Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Σπύρο, καλημέρα:

1. απλό αντίγραφο αδείας

2. Μπορείς να κάνεις και δική σου εξαρχής.

3. Αντίγραφο τομής. Προσωπικά προτιμώ τις 1:50.

4. Εντός σχεδίου ή οικισμού με σχέδιο αρκεί απλο αντίγραφο όπως και να είναι (παλιό ή νέο)

Για εκτός σχεδίου ή εντός οικισμού προ 23, εξαρτημένο τοπογραφικό (αν δεν υπάρχει, νέο)

5. Σε όλες τις περιπτώσεις υποβάλλεται αντίγραφο Δ.Κ. όπου δουλεύονται πάνω οι αυθ. κατασκευές συμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ

Μπορείς πάντως να κάνεις και καινούριο.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εκθέσεις αυτοψίας της πολεοδομίας, στελέχη οικοδ. αδειών κτλ. αρκούν απλές φωτοτυπίες, δηλαδή κ όχι πιστά αντίγραφα;

Link to comment
Share on other sites

Για εκθέσεις αυτοψίας της πολεοδομίας, στελέχη οικοδ. αδειών κτλ. αρκούν απλές φωτοτυπίες, δηλαδή κ όχι πιστά αντίγραφα;

Eτσι φαινεται, εξαλλου δεν το οριζει σαφως ο νομος.

Εγω παντως καλου κακου τις αδειες που ανεσυρα απο το αρχειο της θεωρησα.

ΥΓ. thanks Βασιλη! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ακίνητο χωρίς άδεια εντός σχεδίου το πρόγραμμα του τεε στην λίστα με τα αρχεία για πληρότητα δεν έχει τσεκάρει ούτε εξαρτημένο τοπογραφικό, ούτε κατόψεις ούτε τομές. Να τα ανεβάσω πάρα ταύτα ή να γυρεύω την δουλεία μου και ας τα έχω κάνει?

 

Επίσης τα σχέδια, η τεχνική έκθεση και το δελτίο δομικής θα τα στείλουμε ανυπόγραφα ή θα τα εκτυπώσουμε, θα υπογράψουμε και θα τα ξανασκανάρουμε? (ή μπορούμε να σκανάρουμε σφραγίδα και υπογραφή και να τα βάλουμε κατευθίαν στα αρχεία)

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

παιδιά απορία, μπορει καποιος να μου στειλει δειγματα για την "αναθεση του ιδιοκτητη στον μηχανικό" και την "Υπευθηνη δηλωση ιδιοκτητη"; εχω μπερδευτει λιγακι. και τι πρεπει να γραφει σε καθένα; ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές,

 

- Η ανάθεση είναι ουσιαστικά μια εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη προς εμάς για όσες ενέργειες απαιτούνται για τι ρύθμιση της ιδιοκτησίας με τον 4014.

- Η δήλωση ιδιοκτήτη ειναι μια Υ.Δ. όπου ο ιδιοκτήτης αναφέρει πως είναι κύριος του ακινήτου που δηλώθηκε (αναλυτικά με όλα τα στοιχεία που συπληρώνουμε και εμείς στη δήλωση του 4014) και αναφέρει και τον χρόνο δημιουργίας της αυθαιρεσίας.

 

Θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο..H εξουσιοδότηση υπάρχει και στο site του ΥΠΕΚΑ αλλά προσωπικά όπου δεν καλύπτομαι, αυτοσχεδιάζω ανάλογα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τα δελτία δομικής τρωτότητας τα επεξεργάζεστε ηλεκτρονικά μέσω π.χ acrobat pro και βάζετε ηλεκτρονική σας σφραγίδα και υπογραφή ή τα τυπώνετε, τα συμπληρώνετε, τα σφραγίζετε και μετά τα σκανάρετε ?

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη version τη συμπλήρωνα ηλεκτρονικά με σκανναρισμένη σφραγγίδα χρησιμοποιώντας τα excelοφυλλα ενός συναδέλφου από τα downloads.

Άδικα όμως απότι φάνηκε..

 

Τις φρέσκες εκδόσεις τις κοιτάω προς το παρόν, εξάλλου δε νομίζω να είναι οριστικές για υποβολή και δεν έχω δει να κυκλοφορούν με μορφή ηλεκτρονικού edit.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.