Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να εξέχει το υπόγειο από το έδαφος σε εκτός οικισμού οικοδομή?


ntemhs

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

για νέα οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου χωράφι έχω ισόγειο κτίσμα με υπόγειο, όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα.

Λόγω κλίσης από την μια πλευρά της εισόδου η οροφή του υπογείου είναι στην ίδια στάθμη με το τελικό έδαφος. 

Από την άλλη πλευρά του σπιτιού υπάρχει βεράντα μπαζωμένη της οποίας η στάθμη είναι 0.8μ. πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους. Μετράει το υπόγειο στον συντελεστή όγκου;

Οι διαστάσεις έιναι ενδεικτικές

image.png.390a1cafd1b824ac74c49b88565bd3b6.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχω σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου κατοικία με υπόγειο και πισίνα. Σε "επέκταση" του υπόγειου, πλευρικά της πισίνας, έχω την δεξαμενή υπερχείλισης και μια για την εξυπηρέτηση του κτιρίου (λόγω νερού είναι απαραίτητη στην περιοχή), μαζί με το αντλιοστάσιο τους. Λόγω κλίσης του έδαφος, σε ένα σημείο η οροφή των  δεξαμενών εξέχει του διαμορφωμένου εδάφους 0.60 μ . Είναι δυνατόν ή είμαι τελείως λάθος? 😅 

Link to comment
Share on other sites

0.80 μ για εκτός

1,20μ για εντός σχεδίου

1.50μ για οικισμούς <2000 (ίσως και για προ του 23-που αρχικά ήταν 2,0μ)

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα όσα ανέφερα ισχύουν σίγουρα για υπόγεια κατοικίας -Για τις πισίνες και δεξαμενές νερού εφόσον δεν κατασκευάζονται εντός του υπογείου πρέπει να δεις άλλες ειδικές για αυτές διατάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επέκταση υπογείου (άλλωστε δεν επιτρέπεται η επέκταση υπογείου αρ. 17 παρ. 6β στα εκτός σχεδίου σύμφωνα με το αρ. 1 παρ. 2.ια). Είναι κατασκευές στον ακάλυπτο και επιτρέπονται
Αρ. 17  παρ. 4ε εντός υποχρεωτικών αποστάσεων
Αρ. 17  παρ. 8Βα εντός πρασιάς και 
Αρ. 17 παρ. 7δ στους προαιρετικούς ακάλυπτους:

"Ασκεπείς κατασκευές για την υποδοχή στοιχείων νερού, κολυμβητικές δεξαμενές (πισίνες) με τις απαραίτητες για τη λειτουργία τους εγκαταστάσεις."

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Latg! Ακριβώς σε αυτό βασίστηκα και θεώρησα ότι είμαι καλυμμένη που βγαίνω εκτός διαμορφωμένου, γι' αυτό και περιέγραψα και την κατασκευή ως "επέκταση", καθώς δεν αποτελεί όντως επέκταση υπογείου. Σκέφτομαι για να είμαι ακόμα πιο σωστή να δημιουργήσω στο σημείο που έχω την διαφορά μία υπαίθρια μικρή κλίμακα (πέντε ρίχτια), που θα συνδέει την οροφή των δεξαμενών με το έδαφος, καθώς στο υπόμνημα του διαγράμματος κάλυψης (του εντός σχέδιού βέβαια) φαίνεται ότι και αυτές (κάθετες στην όψη), περιγράφονται ως διαμορφωμένο έδαφος - αν το αντιλαμβάνομαι καλά (στις όψεις, το έχω περιγράψει με πράσινο). Για σιγουριά περισσότερο, στην περίπτωση που κάποιος το ερμηνεύει αλλιώς, να είμαι κάτω από την οριστική διαμορφωμένου.   

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ_ΚΑΛΥΨΗΣ_ΕΝΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε αν υπάγεσαι ή όχι εδώ (αυτά ισχύουν για εκτός σχεδίου)

ια) το άρθρο 17 εκτός

από τις περ. α΄, β΄ και στ΄ της παρ. 2,

την περ. β΄ της παρ. 3,

τις περ. ζ΄ και ια΄ της παρ. 4,

την περ. β΄ της παρ. 6,

τις περ. ιγ΄ και ιζ΄ της παρ. 7

και την παρ. 8,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.