επειδή και οι προϊστάμενοί σου αδυνατούν να αναλάβουν κάποια ευθύνη και να σου πούνε τί να κάνεις. Ώς δημόσιος υπάλληλος δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει ποιό παιχνίδι παίζεται στις πλάτες των συναδέλφων. Εσύ την δουλειά σου θέλεις να κάνεις και χωρίς να εκτίθεσαι. Απλά πράγματα. Και το παιχνίδι παίζει ώς εξής:

Απο εσένα μέχρι τους διευθυντές των πολεοδομιών κανένας δεν έχει διάθεση να αναλάβει ευθύνες και είσαστε έρμαιο δημοσιευμάτων, δηλώσεων απο το ΤΕΕ, την ΕΕΤΕΜ, μέχρι και σε forum ψάχνεις να βρεις απο ποιούς οφείλεις να δέχεσαι τοπογραφικά (καλή ώρα). Το απόλυτο μπάχαλο δηλαδή. Η συμβουλή μου όμως είναι να επιδείξεις μεγάλη προσοχή γιατί πλέον οι αντιδράσεις των συναδέλφων (τώρα θέλεις να το πεις επίθεση, θέλεις να το πείς άμυνα το αφήνω στην κρίση σου) εκτός απο συλλογικά θα γίνονται και σε προσωπικό επίπεδο με αγωγές κατά συγκεκριμένων δημοσίων υπαλλήλων που παρανομούν (φυσικά αυτό θα κριθεί στο δικαστήριο). Συνεπώς για να μην βρεθείς ώς τελευταίος τροχός της αμάξης να πληρώνεις προσωπικά το Ελληνικό μπάχαλο, καλό θα είναι να πάρεις κάποια έγγραφη απάντηση απο κάποιον προϊστάμενό σου στα θέματα που "καίνε". Έτσι ώστε να είσαι καλυμένος τυπικά.

Γιατί όπως το κόβω πρόκειται να γίνει μεγάλο μπάχαλο, είναι εξάλλου σύνηθες πριν απο μεγάλες αλλαγές.

 

Όσο για το ΤΕΕ θα μου επιτρέψεις να πώ πως η επανίδρυση της χώρας θα πρέπει να ξεκινήσει απο εκεί.

Edited by Jason_Ab
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε σεβασμό φίλε μου... ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ!!!!!

 

 

Καθόλου όμως δε ντρέπομαι! Και το ξαναλέω: όποιος θέλει να ασκήσει το επάγγελμά μου, θα περάσει από το "γκισέ". Θα ελέγξω τι κάνει, αν είναι όλα εντάξει, θα σφραγίσω θα πάρω το ποσοστό μου (για τον κόπο μου) και ας πάει στο καλό. Αν δεν είναι εντάξει, πίσω στο γραφείο του ή και στο πεδίο να το διορθώσει και ευχαρίστως να τον εξυπηρετήσω την επόμενη φορά όταν το κάνει σωστά. Απλά πράγματα και ξεκάθαρα. Δεν ξέρω η φαντασία σου που αλλού πήγε. Εγώ σε αυτό αναφερόμουν.

 

 

Σκέψου το λίγο. Αυτό ήταν το όνειρό σου όταν μπήκες στην σχολή σου; Αυτό ήταν το όνειρό σου όταν διάβαζες για να πάρεις το δίπλωμα; Να συνυπογράφεις μελέτες άλλων; Τί είναι το τοπογραφικό... η μελέτη της Εγναντίας Οδού ή της γέφυρας Ρίου για να χρειάζεται team μηχανικών!

 

Δεν θέλω να σε κουράσω με τα όνειρά μου και άλλωστε δεν πιστεύω να σε αφορούν. Στο συγκεκριμένο κομμάτι πάντως, επιβάλλεται να μπει τάξη και ήδη άρχιζει να μπαίνει. Μπήκε το νερό στ'αυλάκι. Μαζί με το κυνήγι των "ονείρων" μου (που όντως είναι αρκετά μεγαλύτερης εμβέλειας από τα ...τοπογραφικά συμβολαίων), μπορώ να ασχολούμαι παράλληλα και με άλλα πράγματα και να συνεισφέρω στο νοικοκύρεμα του μπάχαλου που επιτρέψαμε να δημιουργηθεί. Εϊμαι ικανός να ασχολούμαι με πάνω από ένα πράγμα τη φορά άλλωστε. :grin:

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

............. Εσύ την δουλειά σου θέλεις να κάνεις και χωρίς να εκτίθεσαι. Απλά πράγματα. Και το παιχνίδι παίζει ώς εξής: ....

 

 

Σε ευχαριστώ συνάδελφε . Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα .

Αλλά όπως είπα στην αρχή εγώ κάνω αποδεκτούς όλους .

Όπως βλέπω θα ξεκινήσω την επιλογή δικαιωμάτων σε μελέτη παραδοσιακού οικισμού πολύ σύντομα ( Απρίλιος 2012) .

Link to comment
Share on other sites

Εσυ το παραδέχεσαι τουλάχιστο αγαπητέ. Αναλόγως τη πιάτσα...ένα 15% γνώριζα εγώ. Το θέμα είναι πως οι συνάδελφοι σου θεωρούν μη ικανούς τους ΤΕ να συντάσσουν τοπογραφικά, όχι πως θέλουν τη μίζα τους. Τουλάχιστο έτσι δείχνουν στα φόρουμ.

 

Μα κι εγώ το ίδιο θεωρώ με τους συναδέλφους μου. Η πλειοψηφία των ΤΕ (πλην τοπογράφων ασφαλώς) είναι ανίκανοι να συντάξουν σωστό τοπογραφικό. Δεν θα έπρεπε να συντάσσουν τοπογραφικά. Και έχω κάθε δικαίωμα να το λέω, καθώς έχω δει χιλιάδες (κυριολεκτικά). Όχι ότι δεν έχω δει και από διπλωματούχους σαβούρα. Όχι ότι δεν έχω δει και άψογα από ΤΕ. Το να συνυπογράφω λοιπόν τη δουλειά τους (ελέγχοντάς την εγώ προσωπικά εξονυχιστικά), μόνο στην κατακόρυφη άνοδο της ποιότητας θα οδηγήσει. Αν κάποιοι επιμένουν να συνυπογράφουν ό,τι να'ναι, μη καταλαβαίνοντας ότι η συνυπογραφή είναι και συν-ευθύνη πρόβλημά τους. Δεν κατανοώ τι σας προβληματίζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά στους φίλους, τους συντοπίτες και τους συναδέλφους. Με υγεία και προκοπή.

 

Πέραν των βασικών γνώσεων γεωδαισίας που όλοι οι ΤΕ αποκτούμε (εξονυχιστικά ελεγχόμενοι από ΠΕ καθηγητές) η ενασχόληση, η τριβή, η ενημέρωση και το ήθος προσδίδουν κύρος στο έργο που εκτελούμε. Αν αυτό, κατά την λανθασμένη άποψη μερικών, δεν έχει επαρκή νομοθετική στήριξη, όλοι οι παροικούντες γνωρίζουμε σε ποιόν "θεσμικό" συμβουλάτορα της Πολιτείας οφείλεται.

 

Με την επίκληση της Σφραγίδας δεν πάμε πουθενά πια... μόνο στην Αυτοκρατορία της Σφραγίδας (δημόσιο) υπήρξε το φαινόμενο και δέστε γύρω σας που οδήγησε η νοοτροπία αυτή.

 

Στο τέλος της εποχής του, το μητρικό άστρο της Αυτοκρατορίας της Σφραγίδας "καίει" τα απομεινάρια προηγουμένης δόξης λαμπράς (τα βαρύτερα στοιχεία-μέταλλα). Ακολουθούν τίτλοι τέλους...

Edited by agior
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.