Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Εχω κάνει αποτύπωση μόνο της ορ. ιδιοκτησίας. Διάγραμμα κάλυψης δεν απαιτείτο τότε. Τώρα γιατί θέλει Ιάσωνα ? Για να τεκμηριώσω το ποσοστό της υπέρβασης ως προς την επιτρεπόμενη δόμηση? Θα το κάνω γαργάρα μου φαίνεται ... Δεν αντέχω άλλο ! Πως θα αποτυπώσω όλο το κτίριο? Δεν πληρώνεται αυτό. Θα χάσω και τον πελάτη και όλη την προεργασία που έχω κάνει. Τα νεύρα μου!

 

Δίπλα στο σχέδιο της αποτύπωσης θα μπορούσες να γράψεις κι ένα σχόλιο ότι το παρών σχέδιο αποτύπωσης αποτελεί τμήμα κτιρίου της με αριθ Χ/1977 οικ. άδειας που αφορά την τάδε Χ-όροφη πολυκατοικία της οποίας ο φάκελος όμως, ως εκ θαύματος απωλέσθη, (εδώ μπορείς να αναφέρεις και την σχετική βεβαίωση που σου έδωσαν) λόγω της χρόνιας συστηματικής ανεπάρκειας της πολιτείας να αποφεύγει να γίνονται κάθε λίγο τέτοιου είδους θαύματα, όμως εσύ ευελπιστείς ότι είναι δυνατόν ο φάκελος κάποτε να εμφανισθεί (όλα θα εμφανιστούν ως γνωστόν κατά την Δευτέρα Παρουσία) κι ως εκ τούτου κρίνεις σκόπιμο να περιμένεις μέχρι τότε παρά να κάθεσαι και να σχεδιάζεις νέα σχέδια ολόκληρης της πολυκατοικίας......

Αν θέλεις τέλος να το παίξεις και χουβαρδάς, μπορείς να βάλεις και την μνεία ότι ο ευρών τα σχέδια της πολυκατοικίας θα αμειφθεί με τα νόμιμα εύρετρα που προσδιορίζονται στο 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής που έχεις λάβει, κι όχι της νόμιμης, για να μην έχεις κι άλλα μπερδέματα. :shock:

 

Τώρα το διάβασα και συμπληρώνω ότι το ΕΣΧΑ θα χρειαζόταν μόνο στην ΕΣΧΑτη περίπτωση που ήταν εκτός σχεδίου αυτή η πολυκατοικία.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να βάλεις το τοπογραφικό - διάγραμμα κάλυψης της άδειας για τη "μονοκατοικία" (αν φυσικά είναι εγκεκριμένο και να γλυτώσεις έτσι το νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ, αν δεν είναι το εγκεκριμένο θέλεις νέο, ή θα μπορούσες να βρεις αυτό της πολυκατοικίας και να το βάλεις.... για ψάξτο λίγο, αποτυπώνει το ενιαίο οικόπεδο ανεξαρτήτως αν υφίσταται σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας).

Μπορείς να βάλεις το στέλεχος της άδειας που έχεις (για τη μονοκατοικία κι όχι τη διπλανή πολυκατοικία)

Μπορείς να κάνεις νέα κάτοψη του "ημιυπογείου".

 

....και τέλος, να κάνεις το σταυρό σου!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο παρακάτω θέμα..

Ζητάνε στο σύστημα το ΤΕΕ, εκτός των λοιπών δικαιολογητικών και αρχείων το εξής : "Θετική απόφαση της επιτροπής της παρ. 9 του αρθ. 24 του Ν. 4014"

Τι σημαίνει αυτό?τι ακριβώς ζητάνε?...αγχώνομαι μήπως χωρίς λόγο? Έχω διαβάσει το σημείο στο νόμο αλλά δεν έβγαλα πόρισμα..

 

Ευχαριστώ

Εννοούν αν είναι πρόχειρη κατασκευή και περνάει απο επιτροπή ενασκήσεως αρχιτεκτονικού ελέγχου.
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που ζητάει το σύστημα πρέπει να ανεβάσω

1) μόνο των κύριων (όλες οι όψεις) και βοηθητικών χώρων (όλες ή όψεις ή φτάνει μια);

2) και κάθε κατασκευή που πάει με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ...καλύτερο και ....αντιπροσωπευτικότερο διαθέτεις.

Έχω δήλωση που ανέβασα π.χ. 3 φωτογραφίες (pdf σελιδοποιημένο) αλλά και δήλωση που ανέβασα 15 φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρώτήσω κάτι που ίσως έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά δεν το βρίσκω...

Πώς μετατρέπουμε ένα σχέδιο autocad π.χ. την κάτοψη στην οποία έχουν επισημανθεί οι αυθαιρεσίες σε pdf? έχω κολλήσει..δοκίμασα και το ''αποθήκευση ως'' αλλά δε μου βγάζει τύπο αρχείου pdf για να το επιλέξω..κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις κάποιο πρόγραμμα όπως το bullzip που σου δημιουργεί έναν εικονικό εκτυπωτή και "εκτυπώνεις" τα σχέδια σε pdf.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Πώς μετατρέπουμε ένα σχέδιο autocad π.χ. την κάτοψη στην οποία έχουν επισημανθεί οι αυθαιρεσίες σε pdf?

Η' με print -> plot -> dwg to pdf μέσα από το περιβάλλον του autocad.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.