Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Στην παραγραφο 3 του αρθρου 18 ειναι σαφες τι μπαινει σε καθε φυλλο καταγραφης και στη σελιδα 2757  πως συμπληρωνουμε το ΚΑΘΕ  φυλλο καταγραφης(ΔΕΝ αναφερει πουθενα οτι αν εχουμε πολλα φυλλα τοτε στην υπερβαση βαζουμε το συνολο).....Οι υπαλληλοι της πολεοδομίας δεν εχουν κανενα δικαιωμα βασει οδηγίας να ελεγχουν τα ποσοστα υπερβασης γιατι δεν τους καταθετουμε διαγραμμα ...ελεγχουν μονο την αληθεια των πολεοδομικων μεγεθων(τουλαχιστον σε μενα αυτο εκαναν).Εννοειται πως και γω για τις επομενες ενταξεις μου θα περιμένω την εγκύκλιο, αλλα επειδη εχω τυχει σε επιτροπες με αυθαιρετα και βλεπω πως αντιμετωπιζονται τα θεματα, πιστευω πως αν ενας ιδιοκτητης  θεωρησει οτι εχει πληρωσει μεγαλο προστιμο σε σχεση με καποιον αλλο , ο δικηγορος του θα χει σοβαρα "πατηματα" να στραφει εναντιον του μηχανικου που κινηθηκε βασει λογικης ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι πολεοδομιες οφείλουν να ελέγχουν στη διαγραφή προστίμου. Ας περιμένουμε λοιπόν την πολυαναμενομεμη εγκυκλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και Καλή Χρονιά!

Ασχολούμαι σχετικά πρόσφατα με τα αυθαίρετα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν έχει απαντηθεί η ερώτηση στο παρελθόν.

 

Σε μια πολυκατοικία ο πελάτης έχει στην ιδιοκτησία του Ισόγειο 70τμ και Υπόγειο 110τμ.

Έχει κάνει αλλαγή χρήσης μέρος του υπογείου από βοηθητικό σε κύριο χώρο, πιο συγκεκριμένα 85τμ

 

Θα το εισάγω στο Φύλλο Καταγραφής ως Υπέρβαση Δόμησης με Μειωτικό Συντελεστή επειδή είναι Υπόγειος χώρος

Το ερώτημα μου είναι το εξής: το Ποσοστό Υπέρβασης ποιο είναι? και σε ποιά Κατηγορία ανήκει?

 

α)  είναι το σύνολο της Ιδιοκτησίας δλδ: 70+110= 180τμ οπότε 85τμ <50% και Κατηγορία 4

ή

β)  επειδή δεν μετράνε τα τετραγωνικά του υπογείου στην δόμηση μετράω μόνο του ισογείου 70τμ οπότε 85τμ <100% και Κατηγορία 5

 

 

Ευχαριστώ πολύ, οποιαδήποτε διευκρίνιση θα ήταν χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

To β) λέω εγώ έτσι όπως διαβάζω το νόμο...

 

Αλλά σαν Γενέτειρα της Δημοκρατίας που είμαστε (όχι βέβαια κατά τον Ρόμαν Χέρτσογκ), φτιάχνουμε και τους πιο δημοκρατικούς νόμους...

Ο καθένας έχει την ευχέρεια να τους ερμηνεύει όπως αυτός θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το β) νομίζω, αλλα κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός...

Με βάσεη την εγκ.4 33) θα το συγκρινεις με το ποσοστρο δόμησης(;) που αντιστοιχει στην ιδιοκτησια

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πολυκατοικία ο πελάτης έχει στην ιδιοκτησία του Ισόγειο 70τμ και Υπόγειο 110τμ.

Έχει κάνει αλλαγή χρήσης μέρος του υπογείου από βοηθητικό σε κύριο χώρο, πιο συγκεκριμένα 85τμ

 

Θα το εισάγω στο Φύλλο Καταγραφής ως Υπέρβαση Δόμησης με Μειωτικό Συντελεστή επειδή είναι Υπόγειος χώρος

Το ερώτημα μου είναι το εξής: το Ποσοστό Υπέρβασης ποιο είναι? και σε ποιά Κατηγορία ανήκει?

 

α)  είναι το σύνολο της Ιδιοκτησίας δλδ: 70+110= 180τμ οπότε 85τμ <50% και Κατηγορία 4

ή

β)  επειδή δεν μετράνε τα τετραγωνικά του υπογείου στην δόμηση μετράω μόνο του ισογείου 70τμ οπότε 85τμ <100% και Κατηγορία 5

 

Πιθανότατα ούτε το (α) ούτε το (β).

 

Αν έχεις οριζόντια, ανατρέχεις στον πίνακα χιλιοστών. Αν το υπόγειο έχει δικά του χιλιοστά α τότε συγκρίνεις τα 85τμ με το α*σδ. Αν είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος του ισογείου, το ίδιο.

 

Αν δεν έχεις σύσταση, ο πελάτης σου έχει ποσοστό εξ'αδιαρέτου α, τότε συγκρίνεις τα 85τμ με το α*σδ.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία, ύπαρξη Σ.Ο.Ι. - συμμετέχει το υπόγειο στην Σ.Ο.Ι., θα έχεις πληρέστερη απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας. Σας παραθέτω κάποια επιπλέον στοιχεία ώστε να σας βοηθήσω για μια ακριβή απάντηση.

 

Πρόκειται για αυτοτελή και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία η οποία αποτελείται από τμήμα του υπογείου 110τμ και τμήμα του ισογείου 70τμ

Έχει συνολικό ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο 99/1000 το οποίο αντιστοιχεί σε τετραγωνικα μετρα στο οικοπεδο σε 145,40

Σ.Δ. :0,8

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αυτοτελή και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία η οποία αποτελείται από τμήμα του υπογείου 110τμ και τμήμα του ισογείου 70τμ

Έχει συνολικό ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο 99/1000 το οποίο αντιστοιχεί σε τετραγωνικα μετρα στο οικοπεδο σε 145,40

Σ.Δ. :0,8

 

Υποθέτω ότι το 145.40μ² είναι από την στήλη «αναλογούν εμβαδό οικοπέδου» του πίνακα χιλιοστών.

(Αν εμβαδό οικοπέδου Ε τότε κανονικά θα πρέπει Ε*0.8*99/1000=145.40μ²)

 

Συγκρίνεις το 85μ² με το 145.40μ²

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το 145.40μ² είναι από την στήλη «αναλογούν εμβαδό οικοπέδου» του πίνακα χιλιοστών.

(Αν εμβαδό οικοπέδου Ε τότε κανονικά θα πρέπει Ε*0.8*99/1000=145.40μ²)

 

Συγκρίνεις το 85μ² με το 145.40μ²

 

Θα συμφωνήσω ότι έτσι θα υπολογιστεί το ποσοστό υπέρβασης...

 

Αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι αντίστοιχα υπολογίζεται κι η κατηγορία διαβάζοντας το νόμο και συγκεκριμένα το άρθρο 9 Δ. αα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.