Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Σε διαμέρισμα (ρετιρέ) που έχω:

1) Κλείσιμο Η/Χ

2)Κατασκευή πέργκολας

3) Αυθαίρετη δημιουργία ανοιχτών Η/Χ

4)Δημιουργία αυθαίρετου δωματίου

απαιτείται αν κατάλαβα καλά ΔΔΤ1 για τις περιπτώσεις 2,3 και ΔΔΤ2 για τις περιπτώσεις 1,4? :confused: Και ενδέχεται για το ΔΔΤ2 να θέλει υπογραφή 2 μηχανικών????

Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, το ΔΔΤ δεν αφορά σε κάθε μια συγκεκριμένη αυθαιρεσία.

Δηλαδή, αν σε κτίριο - δήλωση έχουμε 10 αυθαιρεσίες δεν σημαίνει ότι, φτιάχνουμε 10 ΔΔΤ.

Εκτός αν πουν με τις οδηγίες τους κάτι διαφορετικό.

Το ΔΔΤ αναφέρεται στο ακίνητο - δήλωση.

 

Μπορεί δηλαδή με ένα ΔΔΤ - κατηγορία 2 να ξεμπερδέψεις.

Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που απαιτηθεί να μπει στην ομάδα εργασίας και δεύτερος μηχανικός για να καλύψει τις απαιτήσεις του ΔΔΤ θα πρέπει να γίνει κατάθεση τσμεδε ,τεε και για αυτόν?Αντίστοιχα δηλώσεις εξουσιοδοτήσεις κτλ?Η μένουν όλα ως έχουν ως προς τον διαχειριστή μηχανικό και απλά φαίνεται ως επιπλέον μηχανικός στο σύστημα ο δεύτερος;;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι στο ΔΔΤ3 στην ενότητα Γ πού θα βρούμε μια μετάφραση για όλους αυτούς τους δομικούς τύπους ιδιαίτερα οι αρχιτέκτονες? Επίσης μια βοήθεια απο του πολιτικούς μηχανικούς, σε ποιες περιπτώσεις κτηρίων κλικάρουμε το πεδίο χωρίς αντισεισμικό κανονισμο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα αξιολογοτατα, για μια ακομα φορα, αρχεια του Ιασονα, αναφορικα με τα ΔΔΤ εχουν ισχυ η περιμενουμε περαιτερω επεξηγησεις για το τι ειδους ΔΔΤ θα καταθετουμε?

Μονον εκει εχω κολλησει...

Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε να απασχολούμαστε μέχρι να πάρουμε οδηγίες:

 

Ισόγειο ανοιχτό γκαράζ σε pilotis που έκλεισε και έγινε οικία , τι κατηγορία τρωτότητας να είναι? Εγώ λέω 1 γιατί το μόνο που άλλαξε είναι οι περιμετρικοί (και οι εσωτερικοι) τοίχοι. Απέχω πολύ από την αλήθεια?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη και εγώ συμφωνώ με κατηγορία 2 (ή κατ. 3 αν υπάγεις όλο το κτήριο).

Θα σε κάλυπτε ίσως αυτό της κατηγορίας 1 :

1. H μετατροπή εξωστών και ημιυπαιθρίων χώρων (νόμιμων ή μή) σε χώρους κύριας ή βοηθητικής χρήσης, με διάταξη υαλοστασίων ή άλλων ελαφρών κατασκευών,

γιατί στο σχέδιο λείπει το με, αλλά στο τελικό κείμενο μάλλον θα το προσθέσουν.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.