Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Έχω ένα θεματάκι με μία περίπτωσή μου... Πρόκειται για κάτοικο εξωτερικού, ο οποίος αν και έχει ΑΦΜ, δεν έχει κάνει ποτέ ούτε φορολογική δήλωση, αλλά και ούτε Ε9 (αυτό είναι το πρόβλημα) !!!

Στην αρχή νόμιζα ότι το Ε9 θα το ήθελαν μόνο για απόδειξη της "κύριας και μοναδικής", αλλά τώρα που θεωρείται προαπαιτούμενο... "Huston, I have problem" !!! :smile:

 

Προτεινόμενες λύσεις?

Τό ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με αλλοδαπούς πελάτες οι οποίοι ΔΕΝ έχουν Ε9... τί σκ@... να τους βάλω στο σύστημα?? δεν μπορώ να καταλάβω σε τί χρησιμεύει το Ε9 από τη στιγμή που δεν δηλώνεις κύρια και μοναδική...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρείται δημόσιο έγγραφο για παλαιότητα.

Μέσα γράφει έτος κατασκευής.

Ή μήπως όχι?

Edited by PetroS_
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνοδευεις το αυθαιρετο σου με αεροωτογραφιες για αποδεικτικα παλαιοτητος και ασφαλως δεν το δηλωνεις 1η και μοναδικη κατοικια, ειναι παντελως αχρηστο το Ε9...

Απορω πως δε μας ζητησανε να εχουμε το συμβολαιο σκαναρισμενο για να το ανεβασουμε σε pdf κι αυτο...

Χιλια δυο αχρηστα χαρτια, ΥΔ, κοντρα ΥΔ, επικυρωσεις, Ε9...

Θα πρεπει να μαθουμε photoshop με φαινεται :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται δημόσιο έγγραφο για παλαιότητα.

Μέσα γράφει έτος κατασκευής.

Ή μήπως όχι?

 

Δεν το θέλω για παλαιότητα όμως! :sad:

 

Αν δηλώνεται εκεί η αυθαίρετη κατασκευή.

Γιατι στις περισσότερες φορές, δεν αναφέρεται..

 

Μα αν είναι το μοναδικό περιουσιακό στοιχείο του αλλοδαπού, τότε κατά 99% δεν έκανε Ε9 ούτε για το χωράφι, αφού ήταν αυθαίρετο το σπίτι του.

 

Οταν συνοδευεις το αυθαιρετο σου με αεροωτογραφιες για αποδεικτικα παλαιοτητος και ασφαλως δεν το δηλωνεις 1η και μοναδικη κατοικια, ειναι παντελως αχρηστο το Ε9...

Απορω πως δε μας ζητησανε να εχουμε το συμβολαιο σκαναρισμενο για να το ανεβασουμε σε pdf κι αυτο...

Χιλια δυο αχρηστα χαρτια, ΥΔ, κοντρα ΥΔ, επικυρωσεις, Ε9...

Θα πρεπει να μαθουμε photoshop με φαινεται :mrgreen:

 

Πες τα!!! Ωστόσο... τι κάνουμε όμως με αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι μόνο για αλλοδαπούς.

Σχεδόν κανείς δεν δηλωνε στο Ε9 την αυθαιρεσία του, αρα μάλλον δεν είναι για το έτος κατασκευής της αυθαιρεσίας, αυτό εννοώ.

Πιθ. είναι για το κύρια και μοναδική κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι οσο αφορα το Δ.Κ. θα πρέπει να γίνεται πάντα ή ανάλογα την περίπτωση? Δηλαδή εγώ που έχω τακτοποιήσει πέργκολα στον έκτο όροφο πολυκατοικίας (με πολλα διαμερίσματα ιδέα δεν έχω) είμαι υποχρεωμένος να κάνω Δ.Κ. χωρίς να έχω ούτε καν Υ.Δ. ? Θα μας δημιουργήσει τεράστια προβλήματα αν δεν δοθούν διευκρινήσεις

Link to comment
Share on other sites

τα σχεδια και η αδεια που θα ανεβασουμε,μπορουν να ειναι απο το φακελο του ιδιοκτητη η πρεπει να ειναι απο το αρχειο της πολεοδομιας θεωρημενα;

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος συναδελφος να ανεβασει τι διακιολογητικα απαιτουνται για τη Β φαση ανα κατηγορια(εντος -εκτος ,με αδεια η οχι, χρηση κα) απαιτουμενα σχεδια και εντυπα για να χουμε ενα μπουσουλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.