Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ.

Έχω επίσης μια αντίρρηση στους οικισμούς χωρίς σχέδιο.

Δεν βγηκε σχετικά το αρθρο 49 παρ. 3β και για τα προ 23?

Μου διαφεύγει κάτι ?

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά ανακεφαλαιώνοντας, έχουμε:

 

1. Με Ο.Α. σε περιοχές σε εντός σχεδίου ή εντός οικισμού (περιοχές με σχέδιο και σε προ 23 (σύμφωνα με την 4042/2012 αρθρο 49 παρ.3β))

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Αντίγραφο τομής σε 1/100 (όπου επισημάνεται αν εντοπίζεται η αυθαιρεσία)

Αντίγραφο διαγράμματος κάλυψης επι του οποίου επισημαίνεται η αυθαιρεσία και οι συντελεστές σε ξεχωριστό πινακάκι.

(Θα μπορούσαν κάποιοι να κάνουν νεο διαγραμμα κάλυψης για όσους το επιλέξουν (με την δυσκολία αποτύπωσης των υπολοιπων ιδιοκτησιών))

 

2. Με Ο.Α. στις εκτός σχεδίου περιοχές

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87

Αντίγραφο τομής σε 1/100 (όπου επισημάνεται αν εντοπίζεται η αυθαιρεσία)

Αντίγραφο διαγράμματος κάλυψης επι του οποίου επισημαίνεται η αυθαιρεσία και οι συντελεστές σε ξεχωριστό πινακάκι

(Θα μπορούσαν κάποιοι να κάνουν νεο διαγραμμα κάλυψης για όσους το επιλέξουν (με την δυσκολία αποτύπωσης των υπολοιπων ιδιοκτησιών))

 

3. Χωρίς Ο.Α. ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί

Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 με απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου για τα εντός σχεδίου.

Κάτοψη

Τομή σε 1/100

Διάγραμμα κάλυψης αν είναι οικοδομήσιμο

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες :) αλλά θα διαφωνήσω με τον soundholics, διότι η 3.β έχει αναφορά στα τοπογραφικά συμβολαίων.

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση Faethon, υπάρχει η αναφορά στο άρθρο 24.

"Επιπλέον στις

προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός

σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από

το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της

θέσης του ακινήτου."

 

Πίστευα ότι η αναφορά του 4042 αντικαθιστά και τις δηλάωσεις των αυθαιρέτων εκτός από τις μεταβιβάσεις.

Το διορθωνω:

Link to comment
Share on other sites

1. Με Ο.Α. σε περιοχές που είναι εντός σχεδίου πόλης ή εντός οικισμού που έχει σχέδιο

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Αντίγραφο τομής σε 1/100 (όπου επισημάνεται αν εντοπίζεται η αυθαιρεσία)

Αντίγραφο διαγράμματος κάλυψης επι του οποίου επισημαίνεται η αυθαιρεσία και οι συντελεστές σε ξεχωριστό πινακάκι.

(Θα μπορούσαν κάποιοι να κάνουν νεο διαγραμμα κάλυψης για όσους το επιλέξουν (με την δυσκολία αποτύπωσης των υπολοιπων ιδιοκτησιών))

 

2. Με Ο.Α. στις εκτός σχεδίου περιοχές και στις περιοχές που είναι εντός οικισμού που δεν έχει σχέδιο

Αντίγραφο στελέχους

Αντίγραφο τοπογραφικού

Αντίγραφο κάτοψης που θα φαίνεται επάνω στο αντίγραφο η αυθαίρετη κατασκευή.

Νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87

Αντίγραφο τομής σε 1/100 (όπου επισημάνεται αν εντοπίζεται η αυθαιρεσία)

Αντίγραφο διαγράμματος κάλυψης επι του οποίου επισημαίνεται η αυθαιρεσία και οι συντελεστές σε ξεχωριστό πινακάκι

(Θα μπορούσαν κάποιοι να κάνουν νεο διαγραμμα κάλυψης για όσους το επιλέξουν (με την δυσκολία αποτύπωσης των υπολοιπων ιδιοκτησιών))

 

3. Χωρίς Ο.Α. ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί

Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 με απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου για τα εντός σχεδίου.

Κάτοψη

Τομή σε 1/100

Διάγραμμα κάλυψης αν είναι οικοδομήσιμο

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σας!

 

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Σε περίπτωση που ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί και δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά Διάγραμμα Κάλυψης, τι διαδικασία ακολουθείται γενικά? Ιδιαίτερα εάν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία. Αρκεί μία βεβαίωση από την πολεο ότι έχει χαθεί ο φάκελος, ή πρέπει να ξαναγίνει το Διάγραμμα Κάλυψης (πράγμα τρομακτικό, όπως αντιλαμβανόμαστε όλοι μας)?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σας!

 

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Σε περίπτωση που ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί και δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά Διάγραμμα Κάλυψης, τι διαδικασία ακολουθείται γενικά? Ιδιαίτερα εάν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία. Αρκεί μία βεβαίωση από την πολεο ότι έχει χαθεί ο φάκελος, ή πρέπει να ξαναγίνει το Διάγραμμα Κάλυψης (πράγμα τρομακτικό, όπως αντιλαμβανόμαστε όλοι μας)?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

Σε βλέπω για το τρομακτικό σενάριο δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτος σχεδιου ειτε εχουμε ειτε οχι θελει τοπογραφικο σε ΕΓΣΑ εκτος κι αν αυτο της αδειας ειναι σε ΕΓΣΑ οποτε θεωρω λαθος την εκτιμηση οτι στα εκτος σχεδιου με αδεια βαζουμε αντιγραφο του τοπογραφικου ,αλλα βαζουμε νεο σε ΕΓΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με την αμοιβη, εγω θα κανω μια βολτα τα χρηματα μου στον οψεως, εστω και εκ των υστερων, να πληρωσω και κρατησεις που δεν εχω καταβαλει ακομα, να χω και το κεφαλι μου ησυχο...

Ετσι κι αλλιως, μεταφορα απο τη μια τσεπη στην αλλη γινεται στα χρηματα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα θεωρήσει ως δεδομένο (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) πώς δεν τους αρκεί αλλά είναι ένα καλό ερώτημα για συζήτηση.

 

 

Εγω εχω πληρωμενες και ολες τις εισφορες.

Να βαλλω τωρα τα λεφτα στον οψεως ενω εχω κοψει ΑΠΥ μεσα στο 2011, δεν παιζει για κανενα λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.