Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Μπα, κανονικά 2 μαθήματα πρέπει να είναι αρκετά. Και οι ΠΜ τόσα κάνουν. Και φυσικά ούτε λόγος για Ανωτέρα Γεωδαισία Ι,ΙΙ, Θεωρία Σφαλµάτων- Μέθοδος Ελαχίστων Τετραγώνων Ι,ΙΙ, μεγάλες γεωδαιτικές ασκήσεις Ι,ΙΙ,ΙΙΙ κτλ

Edited by stayros
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα, κανονικά 2 μαθήματα πρέπει να είναι αρκετά. Και οι ΠΜ τόσα κάνουν. Και φυσικά ούτε λόγος για Ανωτέρα Γεωδαισία Ι,ΙΙ, Θεωρία Σφαλµάτων- Μέθοδος Ελαχίστων Τετραγώνων Ι,ΙΙ, μεγάλες γεωδαιτικές ασκήσεις Ι,ΙΙ,ΙΙΙ κτλ

 

Πράγματι είναι αρκετά. Για αυτό σε πολλά νέα προγράμματα των ΤΕΙ τα έχουν μειώσει σε ένα. Αλλά και ένα πολύ είναι. Το Τοπογραφικό  διάγραμμα δεν χρειάζεται ούτε καν μηχανικός να είσαι! Δεν είναι τυχαίο ότι τους Τοπογράφους τον προπροηγούμενο αιώνα τους έλεγαν γεωμέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... γιατί δεν παίρνετε απλά ένα κινητό των 100€ ??? ...Αυτό, του Σηφουνάκη!!! Τον ξεχάσατε τον ΜΕΓΑ ΓΕΩΜΕΤΡΗ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα σας τελικα ξερει καποιος αν θα χρειαστω  Π.Μ η Τ.Μ για να υποβαλω στον 4178 τοπογραφικο? Ειμαι Πτ. Μηχανικος Δομικων Εργων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τώρα τι ίσχυε στον 4014, αλλά λογικά θα ισχύει το ίδιο και για τον 4178, οπότε δες από τον 4014 εάν σου έδινε τη δυνατότητα η εφαρμογή του ΤΕΕ να ανέβαζες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Στο γραφείο είμαστε 2 μηχανικοί.Ενάς πολιτικός μηχανικός και εγώ που είμαι μηχανικός δομικών έργων.

Πρόβλημα υπογραφής πρακτικά δεν υπάρχει ,αλλά τίθεται ένα ηθικό ζήτημα.

Σε τοπογραφικό που έχω μετρήσει και συντάξει εγώ εξολοκλήρου, μπορώ να έχω την πλήρη ευθύνη αυτού?Δηλαδή αν αυρίο μεθάυριο υπάρξει κάποιο πρόβλημα δεν θέλω να βρει ο άλλος τον μπελά σε περίπτωση που πρόκειται για δικό μου λάθος.

Μπορεί να υπάρξει κάποιο είδος συνυπογραφής?Δηλαδή να συντάξω εγώ κανονικά και στην δήλωση μηχανικού να υπογράψει και αυτός δίπλα?

Το θέμα που αναφέρω για τα εξαρτημένα είναι γενικότερα πολύ σοβαρό ,αφού δεν είναι λίγοι οι πολιτικοι-τοπογράφοι μηχανικοι (στην πόλη μου το 90% σίγουρα) που για να βγάλουν το εύκολο χαρτζιλικι πετάνε απλά μια υπογραφή χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω? Πάλι τα ίδια θα πω...

ΜΟΝΟ εάν γίνει πλήρες ξεκαθάρισμα των δικαιωμάτων του κάθε κλάδου θα είμαστε σίγουροι για το τι υπογράφουμε και ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να υπογράφουμε.

 

(Προσωπικά έχω μαλώσει και με φίλους, που υπογράφουν τοπογραφικά ενώ δεν έχουν το δικαίωμα, διότι απλά είμαστε στην Ελλάδα και κανένας δεν τα ελέγχει)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τώρα τι να σου πω? Πάλι τα ίδια θα πω...

ΜΟΝΟ εάν γίνει πλήρες ξεκαθάρισμα των δικαιωμάτων του κάθε κλάδου θα είμαστε σίγουροι για το τι υπογράφουμε και ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να υπογράφουμε.

 

(Προσωπικά έχω μαλώσει και με φίλους, που υπογράφουν τοπογραφικά ενώ δεν έχουν το δικαίωμα, διότι απλά είμαστε στην Ελλάδα και κανένας δεν τα ελέγχει)

 

 Το δεν εχουν το δικαιωμα το καθοριζει η νομοθεσια οχι επειδη το λεμε εμεις... Δηλαδη εγω που εχω φιλο αρχιτεκτωνα 55 χρονων ο οπιος εκναε τοπογραφικα απο τοτε που πηρε πτυχιο και εχει επενδυσει σε gps  προγραμματα σταθμους τωρα αυτος πρεπει να βρει σφραγιδα  να του τα υπογραφουν?

 Οταν δεν γνωριζεισ κατι καλο ειναι να μην το κανεις ειναι θεμα επαγγελματισμου , και οχι επειδη του λεμε εμεις οτι δεν πρεπει να υπογραφει ... Εδω υπαρχουν εμπειροτεχνεσ μηχανικοι εξω καλυτεροι με πολουσ απο πτυχιο .

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

...... εγω που εχω φιλο αρχιτεκτωνα 55 χρονων ο οπιος εκναε τοπογραφικα απο τοτε που πηρε πτυχιο και εχει επενδυσει σε gps  προγραμματα σταθμους τωρα αυτος πρεπει να βρει σφραγιδα  να του τα υπογραφουν?

 

 

Και γω εχω ενα φιλο που ξεγεναγε κατσικες 30 χρονια.

Τωρα ουτε το επαγγελμα του γυναικολογου δεν μπορει να ασκησει.

 

 

 

 

Εδω υπαρχουν εμπειροτεχνεσ μηχανικοι εξω καλυτεροι με πολουσ απο πτυχιο

 

 

1ον Εμπειροτεχνες μηχανικοι δεν υπαρχουν.

2ον Με μια μικρη ειρωνια, θα συμφωνησω.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.