Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Το ενδεικτικά το λέει για να προσδιορίσει την έννοια "κοινωφελής χρήση" που δεν την περιγράφει κάποιος κανονισμός.

Επειδή λοιπόν με την κοινή λογική κτίρια κοινωφελούς χρήσης είναι τα κτίρια κοινής ωφέλειας, ιδιωτικής ή δημόσιας χρήσης, τέτοια είναι όλα πλην των κατοικιών.

Άρα στο ββ λέει πως κτίρια κοινωφελούς χρήσης και κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, στην ουσία όλα τα κτίρια πλην κατοικιών, θέλουν μελέτη επάρκειας.

Τότε γιατί στην περίπτωση αα λέει "ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ";

Μην και εννοεί τις αποθήκες; Δηλαδή μια εμπορική αποθήκη 2000μ² με πλήθος ατόμων 67, δεν θέλει μελέτη;

Μην και εννοεί τις αγροτικές εγκαταστάσεις;

 

Προσωπικά λοιπόν θα συνεχίσω να ελέγχω πρώτα την κυρίαρχη χρήση ενός κτιρίου και μετά θα πράττω ανάλογα.

Μπορεί να είμαι λάθος και να με ξυρίσουν στο τέλος αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι προσπαθούμε από τώρα να περιοριστούμε σε περιπτώσεις χωρίς να έχει βγει ακόμη η ΤΟΤΕΕ ...

Και επειδή βλέπω ότι η πρόθεσή της εκφράζεται ήδη στο σχέδιο που έχει κυκλοφορήσει ...

Ξαναγράφω http://www.michanikos.gr/topic/26030-%ce%a3%cf%85%ce%bc%cf%80%ce%bb%ce%ae%cf%81%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b4%ce%b5%ce%bb%cf%84%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%b4%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%ce%ae%cf%82-%cf%84%cf%81%cf%89%cf%84%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82/page__view__findpost__p__455721

Αυτό, κατά τη γνώμη μου, δείχνει ότι πολλά κτήρια από τα αα) θα ακολουθήσουν το δρόμο των ββ) σε δεύτερο χρόνο.

Απλά δεν είναι προς το παρόν θέμα δικό μας, πρέπει να προηγηθεί δευτεροβάθμιος έλεγχος (νέο ΔΔΤ), να δεσμευθεί ο ιδιοκτήτης και μετά ...

Προς το παρόν (με την ΤΟΤΕΕ) πρέπει να διευκρινιστούν οι περιπτώσεις που πάνε κατευθείαν για έλεγχο ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε Kan62 να είναι έτσι, αλλά μάλλον θα έχει βγει ΚΑΝ.ΕΠΕ 2 μέχρι τότε :smile:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας και τους προβληματισμούς σας. Νομίζω όντως οτι παω με στ. επάρκεια και ΤΕ μηχανολόγου. Παρόλα αυτά παραμένω προβληματισμένος με τις ΔΔΤ 1,2,3 και επάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει στο παρακάτω.

Χρειάζεται να γίνει νομιμοποίηση με το Ν.4014 σε εμπορικό κατάστημα και σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο άρθρο 24 παρ.2β ββ , θα απαιτηθεί μελέτη στατικής επάρκειας όμως ακόμα δεν ξέρουμε τις λεπτομέρειες για την σύνταξή της...

Έχω δικαίωμα να υποβάλω την αίτηση για νομιμοποίηση, να πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο, να περάσει στο στάδιο ολοκληρωμένης υπαγωγής η δήλωση (εκδίδοντας την Βεβαίωση) και όταν δοθούν οι απαραίτητες οδηγίες να προστεθεί η μελέτη επάρκειας??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω δικαίωμα να υποβάλω την αίτηση για νομιμοποίηση, να πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο, να περάσει στο στάδιο ολοκληρωμένης υπαγωγής η δήλωση (εκδίδοντας την Βεβαίωση) και όταν δοθούν οι απαραίτητες οδηγίες να προστεθεί η μελέτη επάρκειας??

Λάθος.

Σε περίπτωση νομιμοποίησης,

πληρώνεις το παράβολο που αντιστοιχεί και όχι πρόστιμο!

Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να περιμένεις οδηγίες.

Πολλές αιτήσεις για νομιμοποιήσεις έχουν κατατεθεί στις πολεοδομίες έπειτα από την ένταξη στο 4014

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να γίνει νομιμοποίηση με το Ν.4014 ......... Έχω δικαίωμα να υποβάλω την αίτηση για νομιμοποίηση, να πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο, να περάσει στο στάδιο ολοκληρωμένης υπαγωγής η δήλωση (εκδίδοντας την Βεβαίωση)

Σου υπενθυμίζω ότι δεν πρόκειται περί νομιμοποίησης αλλά περί αναστολής κυρώσεων 30ετους διάρκειας.

Οπότε πάνω σε αυτήν "νομοθεσία" μπορούν αργότερα, σε 1, 2, 5 χρόνια να βγάλουν μία εγκύκλιο και να ζητάνε της παναγιάς τα μάτια για όσους έχουν υποβάλει αίτηση για εξαίρεση από κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

χαίρεται, πρώτη μου παρουσία,

σε οικία με άδεια '85,προσθήκη στέγης '95 και το 2000 καταγγελία για αυθαιρεσία από πολεοδομία για

α) αυθαίρετο γκαραζ 20 τ.μ (δεν υπάρχει στην άδεια)

β) χώρος κύριας χρήσης 54 τ.μ στην στέγη

 

Έχει πληρώσει πρόστιμα

έχει υπέρβαση ύψους 141 εκ.

 

η σοφίτα είναι βοηθητικός χώρος και έχει υπέρβαση δόμησης;

το γκαραζ είναι βοιηθητικός χώρος με υπέρβαση κάλυψης;

είναι δδτ 2; και γιατι;

όροφοι;

τι άλλο να κοιτάξω;

 

το ισόγειο είναι κατάστημα με α' όροφο οικία και αυθαίρετη σοφίτα

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.