Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Οπως πολυ σωστα και ευστοχα ανεφερε σε παραπανω post του ο συναδελφος Ιασων, το συστημα οτι και να του βαλεις θα το δεχθει και θα σε απαλλαξει...

Απο κει και υστερα, μορφωμενοι επιστημονες ειμαστε για να καταλαβουμε και να στειλουμε μονοι μας οτι θεωρουμε καλυτερο για τη δουλεια και το επαγγελμα μας, ουτως ωστε να μην εχουμε προβλημα σε καποιον μεταγενεστερο δειγματοληπτικο ελεγχο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τιποτα δε θα εξετασουν, κατα τη γνωμη μου, αλλα τελος παντων...

Ολα για τα χρηματα γινονται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σε οικόπεδο για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για συμβατική οικοδομή, αλλά δεν ακολουθήθηκε και στη συνέχεια έγινε μια λυόμενη κατασκευή καθώς και μια ισόγεια αποθήκη χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας? Νομίζω ότι για κατοικίες λέει ρητά ο νόμος ότι δεν χρειάζεται και από ότι κατάλαβα συμπληρώνουμε το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας 3. Μήπως μπορείτε να με επιβεβαιώσετε?

 

Αν είναι "κτίριο" κατοικίας όχι.

 

 

τελικα για το 10ημερο μαθαμε κατι;

μολις εμαθα οτι και τα οριστικης υποβολης θα παρει παραταση η υποβολη των απαραιτητων εγγραφων (σχεδια κτλ) μεχρι τελη σεπτεμβρη τουλαχιστον..

 

Είναι το μόνο βέβαιο....

 

 

Για τις τομες εχω απορια αν μας κανουν οι των εγκεκριμενων σχεδιων, παρα το οτι δε θα περνανε απο τα τμηματα των αυθαιρεσιων, δειχνοντας μονο το υψομετρο επι της ουσιας η θα πρεπει να συνταξουμε νεες στα σημεια που μας ενδιαφερουν...

 

Σε κάθε έκδοση άδειας υποβάλλουμε δύο τομές. Δεν φαίνονται πάντα όλοι οι χώροι ενός κτιρίου.

Άρα ελέγχουμε και τις δύο εγκεκριμένες τομές και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ο χώρος που θα "συμπληρώσουμε" σε κάποια από αυτές, υποβάλλουμε την μια τομή. Εξάλλου δεν αναφέρει ο νόμος 4014 ότι, ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ η αυθαιρεσία. Απλώς να υπάρχει και μια τομή.

 

 

θα εξετασουν οχι το 5% ,αλλα "υποπτες περιοχες" κατα τη γνωμη μου (με προκαλυμμα το 5%)

 

Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου δεν αναφέρει ο νόμος 4014 ότι, ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ η αυθαιρεσία. Απλώς να υπάρχει και μια τομή.

ετσι ειναι. Γιατι πχ αν σε ενα διαμερισμα υπαρχουν 2 ηχ και ενας φωταγωγος κλεισμενος, ολα σε διαφορετικες θεσεις, θα καναμε 3 τομες?
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχω κατασταλλαξει στη μορφη των κατοψεων (σκαναρισμα των εγκεκριμενων της πολεοδομιας, περασμα στο autocad και περασμα απο πανω των γραμμων που δειχνουν τις αυθαιρεσιες) και των διαγραμματων καλυψης (παλι σκαναρισμα το τοπογραφικο και περασμα των αυθαιρεσιων απο πανω, με ενα συντομο λεκτικο) με δικο μου πινακακι διπλα, αντικαθιστωντας το του εγκεκριμενου σχεδιου, με λεκτικο που να υποδεικνυει για τι αυθαιρεσιες υπογραφω. Σκαναρισμα σφραγιδα και υπογραφη και περασμα πανω του και εξαγωγη ως pdf, αν ειναι δυνατον με διαφορετικο χρωματισμο γραμμων στο τμημα αυθαιρεσιας.

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου, κολάω όμως στην εφαρμογή. Τι γίνεται στα σημεία εκείνα οπου υπάρχει αλληλοεπικάλυψη χώρων Ο.Α. και χώρων αυθαίρετων, όπου κάποιοι από τους τοίχους της Ο.Α. δεν έχουν κατασκευαστεί και η αυθαίρετη τοιχοποιία τέμνει την αρχική. Δεν πρέπει να διαγραφεί το τμήμα του σχεδίου που δεν κατασκευάστηκε προκειμένου να είναι ευανάγνωστο και κατανοητό το σχέδιο αποτύπωσης; Ή θεωρείς ότι το θέμα αυτό λύνεται με το χρωματισμό των γραμμών;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γιατί μπλέκεστε με την εγκεκριμένη τομή.

Ο ν4014 λέει:

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου. Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις (δλδ όχι άδεια ή χαμένη άδεια), καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου. Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου απαιτείται για τις περιοχές με εγκεκριμένα σχέδια, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια (Το τοπογραφικό περιέχει απόσπασμα). Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο και σε κάθε περίπτωση «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής» σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος και:

Άρα

1. Με Ο.Α. σε περιοχές που δεν είναι σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο άρα είναι σε περιοχές με σχέδιο.

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Νέα τομή σε 1/100 (δεν υπάρχει στο ΔΚ;)

Νέο διάγραμμα κάλυψης

 

2. Με Ο.Α. στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87

Νέα τομή σε 1/100 (δεν υπάρχει επάνω στο ΔΚ;)

Νέο διάγραμμα κάλυψης

 

3. Χωρίς Ο.Α. ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί

Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 με απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου για τα εντός σχεδίου.

Κάτοψη

Τομή σε 1/100 (δεν υπάρχει επάνω στο ΔΚ;)

Διάγραμμα κάλυψης αν είναι οικοδομήσιμο

 

 

Αν τώρα έχουμε περίπτωση που υπάρχει Ο.Α. στο οικόπεδο/γήπεδο αλλά είναι εξολοκλήρου νέο αυθαίρετο, τότε αντί του αντιγράφου της κάτοψης θα πρέπει να κάνουμε νέα κάτοψη (κατόψεις)

 

Εγώ αυτά έχω καταλάβει....

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγιες για το ΔΚ. Δεν κανουμε νεο εφοσον υπαρχει ΟΑ, αλλα πανω στο παλιο κανουμε τις οποιες "διορθωσεις".

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο terry,ήθελα να το επισημάνω και εγώ!Γενικά στα εντός σχεδίου με ΟΑ το 90% της δουλειάς είναι η προσαρμογή των ρυθμισμένων χώρων στα σχέδια της άδειας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.