Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Τελικά το μόνο που μπορεί να μας σώζει είναι να κερδίσει το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές με απόλυτη πλειοψηφία και να ορκίσει ως Υπουργό ΥΠΕΚΑ τον Παπακωνσταντίνου και Αναπληρωτή τον Σηφουνάκη....

 

Σας άρεσε αυτό το σενάριο;

και μονο που το σκεπτομαι ανατριχιαζω :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αηδίες...να δείτε που μετά από τόσο πανικό, παίζει να πούνε "οκ, παιδιά δε χρειάζεται να καταθέσετε τίποτα, δηλώσατε ο καθένας ό,τι ήθελε, τα σκάσατε, κομπλε"!!!! :grin: :mrgreen: :mrgreen:

 

Κι εγώ το "φοβάμαι" (ή το "ελπίζω") αυτό... Το ερώτημα όμως που προκύπτει είναι άλλο και θα παρακαλούσα για απόψεις: τι δι@ολο κάνουμε όσον αφορά τις αμοιβές με δεδομένη και αυτή την ασάφεια σχετικά με τη "Β΄φάση"; Τι να του πω εγώ αύριο ενός πελάτη ότι θέλω να με πληρώσει τώρα και τι (και πότε το κυριότερο) στη συνέχεια; Παίρνετε ας πούμε ένα ποσό με την προσωρινή υπαγωγή και τα υπόλοιπα; Αν πουν να κατατε΄θούν τα υπόλοιπα π.χ. σε 6 μήνες τελικά; Αν δε φτιαχτεί ποτέ ηλεκτρονικό σύστημα και μας πουν να τα πάμε στις πολεοδομίες; (ωπ συγγνώμη στις "υπηρεσίες δόμησης" ήθελα να πω τρομάρα τους...). Αν σε 6 μήνες έχω φύγει μετανάστης ή δεν ασκώ πια το επάγγελμα και άρα θα πρέπει να απευθυνθεί σε άλλο μηχανικό για τα υπόλοιπα; Έχετε ξεκαθαρίσει τίποτα από αυτά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και πιό απλός τρόπος , Τώρα μου ήρθε Σάββατο πρωί , αλλά έχω ήδη πιεί καφέ . Θα γίνουμε σαν τους συμβολαιογράφους . Θα τα κρατήσουμε εμείς θα δώσουμε βεβαίωση μεταβίβασης στους ιδιοκτήτες και θα μας ελέγξουν εν καιρώ οι ελεγκτές δόμησης

 

Πως σας φαίνεται το σενάριο ?

 

Εμένα λογικότατο . Αφού πολεοδομίες και εφορίες θα έχουν πλέον χαρακτήρα επιθεωρητή και πρωτοβάθμιους ελέγχους θα κάνουν οι ελεγκτές δόμησης και οι ορκωτοί λογιστές .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το "φοβάμαι" (ή το "ελπίζω") αυτό... Το ερώτημα όμως που προκύπτει είναι άλλο και θα παρακαλούσα για απόψεις: τι δι@ολο κάνουμε όσον αφορά τις αμοιβές με δεδομένη και αυτή την ασάφεια σχετικά με τη "Β΄φάση"; Τι να του πω εγώ αύριο ενός πελάτη ότι θέλω να με πληρώσει τώρα και τι (και πότε το κυριότερο) στη συνέχεια; Παίρνετε ας πούμε ένα ποσό με την προσωρινή υπαγωγή και τα υπόλοιπα; Αν πουν να κατατε΄θούν τα υπόλοιπα π.χ. σε 6 μήνες τελικά; Αν δε φτιαχτεί ποτέ ηλεκτρονικό σύστημα και μας πουν να τα πάμε στις πολεοδομίες; (ωπ συγγνώμη στις "υπηρεσίες δόμησης" ήθελα να πω τρομάρα τους...). Αν σε 6 μήνες έχω φύγει μετανάστης ή δεν ασκώ πια το επάγγελμα και άρα θα πρέπει να απευθυνθεί σε άλλο μηχανικό για τα υπόλοιπα; Έχετε ξεκαθαρίσει τίποτα από αυτά;

 

Να ζητάς το 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής με την παράδοση της θεωρημένης για το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότησης, που σου κάνει ο ιδιοκτήτης (πριν ξεκινήσεις τίποτα).

Το υπόλοιπο 50% ένα μήνα μετά.

Το εφαρμόζω με απόλυτη επιτυχία 100% (δεν είχα καμία απολύτως αντίρρηση από πελάτη, από την αρχή του νόμου).

Link to comment
Share on other sites

BAS αυτό πρακτικά πως γίνεται; Με την ίδια διαδικασία που θα ακολουθούσαμε αν επρόκειτο να μεταβιβαστεί κάτι άμεσα (τη δήλωση ότι έχουμε στην κατοχή μας τα απαιτούμενα); Σε τέτοια περίπτωση δεν απαιτείται όμως και πλήρης εξόφληση του προστίμου από τον ιδιοκτήτη;

 

Το υπόλοιπο 50% ένα μήνα μετά.

Το εφαρμόζω με απόλυτη επιτυχία 100% (δεν είχα καμία απολύτως αντίρρηση από πελάτη, από την αρχή του νόμου).

 

Το "ένα μήνα μετά" όμως τι θα εκφράζει αν δεν έχει υπάρξει κάποια απτή εξέλιξη για τον πελάτη (που δεν θα υπάρξει); Εϊναι σαν να του τα ζητήσω όλα προκαταβολικά...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

παδιά εγω ζητώ αμοιβή για όλες τις φάσεις Α+Β φαση όπως την ορίζει ο νόμος

 

άμα δεχθεί ο πελάτης φέρενει προκαταβολή το 50% και κάνω επιτόποια αυτοψία, πάω πολεοδμία για σχέδια κλπ

χωρίς προκαταβολή δεν κουνάω ρούπι από το γραφειο, το πολύ να του υπολογίσω το πρόστιμο σύμφωνα με τα λεγόμενά του

τη μέρα της αποτύπωσης δίνει το υπόλοιπο 50% και τελειώνω όλα τα σχέδια και έγγραφα

 

αν καιγεται ολοκληρώνω τη διαδικασία

έχω όλα τα εγγραφα σε ένα φακελλο στο γραφείο και όλα σε ένα φακελο στον υπολογιστή

όποτε θέλουν ας τα ζητήσουν

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

έχω όλα τα εγγραφα σε ένα φακελλο στο γραφείο και όλα σε ένα φακελο στον υπολογιστή

όποτε θέλουν ας τα ζητήσουν

 

Με το δελτίο δομικής τρωτοτητας τι κάνετε? Χρησιμοποιείτε το πρότυπο του ΟΑΣΠ? Σχέδια κάνετε νέα απο την αρχή, σε αυτά με Ο.Α. ή διορθώνετε τα υπάρχοντα? Συγγνώμη που ρωτάω,απλά αποφάσισα να μην τους περιμένω άλλο για εξηγήσεις και να τελειώνω (όσο γίνεται) με όσα αυθαίρετα έχω σε εκκρεμότητα γιαυτό ρωτά πως οργανώνονται οι υπόλοιποι συνάδερφοι, να πάρω ιδέες!

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ του ΟΑΣΠ με μερικές προσαρμογες που έκανα κατά βουληση

εγω κάνω νεασχεδια, στις περισσότερες περιτώσεις μου δεν μπορύσα να χρησιμποιήσω τα παλαιά σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.