Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Η βλακεία με την ΥΔ του ιδιοκτήτη είναι στα τ.μ. !

 

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αυτήν τη δήλωση, όπως και την εξουσιοδότηση, στην κάνει ΠΡΙΝ κάνεις εσύ την υποβολή, καθώς ΕΣΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ότι είναι γνώστης ο ιδιοκτήτης αυτών που δηλώνεις.

 

ΠΩΣ όμως η ΥΔ του ιδιοκτήτη, θα έχει ημερομηνία ΜΕΤΑ της δικής σου δήλωσης?

 

Και στις περιπτώσεις που προσθαφαιρείς τ.μ. , θα ξαναζητάς συνέχεια ΥΔ ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα δε με προβληματίζει τίποτα Inzaghi. Έχω ασχοληθεί με τέτοια θέματα αρκετά στο παρελθόν. Πολλούς άλλους συναδέλφους θα προβληματίσει όμως...

Η εξαγωγή σε jpg δε σημαίνει ότι εξαλείφονται τα όποια προβλήματα. Άλλες απαιτήσεις (και άλλα προβλήματα) μπορεί να προκύψουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αίτηση για πολεοδομία ζητάει ρε παιδιά;

Που το λέει;

 

μην αγχώνεσε, υπήρχε στον αρχικό Ν.4014/11 που ΤΟΤΕ υπήρχε ΚΑΙ η επιλογή να πας στη πολεοδομία για την υποβολή.

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η σωστή και πλήρης ΥΔ του ιδιοκτήτη.

@bnn7 ναι θα μας τρελλάνουν. Και μάλλον καλό θα μας κάνουν μπας και καταλάβουν κάποιοι, ότι αυτές οι δουλειές με 500 ευρώ δεν γίνονται. Θα πέσει πάρα πολύ κλάμα. (Φυσικά δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά). Δοκιμάστε να βγάλετε pdf (συμβατό για τέτοιου είδους χρήση και ανάγκη) από έγγραφα -όσοι δεν το έχετε κάνει ποτέ- και θα δείτε και εκεί προβλήματα(-ρες)...

 

Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση στο ΔΔΤΦΟ κατηγορίας ΙΙΙ, ότι για >2 ορόφους ισχύριζονται οι οδηγίες δικαίωμα υπογραφής και από Αρχιτέκτονες τη στιγμή που κόβει τους ΑΤΜ. Είχα καταλήξει ότι έχουμε τελικά τα ίδια δικαιώματα οι δυο ειδικότητες.

 

 

 

Προβλέπω νεο προϊόν από τις τράπεζες: "αυθαιρετοδάνεια". Με τη διαφορά ότι δεν θα προορίζονται για την πληρωμή προστίμων από τους ιδιοκτήτες, αλλά για τους μηχανικούς που θα πρέπει να βρουν άμεσα ρευστό να καταθέσουν όψιμα τις αμοιβές τους -που τις έχουν ήδη "φάει"- στην ΕΤΕ :grin:

 

Και πολύ καλά να μας κάνουν..προσωπικά λέω για μικροπαραβάσεις (πχ 4-5 τμ Η/χ) που έχω τακτοποιήσει και φυσικά δεν έλαβα 1500 ευρώ..καθώς και συγγενικών προσώπων που η θέση μου είναι κάπως δύσκολη..Δεν ανησυχώ για αυτά!Για τα περαιωμένα και μεταβιβασθέντα ακίνητα αγχώνομαι καθώς και για τα ΔΔΤΦΟ που ούτε έχω ξανακάνει,ούτε είχα κοστολογήσει και με ανησυχούν πώς θα τα εκπονήσω ορθά!Επίσης από σχέδια και αντίγραφα έχω προσπαθήσει και τα έχω κάνει όλα μεχρι στιγμής άρα είμαι ΟΚ!Τώρα αν πρόκειται να αλλάξουν απαραίτητες διατυπώσεις στις ΥΔ ενώ εγώ έχω άλλες...τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Εμβόλιμη ερώτηση περί σκανναρισμένων σχεδίων αποτύπωσης,

εκτυπώνουμε - σφραγγίζουμε/υπογράφουμε - σκαννάρουμε ώστε στο pdf να υπάρχει σκανναρισμένη και η σφραγίδα μας?

 

Αναφέρομαι στα σχέδια αποτύπωσης που κάνουμε από το μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω απορίες?

1. Οι κατόψεις που πρέπει να σκαναριστούν θα είναι σε κλίμακα 1:50 ή 1:100? Δηλαδή το 1:100 που αναφέρει ο νόμος αναφέρεται μόνο στις τομές?

2. Απαιτείται μία ή δύο τομές?

3. Αν σε μία τεράστια κάτοψη που απεικονίζει συγκρότημα 10 κατοικιών έχω εντάξει μία μόνο κατοικία μπορώ να την απομονώσω και να σκανάρω μόνο αυτή? Σε μία δικιά μου μελέτη που την έχω στον Η/Υ μου μπορώ να εκτυπώσω σε 1:100 μία μόνο κατοικία και να σκανάρω μόνο αυτήν ή πρέπει να φαίνεται όλη η εγκεκριμένη κάτοψη της πολεοδομίας μαζί με τη σφραγίδα ή το ελέγχθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Περνα εσυ σκαναρισμενη την υπογραφη σου στο autocad, μαζι με με τη σφραγιδα σου και τελειωνε...

Σιγα μην εκτυπωσεις, σφραγισεις για να σκαναρεις... τσαμπα κοστος...

Προβλεπω scanner και photoshop να παιρνουν φωτια, οσον αφορα ΥΔ και λοιπα σχεδια που θα μας ζητηθουν εκ των υστερων....

 

Συναδελφε bnn7 κι εμενα αυτο με φοβιζει παραπανω. Τα περαιωμενα για μεταβιβασεις...

Για ολα τα αλλα εχω ανοικτη γραμμη επικοινωνιας με τους ιδιοκτητες και μπορουν ανα πασα ωρα και στιγμη να μου υπογραψουν το οτιδηποτε...

 

Υ.Γ. Εδω φιλη μου περαιωσε αυθαιρεσια της οποιας ο ιδιοκτητης πεθανε... Τι να κανει? Απο ποιον να παρει ΥΔ τωρα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Περνα εσυ σκαναρισμενη την υπογραφη σου στο autocad, μαζι με με τη σφραγιδα σου και τελειωνε...

Σιγα μην εκτυπωσεις, σφραγισεις για να σκαναρεις... τσαμπα κοστος...

Προβλεπω scanner και photoshop να παιρνουν φωτια, οσον αφορα ΥΔ και λοιπα σχεδια που θα μας ζητηθουν εκ των υστερων....

 

nice...αυτό είχα σκεφτεί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.