Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν στην περίπτωση #1731 υπάρχει υπέρβαση ύψους?

Όσον αφορά το ΔΚ στα εκτός σχεδίου, απο το ΤΕΕ είχανε πει να κάνουμε ένα σκαρίφημα και να αναγράψουμε την κάλυψη και τη δόμηση και τα αντίστοιχα ποσοστά

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου υπάρχει κτίριο με ισόγειο,α' όροφο και σοφίτα.Το ύψος του α ορόφου φτάνει περίπου 6μ από το διαμ.έδαφος και ο κορφίας στα 8,50μ.Άρα η σοφίτα έχει ύψος 2,50μ(0,70μ τοιχείο και 1,80μ στέγη).ΦΕΚ εκείνης της εποχής ορίζει μαχ ύψος 7,50m+2m στέγη για (μέχρι)2 ορόφους

α)Η σοφίτα θεωρείται επιπλέον όροφος?Αν ναι,τότε έχω υπέρβαση ύψους?

β)ύψος του α΄ορόφου είναι 6μ ή 6,70μ(δηλ 6 συν το τοιχείο της σοφίτας)

γ)στα σχέδια των τομών σημειώνετε το φυσικό έδαφος όταν δεν είναι ευδιάκριτο?

 

Πρέπει να το συγκρίνεις με το εγκεκριμένο ύψος της αδείας.

Σε τι στάθμη έδειχνε τον κορφιά από το έδαφος ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν στην περίπτωση #1731 υπάρχει υπέρβαση ύψους?

Όσον αφορά το ΔΚ στα εκτός σχεδίου, απο το ΤΕΕ είχανε πει να κάνουμε ένα σκαρίφημα και να αναγράψουμε την κάλυψη και τη δόμηση και τα αντίστοιχα ποσοστά

 

Σωστά, αυτό ξέρω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ΔΚ στα εκτός σχεδίου, απο το ΤΕΕ είχανε πει να κάνουμε ένα σκαρίφημα και να αναγράψουμε την κάλυψη και τη δόμηση και τα αντίστοιχα ποσοστά

 

Είναι ένα ενημερωτικό σημείωμα, το οποίο ανεβάζουμε στα "απαιτούμενα έγγραφα - σχέδια" στο σύστημα δηλώσεων του ΤΕΕ, για περιπτώσεις που υφίσταται απαίτηση από το σύστημα, αλλά το οικόπεδο - αγροτεμάχιο στο οποίο αναφέρεται η δήλωσή μας, δεν είναι οικοδομήσιμο (βεβαίως αφού πρωτίστως το σφραγίσουμε και το υπογράψουμε).

 

http://www.michanikos.gr/files/file/596-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%83/

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ιάσονα... σωστός αλλά πολύ τυπικός ρε φίλε!

Εγώ ανεβάζω 2-3 γραμμές που γράφω ότι "το ακίνητο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, συνεπώς δεν νοείται διάγραμμα κάλυψης".

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι γνωρίζετε αν στο σχεδιο της κατοψης πρέπει να φαίνονται οι εσωτερικές διαρυθμίσεις η μόνο το περιγραμμα της παράβασης.

Link to comment
Share on other sites

 

 

snapback.pngsoundholics, στις 22 Νοέμβριος 2012 - 19:47, έγραψε:

 

Πρέπει να το συγκρίνεις με το εγκεκριμένο ύψος της αδείας.

Σε τι στάθμη έδειχνε τον κορφιά από το έδαφος ?

  • rep_up.png
  • rep_down.png
  • 0

δεν έχει άδεια η κατοικία

 

soundholics,η κατοικία δεν έχει άδεια

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

mark

Εφόσον δεν έχεις άδεια, πρέπει να βάλεις ΥΥ αφού η σοφίτα αποτελεί όροφο και έτσι ο κατοικήσιμος όγκος του κτιρίου φτάνει μέχρι τον κορφιά (8,50) ο οποίος υπερβαίνει το μεγίστο ύψος οίκησης (7,50).

Θα έχεις υπέρβαση ύψους 1,0/7,5 < 20% δηλ συντ ΥΥ = 1,2 για τα μέτρα της σοφίτας. Οι άλλοι όροφοι αφού είναι < 7,50 δεν επιβαρύνονται.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι γνωρίζετε αν στο σχεδιο της κατοψης πρέπει να φαίνονται οι εσωτερικές διαρυθμίσεις η μόνο το περιγραμμα της παράβασης.

Εγώ κάνω και τα εσωτερικά. Δεν ξέρω, παίζει να αρκεί μόνο το περίγραμμα και να παιδεύομαι άδικα?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.